PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Rozmaitości

Pamiętanie jest wielką siłą człowieka

Czwartek, 1 listopada 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-SembereckaJak co roku kwestuję z przyjaciółmi na Starym Cmentarzu w Zakopanem. I jak zwykle nasuwa mi się kilka refleksji w listopadowy czas zadumy. Dzień 1 listopada w tradycji chrześcijańskiej jest to święto Wszystkich Świętych, a nie jak mówi się potocznie Święto Zmarłych, jedno z najważniejszych świąt w Kościele rzymsko-katolickim. Dlaczego jest to dzień tak ważny dla nas wszystkich?


Oczywiste, jest to dzień zadumy nad naszym ziemskim losem, wyrażony średniowieczną maksymą memento mori, jest to dzień nawiedzania cmentarzy, miejsca pochówku naszych najbliższych, jest to czas wspominania tych, którzy odeszli na zawsze.

W tym roku na podhalańskich cmentarzach pożegnaliśmy, m. in. Józefa Uznańskiego, Jerzego Tawłowicza, a w ostatnich dniach Andrzeja Stocha. Wspominaliśmy Tadeusza Brzozowskiego w 25. rocznicę śmierci. A przecież nie tak dawno odeszli za niebieską grań: Franciszek Marduła, Henryk Mikołaj Górecki, Siostra Warszawska, Andrzej Bachleda-Curuś, Anna Kulczycka.

To wspominanie jest wielką siłą człowieka, wartością wyrażaną przez wieki w kulturze antycznej, barokowej czy współczesnej. Podkreśla to starożytna poetycka fraza z pieśni Horacego non omnis moriar… Zostanie po mnie choćby wspomnienie dzieci, znajomych w pierwszy dzień listopada, zostanie po mnie kilka „cennych” przedmiotów, czasem dzieło sztuki, bądź dzieło naukowe.  Pamiętanie o wszystkich świętych, o przodkach, o znajomych jest piękną tradycją naszej religii, choć często wywołuje smutek, tęsknotę czy wręcz rozpacz. Staramy się przywołać chwile wspólnej życiowej drogi z kochaną osobą, staramy się wymienić dobre uczynki przyjaciół, których nie tak dawno straciliśmy.

Czy to wystarczy, by nie bać się odejść niespodzianie, umrzeć z nieuleczalnej choroby, pożegnać świat w sędziwym wieku? Czy to wystarczy, by odejść za niebieską grań z nadzieją życia po życiu? Gdy idziemy nawiedzić groby na cmentarzu, zapalamy lampkę, promyk nadziei, symbol pamiętania. Kładziemy kwiaty, symbol wdzięczności, dar przemijającego piękna. I jeszcze krótka modlitwa… Ona jest nie tylko ukojeniem duszy, ale wyznaniem, że dusza jest nieśmiertelna i tylko ciało w proch się obróci.

Dzień Wszystkich Świętych to wspomnienie w kalendarzu liturgicznych „bohaterów” wiary w Boga i miłości człowieka tu na ziemi. Świętym każdy może być - śpiewa zespół Arka Noego. Tej świętości potrzebuje każdy z nas. To jest najważniejszy sposób na niewiarę w sens życia ziemskiego, na rozpacz w momencie śmierci, na tęsknotę za tymi, co odeszli. Warto, nie tylko świętych wspominać, modlić się do nich, ale każdego dnia być choć trochę bliżej świętości własnej. To jest trudne, ale możliwe.

Odwiedzając naszych bliskich na miejskich nekropoliach i wiejskich cmentarzykach, mówiąc słowa wieczny odpoczynek racz im dać Panie…, zastanówmy się też nad własnym życiem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.