PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Weź paragon – przekonuje fiskus

Poniedziałek, 23 sierpnia 2010 r.
Autor: AKS

Weź paragon – przekonuje fiskusPrzedsiębiorca, który w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stosuje kasę fiskalną, zobowiązany jest rejestrować każdą dokonaną sprzedaż na tym urządzeniu oraz ma obowiązek każdorazowo wydawać klientowi paragon. Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że nie jest to jedynie zwykla formalność, lecz przysługujące im prawo przynoszące wymierne korzyści. O tym przypominać ma akcja "Weź paragon".


Akcja „Weź paragon”, której patronuje Ministerstwo Finansów, skierowana jest do wszystkich konsumentów. Ma ona na celu uświadomienie wszystkim kupującym, iż sprzedawca ma obowiązek każdorazowego udokumentowania dokonanego przez nas zakupu na wydanym paragonie fiskalnym. Sprzedający winien wręczyć należny nabywcy towaru bądź usługi paragon bez podejmowania przez klienta dodatkowych starań. Nie zawsze jednak jest to dla sprzedawcy oczywiste, dlatego klienci powinni sami żądać wydania paragonów. Ma to wpływ na m.in.:

– późniejsze dochodzenie praw konsumenckich (np. w razie reklamacji), w przypadku, gdy zakupiony towar lub usługa jest wadliwa lub nie odpowiada deklarowanej przez producenta (usługodawcę) jakości,

– likwidację „szarej strefy”, co wpływa pozytywnie na kształtowanie się budżetu państwa, a w konsekwencji na zwiększenie nakładów pieniężnych na cele publiczne – jeżeli przedsiębiorca, mimo, że posiada kasę fiskalną, nie rejestruje wszystkich obrotów, oznacza to, że ujawnia jedynie część swoich faktycznych dochodów. Takie działanie jest szkodliwe nie tylko ekonomicznie, ze względu na uszczuplanie należności budżetowych, ale także społecznie, z uwagi na prowadzenie nieuczciwej konkurencji w stosunku do rzetelnie działających na rynku firm,

– możliwość rzeczowej i rachunkowej kontroli przeprowadzonej przez nas transakcji,

– możliwość porównania cen na rynku. 

Osiągnięcie wymienionych korzyści zależy jednak od naszego świadomego zachowania. Natomiast każdy sprzedawca, który nie wydaje paragonów, musi liczyć się z konsekwencją ukarania mandatem o wartości od 131,70 zł do 2.634,00 zł.

Jak wyjaśnia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem – Małgorzata Kabata-Żbik – akcja „Weź paragon” ma przede wszystkim charakter edukacyjny, tzn. ma na celu uświadomienie konsumentom, tj. nam wszystkim, możliwości skorzystania z przysługujących praw.

- Dbamy w ten sposób o własne interesy – mamy możliwość zareklamowania towaru lub usługi. Preferujemy uczciwych przedsiębiorców – likwidujemy „szarą strefę”. Zyskujemy również pewność, że zapłacony przez nas podatek zostanie odprowadzony do budżetu państwa. Takie świadome postępowanie, do którego przekonuje akcja  „Weź paragon”, przyniesie korzyści zarówno nam samym, naszym rodzinom, a także całemu społeczeństwu – podsumowuje Małgorzata Kabata-Żbik.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.