Zakopane
Wiadomości
219 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Zakopanem uczczono 219 Rocznicę Uchwalenia konstytucji 3 Maja. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się pod Drzewem Wolności, gdzie delegacje instytucji, szkół i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów. Następnie pochód dotarł do kościoła Najświętszej Rodziny. Tam władze miasta złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci zmarłych i uciemiężonych na polskiej Golgocie Sybiru, a o godzinie 11-tej rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez ks. infułata Stanisława Olszówkę. W południe miał miejsce przemarsz wszystkich uczestników na czele z kapelą góralską i pocztami sztandarowymi ulicą Krupówki do Parku Miejskiego pod Pomnik Grunwaldzki.
Po drodze do przemarszu dołączyła się także bardzo liczna banderia konna. Pod Pomnikiem Grunwaldzkim odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki.
Podczas tegorocznych uroczystości połączyły się różne ważne wątki polskiej historii, związane nie tylko z Konstytucją 3 Maja. Drzewo Wolności upamiętnia przecież odzyskanie niepodległości w 1918 roku, pomnik w parku króla Władysława Jagiełłę i jego zwycięstwo pod Grunwaldem, a tablica na ścianie kościoła - cierpienia Polaków na Golgocie Wschodu. W okolicznościowych wystąpieniach i modlitwach wspominano także ostatnie tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem.
Polska ma prawo do wolności, Polska ma prawo do prawdy, a wolność i prawda przez pokolenia zawsze była okupiona cierpieniem i ofiarą. W ostatnich dniach powiedzieliśmy sobie i światu, że Polska jest jednością. Polska jest jednym sercem, jedną wielką rodziną, która czuje i przeżywa chwile piękne i ciężkie. To zatroskanie o ojczyznę idzie przez wieki i pokolenia. 219 lat temu w obliczu zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych Polacy znaleźli dość siły, by uchwalić fundament państwa – Konstytucję 3 Maja, która zawierała w sobie dążenie do umocnienia ojczyzny. Konstytucja była potem testamentem, które pokolenia niosły w drodze do niepodległości. Polska wierzyła zawsze w zmartwychwstanie Chrystusa, wierzyła także w swoje zmartwychwstanie – powiedział pod Pomnikiem Grunwaldzkim starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, wspominając kolejne zrywy narodowe.
Uroczystości zakończył fragment „Powrotu Posła” Juliana Ursyna Niemcewicza w wykonaniu aktorów Teatru Stanisława I. Witkiewicza.
- Naszyjnik "Krzyżyk i korale"
Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
95 zł - Wisiorek "Ogródek 6"
Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
35 zł - Magnes Folk na lodówkę VI
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł
- 219 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 MajaAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 284