PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Czyste Miasto Zakopane

Poniedziałek, 18 marca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaOd 1 lipca tego roku zacznie obowiązywać nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Od tego momentu zarządzanie gospodarką odpadami znajdzie się w gestii gmin. W związku z wprowadzanymi w tym zakresie zmianami Urząd Miasta Zakopane rozpoczął kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców oraz zarządców nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych. Urząd zaplanował szkolenia, przygotował także materiały informacyjne oraz rozpoczął akcję "Czyste Miasto Zakopane", która ma już teraz zachęcić mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów.


- Wdrożenie tej ustawy to wielki przełom, jeśli chodzi o odbieranie, składowanie i przetwarzanie śmieci. Jej celem jest, abyśmy wszyscy coraz bardziej świadomie zmierzali do totalnej segregacji i utylizacji odpadów – wyjaśniał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Nowe przepisy za wywóz odpadów odpowiedzialną czynią gminę, nakładają także obowiązek selektywnej zbiórki odpadów, a tym samym zmniejszenia liczby odpadów na składowiskach, eliminacji nielegalnych składowisk odpadów oraz zwiększenia liczby instalacji do recyklingu odpadów komunalnych.

Ponieważ to gmina będzie odpowiedzialna za wywóz odpadów komunalnych, do końca marca mieszkańcy powinni wypowiedzieć umowy z dotychczas obsługującymi ich firmami. Natomiast gmina na drodze przetargu wybierze usługodawcę, który w jej imieniu przejmie te obowiązki  od dnia 1 lipca. Do 12 kwietnia mieszkańcy powinni także w siedzibie spółki TESKO złożyć deklarację o wysokości opłaty za wywóz odpadów.

Ustalono już nowe stawki, które uzależnione będą od tego, czy mieszkańcy będą segregować odpady, czy też nie. Za odpady selektywnie zbierane opłata będzie wynosić 9,50 zł za osobę (ilość produkowanych odpadów na miesiąc – do 120l). Za odpady nieselektywnie zbierane opłata będzie wynosić 15 zł za osobę (ilość produkowanych odpadów na miesiąc – do 120 l). W przypadku zbiórki selektywnej wymagane będzie by przynajmniej 60% śmieci zostało posegregowanych, 40% będą mogły stanowić pozostałe zmieszane odpady.

Zachętą do segregacji ma być program lojalnościowy „Czyste Miasto Zakopane”. Premiuje on segregację śmieci. Każdy uczestnik programu, po pobraniu lub otrzymaniu ulotki, przychodząc do punktu Tesko z posegregowanymi odpadami, otrzyma pieczątkę. Zebranie wszystkich dwunastu pieczątek do czerwca 2013 roku upoważnia uczestników do wzięcia udziału w konkursie, w którym główną nagrodą jest aparat fotograficzny Fuji FinePix SL 280. W ramach akcji „Czyste Miasto” posegregowane odpady można bezpłatnie dostarczać na tzw. wyspę ekologiczną TESKO (Zakopane-Olcza-Wojdyły), która jest czynna w poniedziałki, wtorki i środy w godz.  7:30 – 14:30, w czwartki i piątki w godz.  7:30 – 16:30 oraz w soboty 7:30 – 13:30.

Szczegółowe informacje na temat wdrażania nowej ustawy oraz akcji „Czyste Miasto Zakopane” można znaleźć na stronie http://www.zakopane.eu/czystemiasto oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/czystemiasto

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.