PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Młodzi Hiszpanie i Brytyjczycy odwiedzili Zakopane

Środa, 30 marca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZakopiańskie Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO bierze udział w międzynarodowym projekcie w ramach europejskiego programu „Comenius – uczenie się przez całe życie”. Będzie on trwał 2 lata, a jego temat to „Nasze znaki tożsamości. Podróż w czasie od przeszłości do przyszłości”. Oprócz SLO w projekcie uczestniczy także Liceum im. Gregorio Prieto z Valdepenas w Hiszpanii oraz Liceum Eastbrook z Dagenham w Wielkiej Brytanii. Uczniowie tych szkół właśnie odwiedzili Zakopane. Spędzają wspólnie czas, zwiedzają miasto i okolicę, uczestniczą w ciekawych zajęciach, spotkali się także w władzami Zakopanego.


W pierwszym roku trwania projektu głównym tematem jest dziedzictwo językowe i literackie regionu, w drugim sztuka, architektura oraz przyroda regionu szkół. Projekt ma na celu przybliżenie własnego kraju i regionu partnerom z innych krajów europejskich, promowanie partnerstwa i tolerancji we wzajemnych stosunkach oraz podzielenie się bogatym dziedzictwem kulturowym. Kluczowe punkty projektu to stworzenie wspólnej strony internetowej, zaprojektowanie kalendarza na rok 2012 oraz zaprojektowanie T-shirtu związanego z tematyką prac.

W ramach współpracy odbywają się także wyjazdy do krajów partnerskich. W grudniu 2010 grupa 5 uczniów z zakopiańskiej szkoły odwiedziła Liceum w Valdepenas. Teraz uczniowie z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii goszczą w Zakopanem. Z kolei w czerwcu odbędzie się wspólne spotkanie w Dagenham w Wielkiej Brytanii. Koszty projektu pokrywa Unia Europejska za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

- Nasi uczniowie nie mają problemu z komunikacją, bo są na wysokim poziomie jeśli chodzi o naukę języka angielskiego. Dzięki tej wymianie mogą wykorzystywać go w praktyce i zdobywać nowe doświadczenia. Trzy lata temu szkoła realizowała podobny projekt z partnerami z Niemiec i Norwegii. Te kontakty są bardzo cenne. Uczniowie zaprzyjaźniają się, korespondują ze sobą przez internet. Kontakt nie kończy się więc tylko na pobycie w danym kraju - wyjaśnia dyrektor szkoły Barbara Wilczyńska.

W Społecznym Liceum i Gimnazjum STO w Zakopanem trwa właśnie rekrutacja na rok szkolny 2011/2012.

- W roku szkolnym 2011/2012 planujemy otwarcie jednego oddziału 15 osobowego w gimnazjum. Rekrutacja trwa od 1 marca do wyczerpania wolnych miejsc. Podanie należy złożyć w sekretariacie szkoły w godz. 8.00- 15.00. Zapraszamy także zainteresowanych nauka w naszym liceum, chętnie udzielimy szczegółowych informacji – zaprasza dyrektor Barbara Wilczyńska.

Więcej informacji o szkole i rekrutacji można znaleźć na stronie www.sto.zakopane.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.