PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Odsłonięcie tablicy poświęconej gen. Borucie-Spiechowiczowi

Sobota, 19 stycznia 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

Odsłonięcie tablicy poświęconej gen. Borucie-SpiechowiczowiW dniu 20 stycznia 2013 roku o godzinie 10.30 w kościele p.w. Świętego Krzyża w Zakopanem odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej gen. bryg. Mieczysława Borutę- Spiechowicza. Fundatorem tablicy jest zakopiańczyk Sebastian Wysłouch, a wykonawcą art. plastyk Andrzej Mrowca, nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara.


Uroczystość poprzedzona będzie Mszą św. koncelebrowaną przez prałata Stanisława Szyszkę. W kruchcie kościoła można obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą Generałowi, który ponad 20 lat mieszkał w Zakopanem i był związany z tą parafią. Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych.

To wydarzenie jest częścią obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego  na Podhalu.


Mieczysław Ludwik Boruta-Spiechowicz i Jego rodzina

Urodził się 20 lutego 1894 roku w Rzeszowie, a zmarł 13 października 1985 roku w Zakopanem. 

Od wczesnej młodości związał się z polskim ruchem skautowym, najpierw był członkiem drużyny imienia Romualda Traugutta, a potem instruktorem skautowym w Warszawie. Dla uniknięcia służby w armii austriacko-węgierskiej w 1913 roku wyjechał do Belgii, gdzie rozpoczął studia na Akademii Handlowej. Przebywając w Antwerpii wstąpił do Związku Strzeleckiego i ukończył kurs podoficerski

Po wybuchu I wojny światowej Mieczysław Boruta-Spiechowicz, po wielu przeszkodach, dostał się do Krakowa. Wstąpił w szeregi Drużyn Strzeleckich, a następnie 1 Kompanii 1 Batalionu 2 Pułku Piechoty II Brygady Legionów Polskich.. Przebył wiele kampanii wojennych, bijąc się kolejno z wojskami wszystkich trzech zaborców, w tym z Austriakami pod Rarańczą (gdzie został ranny) i Niemcami pod Kaniowem, gdzie dostał się do niewoli, z której udało mu się wkrótce uciec.

Po bitwie pod Rarańczą Mieczysław Boruta-Spiechowicz został awansowany do stopnia kapitana. Od lutego 1918 roku służył w II Korpusie Polskim na Ukrainie i Polskiej Organizacji Wojskowej, a od listopada 1918 roku w Wojsku Polskim.

Podczas walk o Lwów, 3 listopada 1918 roku, oddział kapitana Mieczysława Boruty-Spiechowicza, stacjonujący w szkole im. H. Sienkiewicza, zatrzymał w Persenkówce jeden z transportów ukraińskich Strzelców Siczowych. Dzień później, także dzięki oddziałom wysłanym przez kapitana Borutę-Spiechowicza pełne zwycięstwo odnieśli Polacy również w walkach o Dworzec Główny.

Podczas dużego polskiego uderzenia, 21 listopada 1918 roku, kapitan Mieczysław Boruta-Spiechowicz dowodził odcinkiem południowym, mającym obejść Lwów od prawego skrzydła

Kapitan Boruta-Spiechowicz został wówczas skierowany do Armii Polskiej we Francji (Błękitnej Armii), organizowanej przez generała Józefa Hallera. W 1919 roku otrzymał awans na podpułkownika. Był uczestnikiem wojny polsko-sowieckiej i za bitwę pod Grannem otrzymał order Virtuti Militari V klasy.

Jako wybitnie zdolny i utalentowany oficer został, w listopadzie 1920 roku, skierowany na kurs doszkalający Szkoły Sztabu Generalnego. W sierpniu 1924 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

 W czasie przewrotu majowego pozostał wierny dotychczasowym władzom Rzeczypospolitej. Pracował później jako oficer w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych. Ostatnim, przedwojennym, przydziałem była 22 Dywizja Piechoty Górskiej w Przemyślu, którą dowodził w latach 1936-1939. 19 marca 1936 roku Mieczysław Boruta-Spiechowicz został mianowany generałem brygady.

W ramach polskich przygotowań obronnych na wypadek wojny z Niemcami już w marcu 1939 roku utworzona została, między innymi, Grupa Operacyjna Bielsko, której dowództwo przypadło generałowi Mieczysławowi Borucie-Spiechowiczowi. Grupa Operacyjna Bielsko powstała w ramach Armii Kraków generała Antoniego Szyllinga. Grupa przybrała potem nazwę Boruta, od nazwiska jej dowódcy.

Generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz otrzymał zadanie dla podległej sobie Grupy Operacyjnej osłony kierunku na Kraków od południowego zachodu. Oddziały generała Boruty-Spiechowicza miały opóźniać i rozpoznać siły nieprzyjaciela działające na tym obszarze. 2 września 6 Dywizja Piechoty poniosła duże straty pod Pszczyną w walce z niemiecką 5 Dywizją Pancerną. Następnie w dniach 7-8 września Grupa Operacyjna Boruta toczyła ciężkie walki o przeprawy na Dunajcu. W dniach 17-20 września uczestniczyły w walkach o przerwanie niemieckiego pierścienia okrążeniowego w rejonie Tomaszowa Lubelskiego. W czasie tych walk oddziały polskie zostały rozbite. Generał Boruta-Spiechowicz na czele jednego z oddziałów usiłował przebić się w kierunku Lwowa, pozostałe rozbite oddziały 20 września skapitulowały. Od września 1939 roku, wraz z generałem Marianem Żegotą-Januszajtisem, współtworzył konspirację niepodległościową. W październiku tegoż roku został komendantem Polskiej Organizacji Walki o Wolność we Lwowie. 14 listopada 1939 roku został aresztowany NKWD.

Generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz został uwięziony w Moskwie, był więźniem sowieckim do sierpnia 1941 roku. Więziono go i przesłuchiwano przez wiele tygodni. Z chwilą utworzenia Armii Polskiej w ZSRS, we wrześniu 1941 roku, na wniosek generała Władysława Andersa, został przez Naczelnego Wodza mianowany dowódcą 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty, a w okresie od marca 1942 roku do 1943 roku stał na czele oddziałów polskich ewakuowanych do Iranu. W lutym 1943 roku przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie objął dowództwo I Korpusu Polskiego Pancerno-Motorowego, stacjonującego w Szkocji. Od lipca do grudnia 1945 roku znajdował się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) w Londynie, a w grudniu powrócił do Kraju.

W Warszawie powołany został na stanowisko zastępcy szefa Departamentu Piechoty i Kawalerii Ministerstwa Obrony Narodowej. W wieku 52 lat, w lipcu 1946 roku (po tzw. referendum ludowym), na własną prośbę, przeszedł do rezerwy, a następnie w stan spoczynku i do 1964 roku prowadził gospodarstwo rolne w Skolwinie pod Szczecinem.

Od 1958 roku Generał zaangażował się w pracy Związku Inwalidów Wojennych, był wiceprezesem i prezesem okręgu szczecińskiego, odszedł stamtąd po roku, dotknięty partyjną ingerencją w Związek.

W 1964 roku osiedlił się na stałe w Zakopanem (mieszkał na ul. Szymanowskiego) i odtąd poświęcał się prawie wyłącznie działalności kombatanckiej. Zajmował się sprawami bytowymi swoich byłych żołnierzy, odznaczeniami, oraz opieką nad grobami żołnierskimi i pomnikami ku czci poległych (bardzo mocno zaangażował się w akcję przeciwko sowieckiej dewastacji Cmentarza Orląt we Lwowie). W proteście przeciw odznaczeniu przez władze PRL sowieckiego przywódcy - Leonida Breżniewa orderem Virtuti Militari I klasy generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz zorganizował, w 1976 roku uroczystość złożenia na Jasnej Górze orderów Virtuti Militari przez przedwojennych dowódców wojskowych.

Generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz, jako jeden z pierwszych, poparł także swoim podpisem słynny List 14 (lub inaczej List 18) z 14 stycznia 1976 roku, sprzeciwiający się wpisaniu w konstytucję PRL zapisu o nienaruszalności więzi ze Związkiem Sowieckim. Aktywnie współtworzył nowo organizujące się środowiska opozycyjne, angażując się w Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela i podpisując tekst jego apelu Do społeczeństwa polskiego

27 września 1981 roku generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz wziął udział w drugiej turze I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w Gdańsku, gdzie był gościem honorowym.

Generał Mieczysław Ludwik Boruta-Spiechowicz za swoje czyny bojowe i długoletnią służbę Ojczyźnie odznaczony był Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości, siedmiokrotnie Krzyżem Walecznych oraz wieloma innymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi.

Mieczysław Ludwik Boruta-Spiechowicz zmarł w Zakopanem i tam został pochowany, na własne życzenie, w niezwykle skromnym grobie kwatery legionowej. Grób Generała znajduje się na głównym cmentarzu komunalnym Zakopanego - Nowym Cmentarzu, przy ulicy Nowotarskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.