PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Co dalej z kamienicą Związku Podhalan?

Wtorek, 23 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaTrwa spór o kamienicę przy ul. Kościuszki, którą Związek Podhalan od wielu lat stara się odzyskać. Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher 10 stycznia podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Związku Podhalan obiecał, że wkrótce tak się stanie. Do tej pory jednak kamienicy nie udało się przekzać. W naszym serwisie publikujemy oswiadczenie burmistrza w tej sprawie oraz wyjaśnienia Związku Podhalan Oddział Zakopane.


Przypomnijmy, że kamienica została wybudowana przez górali i przed wojną należała do Związku Górali, którego tradycję kontynuuje obecnie Związek Podhalan. Po wojnie została zawłaszczona przez państwo, a Związek Górali nie mógł być reaktywowany, gdyż nie pozwoliły na to komunistyczne władze. Z powodu braku ciągłości prawnej trudno było odzyskać nieruchomość. Do tej pory była ona jedynie dzierżawiona od miasta przez Zarząd Główny Związku Podhalan. Uchwałę o przekazaniu kamienicy na rzecz Związku Podhalan zakopiańscy radni podjęli już w 1990 r., a kolejną w lipcu ubiegłego roku, kiedy to okazało się, że zwrot na podstawie starej uchwały jest zbyt skomplikowany z prawnego punktu widzenia. Rozwiązaniem miała być sprzedaż za symboliczną złotówkę, czyli z bonifikatą wynoszącą 99,99%.


Oswiadczenie Burmistrza Janusza Majchra.pdf

Oswiadczenie Zwiazku Podhalan Zakopane.pdf

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.