PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Sesja Rady Miasta poświęcona pamięci Ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku

Wtorek, 13 kwietnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW poniedziałek odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Zakopane, poświęcona uczczeniu pamięci Ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska, ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie i Honorowy Obywatel Zakopanego Ryszard Kaczorowski oraz członkowie delegacji rządowej. Oprócz radnych i władz miasta wzięli w niej udział także licznie przybyli mieszkańcy, także uczniowie zakopiańskich szkół.


Modlitwę w intencji wszystkich ofiar katastrofy poprowadził ks. infułat Stanisław Olszówka. Ich pamięć uczczono także minutą ciszy, a smętną nutę „Krywaniu, Krywaniu…” zagrała kapela góralska.

Szoku jakiego doznaliśmy rankiem 10 kwietnia nasz kraj nie przeżył od niepamiętnych czasów. Dziś zadajemy sobie wiele pytań, jednakże jedno pytanie jest najważniejsze – Dlaczego ci wspaniali ludzie musieli ponieść śmierć w tym czasie i w tym miejscu, na ziemi rosyjskiej umoczonej krwią naszych rodaków. Mam nadzieje, że te tragiczne wydarzenia nas umocnią, dodadzą więcej wiary w siebie oraz w naszą Ojczyznę – mówił przewodniczący Rady Miasta Wawrzyniec Bystrzycki.

Wśród ofiar katastrofy było bardzo wiele znanych osób, które odwiedzały Zakopane przy okazji różnych wydarzeń, spotkań oraz imprez sportowych i kulturalnych, a także prywatnie. Spotkania z nimi wspominali burmistrz Janusz Majcher, wiceburmistrz Jan Gąsienica Walczak oraz wicestarosta Andrzej Skupień i radny Jan Karpiel Bułecka.

To są wspaniałe postacie, które niestety odeszły przedwcześnie. Prezydent Kaczorowski miał być z nami w czerwcu na Dni Zakopanego. On żył problemami Zakopanego, interesował się tym, co się dzieje w mieście. Miałem też okazję parokrotnie spotkać się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, ostatni raz na igrzyskach Polonii w Zakopanem. Poznaliśmy wtedy z burmistrzem Walczakiem inne oblicze prezydenta, bardzo ciepłe, roześmiane, inne niż w telewizyjnych przekazach, byliśmy pod wrażeniem. Z kolei pani Maria Kaczyńska objęła honorowym patronatem akcję „Zakopane bez barier”. Gen. Andrzej Błasik, dowódca lotnictwa też niedawno był w Zakopanem. Krystyna Bochenek, wicemarszałek senatu organizowała święto Krystyn, odbyło się one także w Zakopanem. W okresie Bożego Narodzenia w Zakopanem przebywał Jerzy Szmajdziński z całą rodzina. Był tu Maciej Płażyński, szef wspólnoty Polskiej, która organizowała Igrzyska Polonijne, Mariusz Kazana, szef protokołu dyplomatycznego, który rok temu zorganizował pobyt ambasadorów w Zakopanem. Mariusz Handzlik, Piotr Nurowski, Sławomir Skrzypek, wreszcie Kasia Doraczyńska z Kancelarii Prezydenta, która organizowała jego ostatni pobyt w Zakopanem. Wspominamy też Bronisławę Orawiec-Löffler z Poronina i Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, który mieszkał przed laty w Zakopanem – długo wymieniał burmistrz Janusz Majcher.

Wspomnieniom towarzyszyła multimedialna prezentacja, która przywołała te cenne chwile spotkań z ludźmi, którzy odeszli od nas do wieczności i którzy już nigdy nie odwiedzą Zakopanego. Natomiast wiceprzewodniczący Rady Miasta Maciej Wojak odczytał kondolencje, które bardzo licznie napłynęły od mieszkańców i władz miast partnerskich Zakopanego.

Po Sesji mieszkańcy Zakopanego wpisywali się do Księgi Kondolencyjnej wyłożonej w holu Urzędu Miasta. Wieczorem, w Kościele Najświętszej Rodziny, odbyła się msza święta, którą celebrował ksiądz infułat Stanisław Olszówka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.