Zakopane
Wiadomości
150.rocznica Urodzin Mariusza Zaruskiego
Autor: Piotr Kyc
Dziś mija 150. rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego - cenionego malarza, poety, marynarza, taternika, ratownika, narciarza, doskonałego wojskowego i człowieka zaangażowanego w działalność społeczną i niepodległościową. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce, a szczególnie w Pucku i Warszawie wspominano tę niezwykłą postać. Poświęcił i Zakopanemu wiele lat oraz energii.
Był jednym z najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta. Przed południem delegacje z Polski złożyły kwiaty na symbolicznym grobie generała Mariusza Zaruskiego znajdującym się na Pęksowym Brzysku. (Zmarł w 1941 roku, w sowieckim więzieniu w Chersoniu. W roku 1997 roku z inicjatywy ZHP prochy generała przeniesiono do Zakopanego). Wieczorem w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach odbyło się spotkanie zatytułowane : „Mariusz Zaruski – człowiek dwóch żywiołów. Spotkanie z okazji 150. rocznicy urodzin”. Spotkanie interesująco prowadził Wojciech Szatkowski. W trakcie spotkania zaprezentowano film dokumentalny o Mariuszu Zaruskim. Za sprawą Poczty Polskiej można było również zakupić pamiątkowe znaczki, kartki oraz przybić okolicznościową pieczęć.
Tatry, po żeglarstwie, były drugą pasją generała Zaruskiego. W Zakopanem spędził aktywnie wiele lat. Działał w towarzystwie „Sokół” i prowadził zajęcia na Uniwersytecie Latającym. Uczestniczył w letnich i zimowych wyprawach górskich. Został autorem kilkunastu pionierskich letnich dróg na najtrudniejsze tatrzańskie szczyty.
Jako pierwszy zdobył ponad 20 szczytów ! Wiele z nich zdobył zimową porą na...nartach. Dbał o popularyzację narciarstwa. Pełnił funkcję sekretarza w Zakopiańskim Oddziale Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego. Był instruktorem na pierwszym kursie narciarskim.
Napisał Podręcznik narciarstwa według alpejskiej szkoły jazdy. 1913 roku opublikował pierwszy polski przewodnik zimowy po Tatrach „ Przewodnik po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich”.
Był jednym z założycieli Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Opracował rotę ślubowania ratownika TOPR i założył Księgę ślubowań, gdzie jako pierwszy złożył podpis. Opracował regulamin służbowy i system porozumiewania się w górach (tatrzański telegraf wzrokowy).
Okrył kilka jaskiń tatrzańskich i jako pierwszy używał sprzętu wspinaczkowego w eksploracji jaskiń. Udzielał się w lokalnej prasie, był redaktorem czasopisma „Zakopane”, w którym pisał teksty o tematyce sportowej i propagującej zdrowy styl życia....
O życiu Mariusz Zaruskiego, przepełnionego pasją żeglarską i tatrzańską oraz służbą społeczeństwu i Polsce można dowiedzieć się z internetu. Warto jednak sięgnąć do takich książek jak: „Mariusz Zaruski. Opowieść biograficzna” Henryka Stępienia, czy „Zakopiańskim szlakiem Mariusza Zaruskiego” Macieja Pinkwarta.
- SAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...40 zł
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł