PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

„Matematyka pomaga i bawi”

Poniedziałek, 31 maja 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

„Matematyka pomaga i bawi”VIII Powiatowy Konkurs Matematyczny „Matematyka pomaga i bawi”. W dniu 31 maja, w zakopiańskim magistracie rozdano nagrody dla najlepszych uczniów ze szkół podstawowych powiatu tatrzańskiego, którzy wzięli udział w konkursie: „Matematyka pomaga i bawi”. W kolejnej edycji tego ciekawego konkursu, wystartował 164 uczniów z 22 szkół. Szesnaście szkół miało swoich reprezentantów w 47 - osobowym finale. Najwięcej uczniów do finału (7) wprowadziła drugi rok z rzędu Szkoła Podstawowa nr 5 w Zakopanem. Pięciu finalistów było ze Szkoły Podstawowej Nr 2.


Aby znaleźć się w finale należało uzyskać minimum 15 pkt.
Laureatami VIII Powiatowy Konkurs Matematyczny „Matematyka pomaga i bawi” zostali następujący uczniowie:
·   Dominika Barnaś i Krzysztof Baś ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem, uczniowie p. Bożeny Świerk;
·   Joanna Zimna i Aleksander Krupa (klasa 5 !) ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zakopanem, uczniowie p. Agaty Kyc;
·   Karol Bąk i Jędrzej Jasiczek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zakopanem, uczniowie p. Jadwigi Dąbrowskiej;
·   Izabela Lasak z SP w Zębie, uczennica p. Zofii Bobik;
·   Paweł Budz z SP w Groniu, uczeń p. Krystyny Jaskierskiej;
·   Katarzyna Buzon z SP w Kościelisku, uczennica p. Magdaleny Zięby;
·    Aneta Łukaszczyk z SP nr 1 w Białym Dunajcu, uczennica p. Marii Zarzyckiej.

Konkurs wygrał Karol Bąk, wielki talent matematyczny, zwycięzca sprzed roku, a także tegoroczny laureat finału wojewódzkiego małopolskiego konkursu matematycznego. Karol – jako jedyny – rozwiązał wszystkie zadania, w tym „zapałczane” zadanie z „tajemniczą” liczbą 950 (CML).

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem mgr Janusz Świerk tak wspomina tegoroczny konkurs: „ Jak się spodziewano, najwięcej kłopotu sprawiły uczniom zadania nowego typu, tj. zadanie o prawdomównych i kłamczuchach oraz zadanie z przestawianiem zapałek tak, by z jednej liczby uzyskać drugą. Zadania te uczyniły tegoroczny zestaw innym, trudniejszym, ale poprzeczka musiała zawisnąć wysoko, skoro w gronie uczestników było dwóch finalistów wojewódzkich małopolskiego konkursu matematycznego, w tym jeden laureat. Wracając do konkretów: trzeba było ocenić, czy informacja o pożarze jest prawdziwa czy nie. Komisja konkursowa z zadowoleniem stwierdziła, że wywody większości uczniów były logicznie bezbłędne. Komisji podobało się też bardzo, jak kilku finalistów, którzy mieli kłopoty z ustaleniem prawidłowej odpowiedzi, napisało dowcipnie, a zarazem w sposób świadczący o dużej wrażliwości obywatelskiej: „Myślę, że strażak powinien nakazać wyjazd wozu strażackiego, ponieważ lepiej jest pojechać 10 razy niepotrzebnie, niż raz za późno” albo „Strażak powinien wyjechać na sygnale, ponieważ ma obowiązek jeździć do każdego wezwania”. Jeśli chodzi o drugie zadanie, docelową liczbę 950 zapisano w temacie słowami, żeby zasugerować, iż niekoniecznie chodzi o cyfry arabskie, ale na niewiele się to zdało. Dlatego na pamiątkę tegoż zadania, w dyplomach, które uczniowie otrzymali, zajęte przez nich miejsca zostały zapisane w systemie rzymskim…”

Zwycięzca konkursu Karol Bąk otrzymał w nagrodę przenośny odtwarzacz DVD i TV, ufundowany przez Spółdzielnię Uczniowską „Razem” w Szkole Podstawowej nr 1. Pozostali laureaci otrzymali odtwarzacze mp3 i mp4, ufundowane przez Szkołę Podstawową nr 1 w Zakopanem. W uroczystości udział wzięli: sekretarza miasta, p. Renata Szych i radny powiatu tatrzańskiego, p. Piotr Kyc.

Od ośmiu lat konkurs organizują nauczyciele matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem - mgr Janusz Świerk, mgr Bożena Świerk, mgr Anna Jaworska -Tawłowicz i mgr Antoni Krzos.
Należy podziękować wszystkim organizatorom za tą piękną i cenną inicjatywę wspierająca uczniów uzdolnionych matematycznie. W przyszłym roku kolejna edycja. Emocji nie zabraknie a zadania będą jeszcze trudniejsze, na miarę uczestników. „W tym roku, w gronie finalistów było aż siedmiu uczniów klas piątych” - zauważył dyrektor Janusz Świerk.
Gratulujemy finalistom i życzymy im udanych wakacji. Zasłużyli na nie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.