PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Święto STO

Środa, 1 grudnia 2010 r.
Autor: Krzysztof Para

Święto STOW Społecznym Gimnazjum i Społecznym Liceum w Zakopanem odbyło się Święto Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Jest ono obchodzone 30 listopada każdego roku, w dniu rocznicy utworzenia towarzystwa. Jest to dzień szczególny dla wszystkich pracowników szkół i placówek, uczęszczających do nich uczniów, wychowanków i studentów oraz ich rodziców i rodzin.


Społeczne Towarzystwo Oświatowe powstało w latach 1987-1988 jako pierwsza w Polsce organizacja propagująca idee edukacji niezależnej od monopolu państwowego.

Począwszy od 1989 r. pod egidą STO powstała sieć szkół społecznych, przyjaznych uczniom, ukształtowanych głównie przez rodziców.

STO ma duży zasięg i dorobek. Liczba kół ustabilizowała się na poziomie ok.90; funkcjonują w całej Polsce, zarówno w dużych miastach, jak i niewielkich miejscowościach. Każde koło to prężne środowisko, z reguły skupione wokół jakiejś placówki oświatowej, przejawiające wiele inicjatyw społecznych, kulturalnych czy artystycznych.

Do Społecznego Towarzystwa Oświatowego należy obecnie (2010 r.) ok. 4 tyś. Członków. Liczba szkół STO przekracza 160; niektóre koła prowadzą dwie, trzy lub nawet więcej szkół. Przeważają szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące; działają także przedszkola, szkoły artystyczne, szkoły i przedszkola integracyjne, szkoły i kursy dla dorosłych. Towarzystwo - we współpracy z OHP - angażuje się w ożywianie i modernizację szkolnictwa zawodowego.

Do szkół STO uczęszcza prawie 13 tyś. uczniów, a zatrudnionych jest w nich ok. 2,5 tyś. osób. Wszystkie szkoły STO mają uprawnienia szkół publicznych. Nauka w szkołach STO jest odpłatna, na zasadzie non profit. Czesne jest bardzo zróżnicowane; zależy to od usytuowania placówki, od jej profilu, od wkładu pracy społecznej rodziców.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.