PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Manifestacja "Porozumienia Orła Białego" w rocznicę aresztowania twórcy Konfederacji Tatrzańskiej Augustyna Suskiego

Czwartek, 4 lutego 2010 r.
Autor: Komitet Patriotyczny "Porozumienie Orła Białego"

fot. Rafał JabłońskiSobotni wieczór 30 stycznia, Podhale zasypane śniegiem. W takiej scenerii odbywa się tradycyjna manifestacja „Porozumienia Orła Białego” w kolejną rocznicę aresztowania twórcy Konfederacji Tatrzańskiej Augustyna Suskiego, Patriotyczny wiec przed byłą gestapowską katownią zebrał ponad sześćdziesiąt osób. Poczty sztandarowe z Waksmundu, Nowego Targu, Zakopanego oraz z Szaflar dodawały rangi uroczystości


Elżbieta Łaniewska–Łukaszczyk reprezentująca zakopiański odział Związku Żołnierzy AK, kombatanci oddziału partyzanckiego Józefa Kurasia „Ognia” z Waksmundu i Zakopanego,  a także  przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, "Rocha" i Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" - to tylko niektórzy uczestnicy zgromadzenia. Krasy uroczystości dodawała muzyka góralska Wacława Słodyczki i Franciszka Folfasa z Witowa.
Zebranych powitał wiceprzewodniczący „Orła Białego”, a zarazem radny gminy Czarny Dunajec Stanisław Miętus, po czym odśpiewano hymn państwowy. Następnie wygłosił przemówienie przewodniczący Wojciech Orawiec. W dalszej części uroczystości zabrał głos dyrektor Zespołu Szkół w Szaflarach Jarosław Szlęk, po czym delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed wejściem do Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”.
Tradycyjnie uczestnicy uroczystości udali się na poczęstunek, tym razem do restauracji „Józef” w Kościelisku Kirach. Dzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy, pieśni ułańskie oraz wznoszono toasty. Przewodniczący odczytał życzenia przesłane od żołnierzy Szarych Szeregów AK z Warszawy i życzył wszystkim członkom „Orła” wytrwałości w pracy patriotycznej. W szczególnie ciepłych słowach podziękował radnemu „POB” Kazimierzowi Zelkowi za godną postawę na forum powiatu, a także innym szczególnie aktywnym członkom Orła: Stanisławowi Miętusowi, Zofii Kikla, Grzegorzowi Gąsienicy Sieczka, Andrzejowi Garbacz, Wacławowi Słodyczka, Andrzejowi Gąsienica-Kaspruś, honorowym gościom państwu Ewie i Mirosławowi z Sopotu oraz gospodarzowi spotkania Annie Polaczek.

(Tekst BiP)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.