PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Szopka bożonarodzeniowa w Zakopanem

Czwartek, 19 grudnia 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

Szopka bożonarodzeniowa w ZakopanemOd paru lat w okresie świątecznym przed budynkiem Urzędu Gminy Zakopane ustawiany jest drewniany szałas pasterski. Wnętrze przestawia stajnię betlejemską w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Jest to konstrukcja rzeczywistej wielkości. W tym roku szopka jest skromniejsza. Znajduje się w niej mały Jezus tulony w ramionach przez matkę. Obok Marii jest i Józef, a przed Świętą Rodziną stoją Trzej Mędrcy. Zwierząt jest niewiele – tak jak aniołów, które „przysiadły” nieśmiało na gałęziach choinek. Na szczycie szopki mruga Gwiazda Betlejemska.


Otwarcie Szopki Bożonarodzeniowej, którego dokonał Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher miało miejsce w dniu 19 grudnia. Wszystkie postacie zostały wykonane przez pedagogów i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Tegoroczna szopka powstała dzięki pomocy Rady Rodziców, działającej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.


Od osiemnastu lat Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem wykonuje drewniane szopki, które eksponowane były w wielu miejscach Europy: Niemcy (Stuttgart, Schwebisch-Gmund), Francja (Strasburg), Włochy (Panteon w Rzymie). Realizacje powstawały pod artystyczną opieką nauczycieli, ale prace wykonywali uczniowie ZSP.

W 2012r. po raz pierwszy Szopka Betlejemska, wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, stanęła przed naszym Urzędem Miasta. Także w tym roku młodzież wykonała figury do szopki, tym razem z najtwardszego materiału do obróbki, jakim są jesion i jawor. W związku z tym zwiększyła się trudność realizacji poszczególnych figur.

Autorkami rzeźb są:
•Magdalena Jastrzębska – Matka Boska z Dzieciątkiem
•Małgorzata Mazur – święty Józef
•Elżbieta Błaszyńska – Pastuszek z owieczką
•Katarzyna Głowacka – Król I
•Lavinia Łatka – Król II
•Justyna Bieniara, Magdalena Foszczyńska – Król III
•Ewa Tanistra – Dwie owieczki

Warto podkreślić, że prace te zostały wykonane poza zajęciami lekcyjnymi. Ponadto uczennice realizujące tegoroczną szopkę były na dwóch plenerach rzeźbiarskich:
•Szymbark w 2013r;
•Champoulet, Francja w 2013r;

a także realizowały:
•Statuetki „Gali Poezji 2013” dla POSA w Zakopanem
•Statuetki „ Sportowiec Roku 2010” dla Dziennika Polskiego
•Dekorację zewnętrzną gmachu teatru z okazji 25-lecia Teatru Witkacego w 2010r; pod kierunkiem Andrzeja Mrowcy i Wojciecha Hyca, nauczycieli rzeźby ZSP im. A. Kenara w Zakopanem.

Tegoroczna szopka powstała dzięki pomocy Rady Rodziców, działającej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.