PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Z Mikołajową ekipą u Sióstr Albertynek w Zakopanem

Środa, 12 grudnia 2012 r.
Autor: ks. Wojciech Strzelecki sdb, ks. Marian Dziubiński sdb

Z Mikołajową ekipą u Sióstr Albertynek w ZakopanemWspomnienie postaci św. Mikołaja daje okazję do zrobienia dobrego uczynku. Uczniowie Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Czarnym Dunajcu wraz z wychowawczynią - p. Jadwigą Trebunią - zorganizowali chwile radości dla pensjonariuszy prowadzonego przez Siostry Albertynki Domu Opieki im. błogosławionej Siostry Bernardyny w Zakopanem.


Przygotowania rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Młodzież zorganizowała strój Mikołaja i stroje aniołów (pominęliśmy ciemną stronę sceny, słusznie zakładając, że w domu sióstr wszyscy byli w tym roku grzeczni, co potwierdziło się podczas Mikołajowej inspekcji), żeńska część Szkoły upiekła pachnące pierniki, przygotowane zostały małe paczuszki dla wszystkich uczestników spotkania (oprócz pensjonariuszy były siostry i personel świecki), wykonano także kartki świąteczne. Ks. Marian Dziubiński zadbał o to, by serca nakarmić słowem podczas Eucharystii ku czci Niepokalanej. Tę uroczystość  antycypowaliśmy w czwartek, gdyż 8 grudnia była sobota, a więc dzień wolny od zajęć. Ks. Dyrektor przygotował – zgodnie z tradycją - obrazki Niepokalanej z cytatami biblijnymi oraz śpiewniki na spotkanie i na Mszę św.

O godzinie 8.00 młodzież wraz z opiekunami wyruszyła do Zakopanego busem i samochodem osobowym. Siostry powitały nas bardzo gorąco, co było potrzebne, tym bardziej że na zewnątrz był trzaskający mróz. W kaplicy siostra Bernarda, przełożona domu, opowiedziała o zgromadzeniu albertynek, założycielu św. Bracie Albercie, współzałożycielce bł. Siostrze Bernardynie, przeprowadziła też błyskawiczne szkolenie związane z pracą w prowadzonym ośrodku. O 9.00 na korytarzu domu pomocy – największym pomieszczeniu – zgromadziło się kilkanaście pensjonariuszek, jedyny pensjonariusz - przedstawiciel rodzaju męskiego, pan Władziu, który tego dnia obchodził swoje urodziny (przeżył chwile euforii, kiedy nasza młodzież podniosła go w górę na fotelu w czasie toastu), oraz młodzież i siostry albertynki. Po krótkim wprowadzeniu ks. Dyrektora Wojciecha Strzeleckiego młodzież wyśpiewała przygotowane piosenki o św. Mikołaju, przymawiając się o prezenty. Dostojny Gość był na to przygotowany, spełnił prośbę i wszystkim pensjonariuszom wręczył upominek za życiowe zasługi czy z racji wieku. Przed poważniejszym zadaniem musiały natomiast stanąć siostry albertynki i personel, wykazując się wiedzą i bystrością podczas krótkiego egzaminu z wiedzy i moralności. Każdy otrzymał jakiś drobiazg, ale radości przy tej okazji było wiele!

Następnym etapem były wizyty w pokojach. Kilkoro uczniów odprowadzało domowników do  przytulnych M1, po to, by bodaj przez chwilę wsłuchać się w historię ich życia, zaczerpnąć trochę doświadczenia,  ale również przekazać coś o sobie. Dla obu stron był to czas bardzo ubogacający.

O godz. 11.00 w tamtejszej kaplicy rozpoczęliśmy Mszę św. ku czci Niepokalanej, podczas której w homilii ks. Dziubiński połączył osoby Maryi i św. Mikołaja w jedną ideę bycia dla innych znakiem miłości samego Boga. Po Eucharystii siostry przygotowały smaczny bigos, a przy wyjściu wszyscy otrzymali paczkę ze słodyczami. Ostatnim punktem był „dar” św. Mikołaja, czyli godzinny pobyt na kręgielni w Aquaparku. Zawody na 5 torach, oblężonych przez 26 zawodników, sprawiły wiele radości każdemu z uczestników Mikołajowej wyprawy.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.