PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Młodzi Hiszpanie i Brytyjczycy odwiedzili Zakopane

Środa, 30 marca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZakopiańskie Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO bierze udział w międzynarodowym projekcie w ramach europejskiego programu „Comenius – uczenie się przez całe życie”. Będzie on trwał 2 lata, a jego temat to „Nasze znaki tożsamości. Podróż w czasie od przeszłości do przyszłości”. Oprócz SLO w projekcie uczestniczy także Liceum im. Gregorio Prieto z Valdepenas w Hiszpanii oraz Liceum Eastbrook z Dagenham w Wielkiej Brytanii. Uczniowie tych szkół właśnie odwiedzili Zakopane. Spędzają wspólnie czas, zwiedzają miasto i okolicę, uczestniczą w ciekawych zajęciach, spotkali się także w władzami Zakopanego.


W pierwszym roku trwania projektu głównym tematem jest dziedzictwo językowe i literackie regionu, w drugim sztuka, architektura oraz przyroda regionu szkół. Projekt ma na celu przybliżenie własnego kraju i regionu partnerom z innych krajów europejskich, promowanie partnerstwa i tolerancji we wzajemnych stosunkach oraz podzielenie się bogatym dziedzictwem kulturowym. Kluczowe punkty projektu to stworzenie wspólnej strony internetowej, zaprojektowanie kalendarza na rok 2012 oraz zaprojektowanie T-shirtu związanego z tematyką prac.

W ramach współpracy odbywają się także wyjazdy do krajów partnerskich. W grudniu 2010 grupa 5 uczniów z zakopiańskiej szkoły odwiedziła Liceum w Valdepenas. Teraz uczniowie z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii goszczą w Zakopanem. Z kolei w czerwcu odbędzie się wspólne spotkanie w Dagenham w Wielkiej Brytanii. Koszty projektu pokrywa Unia Europejska za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

- Nasi uczniowie nie mają problemu z komunikacją, bo są na wysokim poziomie jeśli chodzi o naukę języka angielskiego. Dzięki tej wymianie mogą wykorzystywać go w praktyce i zdobywać nowe doświadczenia. Trzy lata temu szkoła realizowała podobny projekt z partnerami z Niemiec i Norwegii. Te kontakty są bardzo cenne. Uczniowie zaprzyjaźniają się, korespondują ze sobą przez internet. Kontakt nie kończy się więc tylko na pobycie w danym kraju - wyjaśnia dyrektor szkoły Barbara Wilczyńska.

W Społecznym Liceum i Gimnazjum STO w Zakopanem trwa właśnie rekrutacja na rok szkolny 2011/2012.

- W roku szkolnym 2011/2012 planujemy otwarcie jednego oddziału 15 osobowego w gimnazjum. Rekrutacja trwa od 1 marca do wyczerpania wolnych miejsc. Podanie należy złożyć w sekretariacie szkoły w godz. 8.00- 15.00. Zapraszamy także zainteresowanych nauka w naszym liceum, chętnie udzielimy szczegółowych informacji – zaprasza dyrektor Barbara Wilczyńska.

Więcej informacji o szkole i rekrutacji można znaleźć na stronie www.sto.zakopane.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.