PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Co dalej z kamienicą Związku Podhalan?

Wtorek, 23 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaTrwa spór o kamienicę przy ul. Kościuszki, którą Związek Podhalan od wielu lat stara się odzyskać. Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher 10 stycznia podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Związku Podhalan obiecał, że wkrótce tak się stanie. Do tej pory jednak kamienicy nie udało się przekzać. W naszym serwisie publikujemy oswiadczenie burmistrza w tej sprawie oraz wyjaśnienia Związku Podhalan Oddział Zakopane.


Przypomnijmy, że kamienica została wybudowana przez górali i przed wojną należała do Związku Górali, którego tradycję kontynuuje obecnie Związek Podhalan. Po wojnie została zawłaszczona przez państwo, a Związek Górali nie mógł być reaktywowany, gdyż nie pozwoliły na to komunistyczne władze. Z powodu braku ciągłości prawnej trudno było odzyskać nieruchomość. Do tej pory była ona jedynie dzierżawiona od miasta przez Zarząd Główny Związku Podhalan. Uchwałę o przekazaniu kamienicy na rzecz Związku Podhalan zakopiańscy radni podjęli już w 1990 r., a kolejną w lipcu ubiegłego roku, kiedy to okazało się, że zwrot na podstawie starej uchwały jest zbyt skomplikowany z prawnego punktu widzenia. Rozwiązaniem miała być sprzedaż za symboliczną złotówkę, czyli z bonifikatą wynoszącą 99,99%.


Oswiadczenie Burmistrza Janusza Majchra.pdf

Oswiadczenie Zwiazku Podhalan Zakopane.pdf

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.