PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Otwarcie Zakopiańskiego Centrum Wolontariatu

Poniedziałek, 24 października 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka20 października rozpoczęło swoją działalność Zakopiańskie Centrum Wolontariatu (ZCW) oraz filia Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Zakopanem. Otwarcia siedziby tych instytucji dokonali Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, Prezes Zarządu Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci Anna Nawrocka, a także specjalista ds. przeciwdziałania narkomanii Alicja Szarek-Pazdur i dyrektor Zakopiańskiego Centrum Edukacji Małgorzata Cichocka. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli przedstawiciele powstającego pod patronatem Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, jedynego na Ukrainie, Hospicjum dla Dzieci w Kijowie.


Zakopiańskie Centrum Wolontariatu mieści się w Zakopiańskim Centrum Edukacji przy ul. Kasprusie 35a. Jest ono wspólną inicjatywą Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci i Urzędu Miasta Zakopane, a honorowym patronatem jego działania objał Burmistrz Zakopanego.

Prace nad utworzeniem ZCW rozpoczęły się blisko 3 lata temu, w ich trakcie przeprowadzono serię konferencji i konsultacji, których efektem było powzięcie decyzji o utworzeniu wspólnej platformy wymiany doświadczeń i informacji w zakresie działalności III sektora, a przede wszystkim wolontariatu w Zakopanem i na terenie Podhala.

- Chcemy, by ZCW było miejscem, gdzie spotykać się będą uśmiechnięci ludzie, którzy chcą poświęcać swój czas, zapał i energię na rzecz innych, za pośrednictwem różnych organizacji, działających w Zakopanem. Jednocześnie ZCW będzie miejscem prowadzenia szkoleń i konferencji ze specjalistami praktykami z zakresu działalności NGO’s. Mamy nadzieję, że również dzięki współpracy ze szkołami i innymi instytucjami będziemy mogli promować idee wolontariatu, jako formy bezpośredniego i pozytywnego społecznego zaangażowania. Przede wszystkim jednak, chcemy, by ZCW było tętniącym życiem miejscem, pełnym radosnych osób, których pomysły, na to jak pomagać, przy wsparciu lokalnej społeczności, będą mogły być realizowane bez żadnych komplikacji – wyjaśnia wiceprezes Zarządu MHD Wojciech Glac.

Filia Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, jest odpowiedzią na rosnące potrzeby opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w ich domach na terenie Podhala. MHD sprawuje opiekę nad swoimi pacjentami i ich rodzinami na terenie całej Małopolski. By jednak móc objąć opieką jeszcze większą niż dotąd grupę małych pacjentów z Podhala, a obecnej zapewnić jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo, powołany został oddział MHD w Zakopanem.

- Oprócz wysokospecjalistycznej opieki medycznej, świadczonej przez personel MHD, chcemy, by nasi Pacjenci mogli zawsze liczyć na pomoc wolontariuszy, co przez odległość od Krakowa bywało dotąd utrudnione. Teraz, dzięki oddziałowi w Zakopanem będzie to zdecydowanie łatwiejsze - dodaje Wojciech Glac.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.