PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Nowy nagrobek Józefa Oppenheima w 100-rocznicę powstania TOPR-u

Poniedziałek, 2 listopada 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaNa zakopiańskim Nowym Cmentarzu w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych odbyło się spotkanie nad nowym nagrobkiem Józefa Oppenheima - narciarza, taternika, ratownika górskiego, wieloletniego naczelnika TOPR, autora przewodnika Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę.


W okresie międzywojennym Oppenheim należał do najbardziej popularnych postaci Zakopanego.
- To nie był zakopiańczyk z urodzenia, ale z wyboru. Przyjechał do Zakopanego w 1909 lub 1910 roku. Szybko uległ czarowi tego miejsca. W 1912 r. został ratownikiem TOPR-u, a w latach 1914-1939 był jego naczelnikiem, zastępując na tym stanowisku Mariusza Zaruskiego. Zasłynął też jako taternik i narciarz. Pamięć o Józefie Oppenheimie jest nadal dość silna w Zakopanem. Przypomnijmy, że grupa tatrzańska GOPR nosiła jego imię. Najważniejszą formą pamięci są w tej chwili zawody w skialpinizmie, które od 2000 r. organizuje macierzysty klub Oppenheima - SN PTT Zakopane. Dzisiaj z kolei odsłaniamy nowy nagrobek, co jest efektem współpracy wielu osób i instytucji - m.in. TPN-u, który udostępnił granitowy głaz i TOPR-u, który sfinansował wykonanie. Bardzo się cieszę, że w ten sposób wraca pamięci o Oppenheimie - mówił Wojciech Szatkowski, jeden z inicjatorów odnowienia nagrobka Oppenheima.
Napis i projekt plastyczny na granitowej płycie wykonała Regina Mrowca. Natomiast TOPR sfinansował renowację nagrobka, wykonaną w 100-rocznicę powstania tej organizacji. Uroczystość, w której wzięli udział przede wszystkim ludzie gór, przewodnicy i toprowcy, którym bliska jest postać Józefa Oppenheima, a także władze miasta, została zorganizowana przez TOPR, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz TONZ.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.