PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Urodziny "Turlików"

Środa, 5 listopada 2014 r.
Autor: Miranda Gołębiowska – Exner

Urodziny "Turlików"Zespół „Turliki” powstał w 1997 roku.Początkowo zgromadził dzieci z wielu zakopiańskich parafii tylko (jak się wówczas wydawało) na jeden występ. Miały one chóralnym śpiewem powitać Ojca Świętego Jana Pawła II pod Krokwią a potem prowadzić śpiewy liturgiczne. Po udanym występie i po ochłonięciu z emocji niektórzy zapragnęli, aby rozpoczęte przez dzisiaj już świętego Jana Pawła II dzieło było kontynuowane. Wielu wówczas zastanawiało się nad powodzeniem tego przedsięwzięcia, zwłaszcza, że kierować nim miała bardzo młoda, a zatem jeszcze niedoświadczona, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej – Ewa Sterczyńska.


Jednak nabyty od wielu profesorów profesjonalizm, z domu wyniesiona pracowitość oraz zmysł organizacyjny  świeżo upieczonej dyrygentki pozwoliły, że od tamtego czasu minęło już siedemnaście lat, w ciągu których „Turliki” zaśpiewały setki koncertów w Polsce i za granicą, towarzyszyły śpiewem i graniem wielu ważnym osobistościom, brały udział w dziesiątkach festiwali  - wszędzie godnie reprezentując Zakopane i cały region podhalański.

Przez cały  czas istnienia Prowadząca zespół dbała o jego stały rozwój artystyczny i ciągłe poszerzanie i wzbogacanie repertuaru. Nawiązywała współpracę z najlepszymi w kraju specjalistami od emisji głosu i śpiewu chóralnego (takimi jak prof. E. Wtorkowska), wybitnymi muzykami i twórcami ludowymi.
Efektem tej pracy stał się niezwykle bogaty i różnorodny repertuar obejmujący nie tylko muzykę góralską (z obu stron Tatr), ale również utwory klasycznych kompozytorów polskich i obcych od renesansu po wiek XX i muzykę rozrywkową.

W sobotę 25. X 2014 roku po wspólnej Mszy Świetej i modlitwie różańcowej w kościele św. Krzyża w Zakopanem zespół zaprezentował  „Koncert Urodzinowy”. Śpiewane utwory -  przez dziewczyny w różnym wieku i w odmiennych składach, gdyż w tym roku, co warto podkreślić, spotkały  się na wspólnej scenie już dwa pokolenia! – stanowią bardzo interesujący pod względem brzmienia i zróżnicowania materiał muzyczny.

Niezwykłą radość jako śpiewaczce (ale i pedagogowi śpiewu) sprawiło mi zaproszenie do udziału w urodzinowym koncercie „Turlików”.  Jako solistka i pracująca w Filharmoni  krakowskiej po raz pierwszy w życiu śpiewałam z góralskim zespołem, który  znakomicie poradził sobie z klasycznymi utworami C. Francka czy W. A. Mozarta!

Po koncercie miało miejsce wspólne, rodzinne spotkanie, na którym  doświadczyłam  również, że  zespół stanowi jedną wielką rodzinę, łączącą dzieci i rodziców, współpracujących muzyków i opiekunów. Wspólne wyjazdy, warsztaty, praca, ale również zabawa, zwiedzanie świata i rozwiązywanie bieżących problemów- niezwykle integrują wszystkich i przekładają się na poziom artystyczny zespołu.

 Od czasów przeczytania Na skalnym Podhalu – Kazimierza Przerwy-Tetmajera, nie dostałam tak interesującej lekcji góralskiej kultury. W ciągu  dwóch dni spędzonych z gościnnymi „Turlikami” i ich Dyrygentką, dowiedziałam się mnóstwa  interesujących rzeczy dotyczących niuansów w wykonawstwie i różnorodności muzyki góralskiej, a także zobaczyłam z bliska, jak ogromne są możliwości wokalne dzieci, pod warunkiem, że są dobrze i wszechstronnie kształcone.

Życzę całej Turlikowej Rodzinie i  Pani Ewie Sterczyńskiej wielu artystycznych  sukcesów, niewyczerpanego źródła pomysłów i inspiracji w tej niezwykle ważnej i bardzo trudnej pracy! Gratuluję wszystkim serdecznie wspaniałych siedemnastych urodzin i niecierpliwie czekam na następne koncerty „Turlików”!

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.