PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2021 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Rozmaitości

XII EUROPEJSKIE TARGI PRODUKTÓW REGIONALNYCH - dzień 1

Środa, 11 sierpnia 2021 r.
Autor: Piotr Korczak

XII EUROPEJSKIE TARGI PRODUKTÓW REGIONALNYCH - dzień 1Za nami pierwszy dzień XII Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Przez pięć sierpniowych dni spotykać się będziemy z Państwem na Górnej Równi Krupowej, która tradycyjnie zamieniona została w targową wioskę.


Podczas uroczystego otwarcia Starosta Tatrzański Piotr Bąk mówił:

- Bardzo się cieszę, że Rówień Krupowa jest pełna, że są goście którzy chcą tu być z nami. Pozdrawiam zakopiańskich i podhalańskich gości, pozdrawiam wystawców, którzy przyjechali z całej Polski. Nie ma w tym roku wystawców zagranicznych, bo COVIDowe ograniczenia na to nie pozwoliły, ale są towary, które przywieźli Polacy które można kupić. Ta nasza inicjatywa jest pewną odpowiedzią na świat globalny. Ta globalizacja jest w wielu aspektach bardzo pomocna ale nie może ona doprowadzić do zatarcia naszej tożsamości, w szczególności tożsamości regionalnej. A ta tożsamość wyraża się między innymi w produkcie regionalnym.

Podczas pierwszego pokazu w Zarembku Tradycji spotkaliśmy się z Zofią Majerczyk-Owczarek, która poprowadziła warsztaty bibułkarstwa. Podczas zajęć można się było nauczyć wykonywać ozdobne kwiaty z bibuły. To ginąca umiejętność - już tylko kilka osób na Podhalu zajmuje się tym rodzajem twórczości.

W ramach cyklu Tradycje kulinarne Podhala zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego, Rzepisk i Kościeliska. Na stoiskach podhalańskich gaździe spróbować można było między innymi: domowego ciasta, pierogów, racuchów, naleśników, zupy sałaciorki, moskoli, gołąbków czy klusek z kapustą. Przez cały tydzień swój kunszt rzeźbiarski pokazywać będzie Marcin Lichosyt. Zachęcamy do zobaczenia na żywo jakie cuda potrafi on wyczarować z kawałka drewna!

Jako pierwszy na targowej scenie zaprezentował się zespół „Mały Hop Cup” z Zakopanego. Założycielem i instruktorem zespołu jest Paweł Łojas. Zespół jest laureatem XVIII Międzyszkolnego Konkursu Jasełek Gloria 2020. Specjalnie na XII Europejskie Targi Produktów Regionalnych przygotowała się grupa śpiewacza z Parafialnego Zespołu Regionalnego Giewont. Zespół został założony 1981 r. przy Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy przez Ks. Jana Kowalika – budowniczego kościoła. To on, widząc ogromną miłość Olczan do tradycji i zwyczajów góralskich, postanowił stworzyć zespół, który do dzisiaj śpiewa gra i tańczy.

Po niej wystąpił Gminny Młodzieżowy Zespół Góralski z Szaflar, który zaprezentował program "Przy grabieniu" przedstawiający typowe prace polowe przy gospodarstwie w okresie letnim. Na targowej scenie wystąpił również zespół Niźniobańscanie z Bańskiej Niżnej, który zaprezentował program "Na Matke Boskom Zielnom".

Europejski Targi Produktów Regionalnych to przede wszystkim uwielbiane przez publiczność pokazy kulinarne. Pierwszego dnia ragout z ziemniaków i baraniny przyrządzali kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz członkinie KGW z Kościeliska.

W Zarembku Tradycji odbyła się również prelekcja pod hasłem “Bezpieczni w regionie tatrzańskim”. O przyczynach wypadków w górach i konsekwencjach dla przyrody” opowiadali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dzień zakończył się promocją płyty Rodzinnej Muzyki Poloków. „Nie było jak downo” to tytuł niezwykłej płyty Rodzinnej Muzyki Poloków. Prymistą i autorem koncepcji albumu jest Andrzej Polak, jeden z najwybitniejszych współczesnych muzyków góralskich, wraz z nim grają jego brat Piotr oraz syn Bartek i córka Małgorzata, w śpiewie zaś wspierają rodzice – Stanisława i Władysław, a także brat ojca, Stanisław.

Zarejestrowane zostały na niej wiązanki nut drobnych, ozwodnych, krzesanych i sabałowych granych w tradycyjnym składzie trojga skrzypiec i basów, a także przepięknie prowadzonych przy wtórze akordeonu, zwanego na Podhalu harmonią albo organami, pieśni wierchowych.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.