PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Park Kulturowy Krupówki

Poniedziałek, 27 maja 2013 r.
Autor: TIG

Park Kulturowy Krupówki21 maja w Dworcu Tatrzańskim przy ul. Krupówki 12 w Zakopanem odbyła się debata pod hasłem “Park Kulturowy Krupówki - posprzątajmy salon Zakopanego z chińszczyzny i reklam”. Jej organizatorami byli: Fundacja Aktywnych Obywateli imienia Józefa Dietla i Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP. Partner: Dworzec Tatrzański w Zakopanem.


Zaproszeni Goście:
Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego
Stanisław Dawidek, naczelnik Wydziału Architektury w Starostwie Tatrzańskim
Zenon Remi, architekt Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
Jerzy Jurecki, wydawca Tygodnika Podhalańskiego
Piotr Gajewski, profesor Politechniki Krakowskiej, członek SARP
Konrad Myślik, specjalista ds. marketingu miejskiego
Jerzy Chlebiński, architekt zakopiański. 
 
Goście z Krakowa zaprezentowali rozwiązania, jakie wykorzystano podczas tworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Krakowie. Szczegółowo opisali konkretne narzędzia, jakie można wykorzystać w przypadku zakopiańskich Krupówek i zaoferowali swoją pomoc. Osoby zaangażowane w projekt w Krakowie odniosły ogromny sukces i udowodniły, że przestrzeń publiczną, będącą wizytówką danego miejsca, można skutecznie uporządkować.
 
Głównym tematem ożywionej dyskusji był chaos jaki panuje (i wciąż rośnie) wśród szyldów i reklam na najsłynniejszej ulicy w Zakopanem. Zebrani architekci, działacze, przedsiębiorcy, dziennikarze oraz mieszkańcy miasta zgodzili się, że należy wprowadzić konkretne zasady i przepisy dotyczące wyglądu reklam i dopuszczalnych miejsc ich eksponowania. Podkreślono również konieczność egzekwowania istniejących przepisów i usunięcia lub zmiany szyldów, które obecnie funkcjonują w przestrzeni publicznej nielegalnie.
Dostrzeżone zostały też przeszkody, jakie stoją na drodze wprowadzenia Parku Kulturowego w Zakopanem – brak kontynuacji prac po uchwaleniu przez Urząd Miasta ustawy intencyjnej w sprawie Parku Kulturowego Krupówki, brak architekta i plastyka miejskiego, opór wśród części przedsiębiorców, brak świadomości niektórych właścicieli lokali na temat przepisów i korzyści płynących z uporządkowania reklam i szyldów na Krupówkach oraz strat płynących z panującego chaosu. Potrzeba stworzenia Parku Kulturowego dotyczy także innych terenów miasta, a w szczególności rejonu skoczni narciarskich i Gubałówki.
 
Powstał pomysł zorganizowania akcji informacyjnej dla przedsiębiorców i właścicieli z Krupówek na temat obowiązujących przepisów (spotkania, listy z informacjami wysyłane przez Urząd Miasta). Swoje wsparcie zaoferowały Fundacja Aktywnych Obywateli imienia Józefa Dietla i Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP. Na koniec, Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zobowiązał się i dał słowo, że podejmie działania w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Krupówki.
 
Zachęcamy wszystich Państwa do śledzenia postępów i wspierania inicjatywy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.