PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

150.rocznica Urodzin Mariusza Zaruskiego

Wtorek, 31 stycznia 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

150.rocznica Urodzin Mariusza ZaruskiegoDziś mija 150. rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego - cenionego malarza, poety, marynarza, taternika, ratownika, narciarza, doskonałego wojskowego i człowieka zaangażowanego w działalność społeczną i niepodległościową. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce, a szczególnie w Pucku i Warszawie wspominano tę niezwykłą postać. Poświęcił i Zakopanemu wiele lat oraz energii.


Był jednym z najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta. Przed południem delegacje z Polski złożyły kwiaty na symbolicznym grobie generała Mariusza Zaruskiego znajdującym się na Pęksowym Brzysku. (Zmarł w 1941 roku, w sowieckim więzieniu w Chersoniu. W roku 1997 roku z inicjatywy ZHP prochy generała przeniesiono do Zakopanego). Wieczorem w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach odbyło się spotkanie zatytułowane : „Mariusz Zaruski – człowiek dwóch żywiołów. Spotkanie z okazji 150. rocznicy urodzin”. Spotkanie interesująco prowadził Wojciech Szatkowski. W trakcie spotkania zaprezentowano film dokumentalny o Mariuszu Zaruskim. Za sprawą Poczty Polskiej można było również zakupić pamiątkowe znaczki, kartki oraz przybić okolicznościową pieczęć.

Tatry, po żeglarstwie, były drugą pasją generała Zaruskiego. W Zakopanem spędził aktywnie wiele lat. Działał w towarzystwie „Sokół” i prowadził zajęcia na Uniwersytecie Latającym. Uczestniczył w letnich i zimowych wyprawach górskich. Został autorem kilkunastu pionierskich letnich dróg na najtrudniejsze tatrzańskie szczyty.

Jako pierwszy zdobył ponad 20 szczytów ! Wiele z nich zdobył zimową porą na...nartach. Dbał o popularyzację narciarstwa. Pełnił funkcję sekretarza w Zakopiańskim Oddziale Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego. Był instruktorem na pierwszym kursie narciarskim.
Napisał
Podręcznik narciarstwa według alpejskiej szkoły jazdy. 1913 roku opublikował pierwszy polski przewodnik zimowy po Tatrach Przewodnik po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich”.

Był jednym z założycieli Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Opracował rotę ślubowania ratownika TOPR i założył Księgę ślubowań, gdzie jako pierwszy złożył podpis. Opracował regulamin służbowy i system porozumiewania się w górach (tatrzański telegraf wzrokowy).

Okrył kilka jaskiń tatrzańskich i jako pierwszy używał sprzętu wspinaczkowego w eksploracji jaskiń. Udzielał się w lokalnej prasie, był redaktorem czasopisma „Zakopane”, w którym pisał teksty o tematyce sportowej i propagującej zdrowy styl życia....

O życiu Mariusz Zaruskiego, przepełnionego pasją żeglarską i tatrzańską oraz służbą społeczeństwu i Polsce można dowiedzieć się z internetu. Warto jednak sięgnąć do takich książek jak: „Mariusz Zaruski. Opowieść biograficzna” Henryka Stępienia, czy „Zakopiańskim szlakiem Mariusza Zaruskiego” Macieja Pinkwarta.  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.