PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

219 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wtorek, 4 maja 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Zakopanem uczczono 219 Rocznicę Uchwalenia konstytucji 3 Maja. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się pod Drzewem Wolności, gdzie delegacje instytucji, szkół i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów. Następnie pochód dotarł do kościoła Najświętszej Rodziny. Tam władze miasta złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci zmarłych i uciemiężonych na polskiej Golgocie Sybiru, a o godzinie 11-tej rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez ks. infułata Stanisława Olszówkę. W południe miał miejsce przemarsz wszystkich uczestników na czele z kapelą góralską i pocztami sztandarowymi ulicą Krupówki do Parku Miejskiego pod Pomnik Grunwaldzki.


Po drodze do przemarszu dołączyła się także bardzo liczna banderia konna. Pod Pomnikiem Grunwaldzkim odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki.
Podczas tegorocznych uroczystości połączyły się różne ważne wątki polskiej historii, związane nie tylko z Konstytucją 3 Maja. Drzewo Wolności upamiętnia przecież odzyskanie niepodległości w 1918 roku, pomnik w parku króla Władysława Jagiełłę i jego zwycięstwo pod Grunwaldem, a tablica na ścianie kościoła - cierpienia Polaków na Golgocie Wschodu. W okolicznościowych wystąpieniach i modlitwach wspominano także ostatnie tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem.
Polska ma prawo do wolności, Polska ma prawo do prawdy, a wolność i prawda przez pokolenia zawsze była okupiona cierpieniem i ofiarą. W ostatnich dniach powiedzieliśmy sobie i światu, że Polska jest jednością. Polska jest jednym sercem, jedną wielką rodziną, która czuje i przeżywa chwile piękne i ciężkie. To zatroskanie o ojczyznę idzie przez wieki i pokolenia. 219 lat temu w obliczu zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych Polacy znaleźli dość siły, by uchwalić fundament państwa – Konstytucję 3 Maja, która zawierała w sobie dążenie do umocnienia ojczyzny. Konstytucja była potem testamentem, które pokolenia niosły w drodze do niepodległości. Polska wierzyła zawsze w zmartwychwstanie Chrystusa, wierzyła także w swoje zmartwychwstanie – powiedział pod Pomnikiem Grunwaldzkim starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, wspominając kolejne zrywy narodowe.
Uroczystości zakończył fragment „Powrotu Posła” Juliana Ursyna Niemcewicza w wykonaniu aktorów Teatru Stanisława I. Witkiewicza.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.