PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Sesja Rady Miasta poświęcona pamięci Ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku

Wtorek, 13 kwietnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW poniedziałek odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Zakopane, poświęcona uczczeniu pamięci Ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska, ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie i Honorowy Obywatel Zakopanego Ryszard Kaczorowski oraz członkowie delegacji rządowej. Oprócz radnych i władz miasta wzięli w niej udział także licznie przybyli mieszkańcy, także uczniowie zakopiańskich szkół.


Modlitwę w intencji wszystkich ofiar katastrofy poprowadził ks. infułat Stanisław Olszówka. Ich pamięć uczczono także minutą ciszy, a smętną nutę „Krywaniu, Krywaniu…” zagrała kapela góralska.

Szoku jakiego doznaliśmy rankiem 10 kwietnia nasz kraj nie przeżył od niepamiętnych czasów. Dziś zadajemy sobie wiele pytań, jednakże jedno pytanie jest najważniejsze – Dlaczego ci wspaniali ludzie musieli ponieść śmierć w tym czasie i w tym miejscu, na ziemi rosyjskiej umoczonej krwią naszych rodaków. Mam nadzieje, że te tragiczne wydarzenia nas umocnią, dodadzą więcej wiary w siebie oraz w naszą Ojczyznę – mówił przewodniczący Rady Miasta Wawrzyniec Bystrzycki.

Wśród ofiar katastrofy było bardzo wiele znanych osób, które odwiedzały Zakopane przy okazji różnych wydarzeń, spotkań oraz imprez sportowych i kulturalnych, a także prywatnie. Spotkania z nimi wspominali burmistrz Janusz Majcher, wiceburmistrz Jan Gąsienica Walczak oraz wicestarosta Andrzej Skupień i radny Jan Karpiel Bułecka.

To są wspaniałe postacie, które niestety odeszły przedwcześnie. Prezydent Kaczorowski miał być z nami w czerwcu na Dni Zakopanego. On żył problemami Zakopanego, interesował się tym, co się dzieje w mieście. Miałem też okazję parokrotnie spotkać się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, ostatni raz na igrzyskach Polonii w Zakopanem. Poznaliśmy wtedy z burmistrzem Walczakiem inne oblicze prezydenta, bardzo ciepłe, roześmiane, inne niż w telewizyjnych przekazach, byliśmy pod wrażeniem. Z kolei pani Maria Kaczyńska objęła honorowym patronatem akcję „Zakopane bez barier”. Gen. Andrzej Błasik, dowódca lotnictwa też niedawno był w Zakopanem. Krystyna Bochenek, wicemarszałek senatu organizowała święto Krystyn, odbyło się one także w Zakopanem. W okresie Bożego Narodzenia w Zakopanem przebywał Jerzy Szmajdziński z całą rodzina. Był tu Maciej Płażyński, szef wspólnoty Polskiej, która organizowała Igrzyska Polonijne, Mariusz Kazana, szef protokołu dyplomatycznego, który rok temu zorganizował pobyt ambasadorów w Zakopanem. Mariusz Handzlik, Piotr Nurowski, Sławomir Skrzypek, wreszcie Kasia Doraczyńska z Kancelarii Prezydenta, która organizowała jego ostatni pobyt w Zakopanem. Wspominamy też Bronisławę Orawiec-Löffler z Poronina i Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, który mieszkał przed laty w Zakopanem – długo wymieniał burmistrz Janusz Majcher.

Wspomnieniom towarzyszyła multimedialna prezentacja, która przywołała te cenne chwile spotkań z ludźmi, którzy odeszli od nas do wieczności i którzy już nigdy nie odwiedzą Zakopanego. Natomiast wiceprzewodniczący Rady Miasta Maciej Wojak odczytał kondolencje, które bardzo licznie napłynęły od mieszkańców i władz miast partnerskich Zakopanego.

Po Sesji mieszkańcy Zakopanego wpisywali się do Księgi Kondolencyjnej wyłożonej w holu Urzędu Miasta. Wieczorem, w Kościele Najświętszej Rodziny, odbyła się msza święta, którą celebrował ksiądz infułat Stanisław Olszówka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.