PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Rozpoczęły się VIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Zakopane odwiedził prezydent Lech Kaczyński

Niedziela, 7 marca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW sobotę na Wielkiej Krokwi odbyła się inauguracja VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, w której wziął udział prezydent Lech Kaczyński oraz marszałek Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Na igrzyska do Zakopanego przyjechało ponad 700 zawodników z 23 krajów.


Tak jak olimpijskie zwyczaje nakazują, zawodnicy i sędziowie złożyli w trakcie ceremoni ślubowanie, na masztach zawisła polska i olimpijska flaga, a olimpijski znicz zapalił znany biegacz narciarski Józef Łuszczek. Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. W części artystycznej wystąpił zespół Trebunie-Tutki oraz Hania Rybka. Całą uroczystość transmitowała telewizja Polonia.
Przed uroczystością prezydent, który objął igrzyska honorowym patronatem, spotkał się na konferencji prasowej z przedstawicielami mediów polonijnych i lokalnych. Prezydent mówił o związkach Polonii z krajem oraz o szansach Zakopanego na organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym oraz w przyszłości także zimowej olimpiady. Lech Kaczyński uważa, że przy współpracy ze Słowacją, będzie to realne w 2022 r.
Światowe Igrzyska Polonijne to impreza sportowa organizowana już w latach międzywojennych. W czasach PRL impreza została jednak zawieszona. W latach 90. XX wieku reaktywował ją marszałek Senatu RP Andrzej Stelmachowski. Obecnie igrzyska odbywają się co dwa lata w różnych miastach Polski. Celem głównym imprezy jest integracja środowisk polonijnych, zwłaszcza młodzieży i umacnianie kontaktów z Polską. Od roku 2000 w jej organizację włączyła się Wspólnota Polska. Zakopane gościło już uczestników Zimowych Igrzysk Polonijnych w roku 1986.
Dotychczasowy program igrzysk w tym roku poszerzono o biathlon, skoki, hokej i nordic walking. Większość dyscyplin zostanie rozegrana na terenie COS-u, który jest obok Wspólnoty Polskiej i Miasta Zakopane głównym organizatorem igrzysk. Część konkurencji będzie się odbywać także poza Zakopanem - w Nowym Targu, Witowie i Kościelisku.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.