PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Nicolas Bays w komendzie PSP Zakopane

Wtorek, 23 lutego 2016 r.
Autor: Bartłomiej Cieślak

Nicolas Bays w komendzie PSP ZakopaneW Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Zakopanem zawitał znamienity gość z Francji. Nicolas Bays, deputowany do francuskiego Parlamentu i jednocześnie wice-przewodniczący Komisji Obrony Narodowej przy Armii Francuskiej. Podczas zorganizowanej przez działacza Ochotniczych Straży Pożarnych Bartłomieja Cieślaka wizyty deputowany Francji zapoznał się z zasadami funkcjonowania polskiej Straży Pożarnej. Komendant jednostki bryg. mgr inż. Stanisław Galica zapoznał gości z występującymi pod Tatrami zagrożeniami, a także oprowadził ich po jednostce w Zakopanem z dumą prezentując nasz sprzęt w służbie bezpieczeństwa przeciw-pożarowego.


Komendant wspomniał również o Halnym z 2013 roku, tej samej nocy goście  z Francji jak na zamówienie  mieli prawdziwą prezentację Halnego za oknami naocznie obserwując widziane wcześniej wozy bojowe, tym razem w rzeczywistej akcji.

Podczas tej oficjalnej wizyty Komendant S. Galica został wyróżniony Medalem będącym Honorowym Odznaczeniem Parlamentu Francuskiego. Równie miłym gestem komendant odwdzięczył się w stosunku do Pana Bays wręczając mu pamiątkowy medal upamiętniający 125-lecie Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.  

Inicjator spotkania Bartłomiej Cieślak odpowiada na pytanie:
-Skąd pomysł na wizytę deputowanego Nicolasa Bays u Komendanta właśnie naszej jednostki Straży Pożarnej?
Bartłomiej Cieślak:  Nicolas jest członkiem Stowarzyszenia „Les Amis de Zakopane” (po polsku „Przyjaciele Zakopanego”). Nie bez powodu Stowarzyszenie przyjeżdża do Zakopanego już od 1991 roku. Większość z jego członków posiada polskie korzenie lub jest związana z polskim regionem we Francji. Okolice Lille bowiem są zasiedlone od lat 20stych zeszłego stulecia przez polskich robotników specjalizujących się w górnictwie węglowym (wśród ich potomków jest wielu merów miast i wysoko postawionych funkcjonariuszy służb francuskich). Wielu z nich uczestniczyło w walkach o wolność Francji podczas II Wojny Światowej, ich poświęcenie zostało upamiętnione pięknym marmurowym Monumentem ku czci polskich żołnierzy w pobliżu Wingles i Lens, gdzie zawsze można ujrzeć świeże kwiaty oddające hołd naszym poległym rodakom na obczyźnie.  Nicolas Bays zaprosił mnie do Wingles w zeszłym roku, gdzie osobiście miałem okazję zobaczyć podejście mieszkańców do bezpieczeństwa pożarowego. Byłem pod wielkim wrażeniem. Każdy z mieszkańców zna podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz respektuje zasady przyjętej dyscypliny w razie wystąpienia zagrożenia. Deputowany wspomina, iż we Francji strażacy prócz gaszenia pożarów zajmują się również regularną pomocą medyczną a nawet rozbrajaniem ładunków wybuchowych. Tu wskazał palcem na oznaczenie na mundurze naszego komendanta Galicy przypominające oznaczenia służb technicznych rozbrajających ładunki wybuchowe we Francji. 

Nicolas Bays oprócz przewodniczenia w Komisji ds. Bezpieczeństwa również stoi na czele stowarzyszenia działającego na rzecz współpracy polsko-francuskiej w strukturach Unii Europejskiej. Uznaje za strategiczną współpracę z Polakami w zakresie międzynarodowego bezpieczeństwa. Według niego istotna jest wymiana doświadczeń zarówno w strukturach mundurowych na szczeblu Ochotniczych Straży Pożarnych jak i modernizacja technologii wojskowych do najwyższych standardów, wspominając czasy kiedy to Polska wyznaczała najnowsze trendy w technice lotniczej.

Obecny również w delegacji funkcjonariusz Francuskiej Straży Pożarnej w stanie spoczynku Jean-Louis Hecquet zapowiedział wizytę przedstawicieli Straży Pożarnej z Francji oraz deklaruje zorganizowanie pobytu dla polskiej delegacji strażaków we Francji. To jedynie początek współpracy Polaków i Francuzów w tym zakresie. Pojawiły się również deklaracje o wspólnych działaniach w celu otrzymania kliku-milionowych dotacji z Unii Europejskiej na zasadach współpracy transgranicznej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.