PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Nowy nagrobek Józefa Oppenheima w 100-rocznicę powstania TOPR-u

Poniedziałek, 2 listopada 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaNa zakopiańskim Nowym Cmentarzu w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych odbyło się spotkanie nad nowym nagrobkiem Józefa Oppenheima - narciarza, taternika, ratownika górskiego, wieloletniego naczelnika TOPR, autora przewodnika Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę.


W okresie międzywojennym Oppenheim należał do najbardziej popularnych postaci Zakopanego.
- To nie był zakopiańczyk z urodzenia, ale z wyboru. Przyjechał do Zakopanego w 1909 lub 1910 roku. Szybko uległ czarowi tego miejsca. W 1912 r. został ratownikiem TOPR-u, a w latach 1914-1939 był jego naczelnikiem, zastępując na tym stanowisku Mariusza Zaruskiego. Zasłynął też jako taternik i narciarz. Pamięć o Józefie Oppenheimie jest nadal dość silna w Zakopanem. Przypomnijmy, że grupa tatrzańska GOPR nosiła jego imię. Najważniejszą formą pamięci są w tej chwili zawody w skialpinizmie, które od 2000 r. organizuje macierzysty klub Oppenheima - SN PTT Zakopane. Dzisiaj z kolei odsłaniamy nowy nagrobek, co jest efektem współpracy wielu osób i instytucji - m.in. TPN-u, który udostępnił granitowy głaz i TOPR-u, który sfinansował wykonanie. Bardzo się cieszę, że w ten sposób wraca pamięci o Oppenheimie - mówił Wojciech Szatkowski, jeden z inicjatorów odnowienia nagrobka Oppenheima.
Napis i projekt plastyczny na granitowej płycie wykonała Regina Mrowca. Natomiast TOPR sfinansował renowację nagrobka, wykonaną w 100-rocznicę powstania tej organizacji. Uroczystość, w której wzięli udział przede wszystkim ludzie gór, przewodnicy i toprowcy, którym bliska jest postać Józefa Oppenheima, a także władze miasta, została zorganizowana przez TOPR, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz TONZ.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.