PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2020 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Sport

Patronat medialny WATRA

Jak będzie wyglądał 5. Wirtualny Bieg po Oddech?

Wtorek, 16 czerwca 2020 r.
Autor: Aneta Mazgaj

Jak będzie wyglądał 5. Wirtualny Bieg po Oddech?Ze względu na stan epidemii i związane z nim ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych, w trosce o zdrowie naszych podopiecznych, ich bliskich oraz wszystkich pozostałych osób uczestniczących w Biegu po Oddech, podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji Biegu w jego tradycyjnej formule. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z przeprowadzenia 5. Biegu po Oddech, szczególnie że cele, jakie przyświecają organizacji naszej imprezy, w świetle epidemii koronawirusa stają się jeszcze bardziej aktualne. Jesteśmy przekonani, że bieg w tradycyjnej postaci powróci w przyszłym roku, jednak teraz podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu rywalizacji w formie wirtualnej.


Dzięki takiej formule utrzymamy naszą imprezę w kalendarzu biegowym, kontynuację wydarzenia, a co dla nas najważniejsze, będziemy mogli zebrać środki na pomoc chorym na mukowiscydozę, którzy są narażeni na ryzyko potencjalnie ciężkiego przebiegu choroby wywołanej koronawirusem.

Wierzymy, że w tej wyjątkowej sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, możemy przygotować wydarzenie, które choć w innej formule, nie straci na swej atrakcyjności i jak co roku zaangażuje nie tylko biegaczy, ale też środowisko chorych na mukowiscydozę i wszystkich, którzy chcą im pomóc. Dla wszystkich, którzy zdecydują się wziąć udział w naszym Biegu, przygotujemy profesjonalne koszulki i numery startowe. Prześlemy je każdemu, kto zdecyduje się wykupić pakiet startowy. Jak w tradycyjnym biegu będą medale oraz nagrody.


Razem, choć osobno. Bieg dla chorych na mukowiscydozę.

 • 5. edycja biegu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą odbędzie się w formule rywalizacji na odległość. Zapraszamy na 5. Wirtualny Bieg po Oddech.

 • Zapisy ruszyły na stronie www.bieg.oddychaj.pl

 • Bieg odbędzie się od 16 sierpnia do 5 września, a finał wydarzenia 8 września. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Mukowiscydozy.

 • Dochód pozyskany podczas tegorocznej wirtualnej edycji biegu zostanie przeznaczony na bezpośrednie wsparcie naszych podopiecznych i zakup sprzętu mającego na celu m.in. ograniczenie ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

 • Wydarzenie kolejny raz wspierać będzie Justyna Kowalczyk mistrzyni olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, Leszek Dorula - Burmistrz Miasta Zakopane i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 • Tradycyjnie możemy liczyć na naszych partnerów - Sponsorem Głównym wydarzenia został Santander Consumer Bank - bank od kredytów, a Sponsorem Złotym - Nosalowy Dwór Resort &Spa. Współorganizatorem jest MOSiR Zakopane.

Przygotowania do tegorocznego Biegu po Oddech rozpoczęły się praktycznie następnego dnia po rozdaniu nagród w ubiegłym roku - mówi Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. - Wczesną wiosną zwykle dopinaliśmy ostatnie szczegóły imprezy, tym razem w związku z pandemią koronawirusa musieliśmy zdecydować o zupełnej zmianie formuły Biegu.

Impreza, która zdążyła się już wpisać do kalendarza biegowego, miała w tym roku świętować mały jubileusz. Pięć lat temu biegacze z całej Polski stanęli po raz pierwszy na starcie Biegu po Oddech w Zakopanem. Od tamtego czasu z każdą kolejną edycją przybywało uczestników. - Ciężko pracowaliśmy nad tym, aby było to wydarzenie szczególne i zapewne takim będzie, choć wolelibyśmy, żeby przyczyna takiego stanu rzeczy była inna. W związku z sytuacją epidemiologiczną tegoroczny Bieg odbędzie się w formule rywalizacji na odległość. Nie wyznaczamy trasy. Można biegać tam, gdzie podpowie nam wyobraźnia, 5 km, byle między 16 sierpnia a 5 września i bezpiecznie – dodaje Majek.

Dochód ze sprzedaży pakietów startowych zostanie przeznaczony na bezpośrednie wsparcie chorych na mukowiscydozę, w tym zakup sprzętu ograniczającego ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Czas epidemii kiedyś się skończy. Dla większości społeczeństwa będzie to oznaczało poluzowanie obecnych restrykcji i wzięcie głębokiego oddechu, który niestety nie będzie dany chorym. - Z systemowego punktu widzenia pacjenci chorzy na wszystkie choroby przewlekłe należą do grup szczególnie zagrożonych. Jednocześnie nasi chorzy wykazali się dużą dyscypliną i odpowiedzialnością w zapobieganiu zakażeniom – mówi prof. Dorota Sands kierująca Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym. - Chorzy na mukowiscydozę przez całe życie funkcjonują tak, jakby była pandemia. Stosują zasady izolacji społecznej, zagrożeniem są dla nich miejsca publiczne, gdzie zawsze jest ryzyko kontaktu z osobami mającymi ostre infekcje. Na co dzień wykorzystują także maseczki, rękawiczki i inne materiały ochronne. Przy całym dramacie tej pandemii, teraz będzie dużo łatwiej wytłumaczyć, co to znaczy mieć mukowiscydozę.

