PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Czy Zakopane stanie się smart city?

Sobota, 22 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-Semberecka19 grudnia w hotelu Mercure Kasprowy odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany został projekt „EKO Zakopane Smart City – proekologiczne i innowacyjne technologie transformacji miasta”. Ogólnopolska premiera projektu miała miejsce dzień wcześniej w Warszawie. Zakopane postawiło sobie nowe wyzwanie, by do 2020 roku, dzięki śmiałym inwestycjom infrastrukturalnym, zostać najbardziej ekologiczną marką w Polsce.


Projekt ten jest jednym z pierwszych kroków podjętych przez władze miasta w oparciu o strategię promocji marki Zakopane, która została opracowana w bieżącym roku. Dzięki niemu stolica Podhala ma szansę stać się polskim prekursorem nowego trendu – smart city. Jego nadrzędnym celem jest usprawnienie funkcjonowania miasta, efektywne zarządzanie nieodnawialnymi zasobami, podniesienie jakości życia mieszkańców i komfortu pobytu dla turystów - dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Miasta, zgodnie z definicją smart city, traktowane są jako systemy systemów. Dlatego zakopiański projekt swoim zakresem obejmuje różne dziedziny aktywności miasta. Jest kompleksowy i komplementarny, skupia się na rozwiązaniach proekologicznych, wykorzystaniu wód geotermalnych, systemach bezpieczeństwa, wspomagania służb miejskich, technologiach IT oraz zielonym transporcie.

Pewnego rodzaju symbolem zmian, do których dąży Zakopane, jest w pełni elektryczny samochód Green Taxi, prezentowany podczas konferencji prasowej. Władze Zakopanego będą dążyć do tego, aby takie pojazdy, przyjazne dla środowiska i energooszczędne, na stałe zagościły na ulicach miasta. Ma to też ścisły związek z planami uruchomienia w Zakopanem parkingu w  systemie Park&Ride. Jednak idea smart city to nie tylko zaawansowane technologie, to także styl życia i nowa jakość relacji społecznych. 

W pierwszej kolejności do realizacji projektu miasto zaprosiło partnerów z terenu Zakopanego, w tym: Tatrzański Park Narodowy, Geotermię Podhalańską, spółki komunalne SEWIK oraz TESKO, Polskie Koleje Górskie, Tatrzańską Izbę Gospodarczą oraz Biuro Promocji Zakopanego. To dowód że, w sprawie kluczowych inwestycji i strategicznych projektów w stolicy Podhala mówi się jednym głosem. Tak duży i ambitny projekt wymaga również wsparcia ze strony zewnętrznych firm i organizacji - najlepszych specjalistów w tworzeniu inteligentnych rozwiązań dla współczesnych miast. W gronie tym znalazły się m.in. podmioty zrzeszone w ramach Klastra Smart IT i Green Cars.

źródło: Urząd Miasta Zakopane

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.