PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Zakopane jako pierwsze przywita Papieża Franciszka

Piątek, 22 lipca 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Zakopane jako pierwsze przywita Papieża Franciszka27 lipca polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński pragnie w sposób symboliczny przywitać Ojca Świętego Franciszka ze szczytu polskich gór – z Giewontu, wnosząc na niego flagę Światowych Dni Młodzieży oraz kamienne tablice projektu muzycznego Decalogue. Jest to kolejny akcent, poprzez który Zakopane włącza się w przeżywanie spotkania Papieża z młodymi ludźmi z całego świata. Dla osób, które nie będą mogły wybrać się do Krakowa, od 29 lipca miasto przygotowuje wspólne oglądanie transmisji nabożeństw.


Natomiast bezpośrednio po zakończeniu głównych uroczystości zaprasza pielgrzymów do przedłużenie pobytu właśnie w Zakopanem i wzięcia udziału w wycieczkach, koncertach i wydarzeniach towarzyszących.

Zanim rozpoczną się główne uroczystości 27 lipca po konferencji prasowej w Krakowie oraz modlitwie i błogosławieństwie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem Marek Kamiński przejedzie wraz z góralami dorożką do Kuźnic, a następnie wyruszy na Giewont, gdzie w momencie przelotu Papieża Franciszka nad Tatrami w drodze z Rzymu na lotnisko w Balicach w symboliczny sposób rozpostrze flagę ŚDM, a u stóp krzyża złoży tablice z Dekalogiem.
Akcja odbędzie się w ramach projektu Decalogue, który w sposób nowy, artystycznym językiem słowa i muzyki, ma za zadanie przypomnieć światu, zwłaszcza ludziom młodym to co jest niezmienne i aktualne mimo upływu lat – Prawo Boże, Dziesięć Prostych Słów. Projekt powstał z inicjatywy Radka Grabowskiego, Marcina Pospieszalskiego i ks. prof. Waldemara Cisło, który jest znanym w Polsce głosem w obronie tych, którzy cierpią na całym świecie z powodu odrzucenia Bożego Prawa i odwrócenia się od Boga. Natomiast Marek Kamiński jest żywym świadectwem tego, że warto w życiu przemierzać najdalsze krańce, by szukać i odkrywać Boga w pięknie otaczającego nas świata. Jednocześnie warto Go nieść innym. Tak stanie się i tym razem.

To wydarzenie będzie nawiązywać do wizyty Papieża Jana Pawła II, który mówił do zgromadzonych na Mszy św. w Zakopanem, wskazując na Krzyż: "Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie”.

Plan wydarzenia 27 lipca 2016 r.
10:00 KRAKÓW AGH Centrum Konferencyjne ŚDM - planowana konferencja prasowa z udziałem jednego z artystów projektu muzycznego Decalogue (Paddy Kelly) oraz Ks. Prof. Waldemara Cisło Dyrektora Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
10:30 KRAKÓW - ZAKOPANE - podróż z Krakowa do Zakopane
12:00-12:30 Krzeptówki - modlitwa i błogosławieństwo na pielgrzymowanie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
12:30-13:00 Krzeptówki - Kuźnice - przejazd wraz z góralami do Kuźnic
13:15 krótka konferencja prasowa przy Zajeździe Górskim Kuźnice (Zakopane, Kuźnice 11)
13:30-15:30 wejście na Giewont (w drodze na szczyt o 15:00 wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego)
ok. 15:30 kiedy Papież Franciszek będzie przelatywał samolotem nad tatrami w drodze z Rzymu na lotnisko w Balicach w symboliczny sposób Marek Kamiński rozpostrze flagę ŚDM, a już u stóp krzyża na Giewoncie złoży tablice z Dekalogiem
16:00 - 18:00 zejście ze szczytu
18:00 - 21:00 powrót do Krakowa pod okno na Franciszkańskiej 3

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.