To dla mnie powód do dumy, że już piąty raz z rzędu możemy, tym razem wirtualnie i znacznie liczniej, pobiec w Biegu po Oddech – mówi Rafał Krawiec, członek zarządu Santander Consumer Banku. -  Wszyscy pokonując te 5 km mamy jeden cel: dzięki naszemu zaangażowaniu chcemy pomóc Polakom w zrozumieniu, z jakimi wyzwaniami każdego dnia zmagają się chorzy na mukowiscydozę.

- Cieszę się, że znowu możemy pomóc. Ja już trenuję z synem i zachęcam wszystkich do przebiegnięcia 5 km w dobrej sprawie – dodaje Wojciech Budzowski, dyrektor Generalny Hoteli Nosalowy.

Zapisy online już ruszyły. Bieg został wpisany do Zakopiańskiej Ligi Biegowej - udział w wydarzeniu to 20 punktów w Lidze. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekają profesjonalne koszulki biegowe i pamiątkowe medale, przy czym uczestnik sam decyduje, który pakiet startowy chce nabyć. Do wyboru ma pakiet z profesjonalną koszulką i medalem, lub z samym medalem. Każdy zakupiony pakiet startowy to cegiełka, która przekłada się na pomoc podopiecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Bo wirtualne bieganie to realne pomaganie.

Jak będzie wyglądał 5. Wirtualny Bieg po Oddech?

 • To uczestnik decyduje, gdzie i kiedy pobiegnie, byle miało to miejsce między 16 sierpnia a 5 września 2020 r. 

 • Dystans 5 km można przebiec lub przejść. Można też zabrać kije do nordic-walking. Impreza ma charakter charytatywny, więc rywalizacja ma drugorzędne znaczenie. 

 • Rejestracja do biegu i zakup pakietów startowych odbywa się na stronie www.bieg.oddychaj.pl Wszystkim, którzy zarejestrują się do 10 lipca pakiety startowe zostaną wysłane jeszcze przed biegiem. Pozostałe osoby otrzymają swoje pamiątkowe zestawy już po zakończeniu wydarzenia. 

 • Po ukończonym biegu należy wejść na www.bieg.oddychaj.pl, gdzie znajduje się formularz do przesłania wyniku. Uzyskany wynik można wpisać tylko raz, najpóźniej do 5 września. Zgłoszenie musi być kompletne, zawierające zdjęcie lub zrzut ekranu z aplikacji, gdzie będzie widoczny dystans i czas przebiegnięcia oraz pokonana trasa. Wyniki biegu będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.bieg.oddychaj.pl 

 • 8 września, w Światowy Dzień Mukowiscydozy odbędzie się finał 5. Wirtualnego Biegu po Oddech. podczas którego nastąpi podsumowanie wydarzenia.

Więcej informacji na temat 5. Wirtualnego Biegu po Oddech znajduje się na stronie http://bieg.ptwm.org.pl/.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok 2000 osób. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczepienie płuc. Jest to choroba nieuleczalna, ale wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie objawowe, fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych. Obecnie na świecie są już najnowocześniejsze terapie działające na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzenie jej objawów. Są to leki, które zmieniają oblicze choroby -  zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w konsekwencji wydłużają życie. Ten przełom w leczeniu niestety nie jest na razie dostępny dla chorych w Polsce. 

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę.  Od ponad 30 lat niesie wszechstronną pomoc i wsparcie osobom chorym i ich rodzinom.

Justyna Kowalczyk od wielu lat aktywnie wspiera działalność Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Jej pomoc to zarówno, w miarę możliwości czasowych, bezpośredni kontakt z chorymi, poświęcanie prywatnego czasu na odwiedziny, rozmowę i dodanie otuchy pacjentom w trakcie leczenia, jak i bardzo wymierne wsparcie finansowe Towarzystwa. Justyna Kowalczyk skutecznie zachęca swoich sponsorów do zaangażowania się na rzecz chorych na mukowiscydozę i chętnie staje na starcie Biegu.

Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty na nowe i używane samochody, kredyty na zakup towarów i usług , karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe. Więcej na www.santanderconsumer.pl

Nosalowy Hotele to obecnie dwa obiekty w Zakopanem: Nosalowy Dwór Resort & Spa to lider wśród hotelowych obiektów Podhala. Ekskluzywny resort, składa się z 4 obiektów o standardzie 3-5 gwiazdek, które w wyjątkowy sposób łączą zakopiańskie, regionalne elementy z eleganckim stylem najlepszych alpejskich kurortów. Basen, luksusowe NABE SPA, restauracje, lobby bary, wyjątkowa oferta dla dzieci, bogata infrastruktura, zaplecze konferencyjne, doskonała lokalizacja - to wszystko by zadbać o komfort Gości. Nosalowy Park Hotel & Spa, to nowy hotel w standardzie 5* położony w samym sercu Zakopanego, w otoczeniu starego, bukowego parku. To elegancki obiekt o wyjątkowym designie, zaprojektowany z myślą o Gościach, którzy chcą doświadczyć nowej jakości wypoczynku w stolicy Tatr. W zabytkowej części obiektu – dawnej Willi Marillor mieścić się będzie restauracja Heart by Amaro   - nowy, autorski projekt najbardziej uznanego na świecie polskiego Szefa Kuchni – Wojciecha Modesta Amaro.

 

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.