PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Zbliża się jubileusz 140-lecia ZSP im. A. Kenara w Zakopanem

Wtorek, 29 grudnia 2015 r.
Autor: Marek Król-Józaga

Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem jest jedną z najstarszych średnich szkół plastycznych w Polsce. W roku 2016 szkoła będzie obchodzić swój jubileusz 140 lecia istnienia. Już w 1876 roku Towarzystwo Tatrzańskie założyło w Zakopanem szkołę snycerską, która dwa lata później przekształciła się w Szkołę Przemysłu Drzewnego. Do czasu odzyskania niepodległości Polski szkoła przetrwała wszystkie prądy, jakie występowały w sztuce polskiej na przełomie XIX i XX wieku – od eklektyzmu, poprzez secesję, modernizm, prymitywizm, kubizm, aż po poszukiwanie rodzinnego stylu, opartego na tradycjach sztuki ludowej. Duże zasługi dla rozwoju szkoły oraz jej programu edukacji artystycznej miał w okresie międzywojennym dyrektor – Karol Stryjeński, wybitny architekt i znawca sztuki.


W 1948 roku dział rzeźbiarski Szkoły Przemysłu Drzewnego został przekształcony decyzją Ministra Kultury i Sztuki w pięcioletnie Liceum Technik Plastycznych, jedyną w Polsce szkołę wychowującą techników rzeźbiarzy. Pod kierunkiem doświadczonych pedagogów, a w szczególności Antoniego Kenara, absolwenta szkoły z czasów Karola Stryjeńskiego, liceum przeżywało lata rozkwitu. Placówka stała się ośrodkiem kształcenia uzdolnionej młodzieży z całej Polski.

W okresie powojennym szkołę opuściły dziesiątki absolwentów, których osiągnięcia twórcze dobrze świadczą o jej programie wychowawczym i artystycznym. Wśród wielu absolwentów i profesorów szkoły znajduje się liczna grupa wybitnych twórców sztuki polskiej, m.in. A. Rząsa, T. Brzozowski, W. Hasior, S. Kulon, G. Pecuch, S. Słonina, M. Szańkowski, A. Ryszka, W. Borzęcki i wielu innych. Warto podkreślić, że Szkoła zawsze utrzymywała szerokie kontakty środowiskowe, czynnie uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą.

Obecnie w murach naszej szkoły kształcimy utalentowaną młodzież z całej Polski w czterech specjalnościach: snycerstwo, grafika, meblarstwo i lutnictwo. Organizujemy również wiele imprez – konkursów plastycznych, w tym: Ogólnopolskie Triennale Rzeźby w Drewnie (10 edycji), Międzynarodowe Triennale Drzeworytu (3 edycje) oraz Międzynarodowe Triennale Rysunku (1 edycja).

W dniach 21, 22 i 23 października 2016 r. odbędą się uroczystości jubileuszowe, w tym Wystawa Prac Uczniów „Nowoczesna szkoła z tradycją” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego, Wystawa Prac Archiwalnych - „Muzeum Wyobraźni”, Wystawa Nauczycieli w szkolnej Galerii „Strug”, Wystawa Prac Absolwentów, Sesja Naukowa „140 lat w kulturze narodowej” poświęcona historii Szkoły, jej miejscu w kulturze polskiej i międzynarodowej, wybitnym pedagogom i absolwentom oraz ich twórczości. Jubileuszowi poświęcimy również okolicznościowy medal, kolekcję znaczków pocztowych i wydawnictwo. Podczas obchodów 140-lecia zostanie zaprezentowany materiał filmowy dokumentujący życie szkoły w latach 1992-2016.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.