PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Wizyta gości z Poczdamu w Zakopanem

Sobota, 8 kwietnia 2017 r.
Autor: Natalia Parzygnat

Wizyta gości z Poczdamu w Zakopanem3 kwietnia – był pierwszym dniem wizyty gości z Poczdamu w Zakopanem. O 12.00 uczniowie i nauczyciele Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących STO odebrali przyjezdnych z dworca, pokazali miasto i swoją szkołę. Następnie wszyscy uczestniczyli w grach zapoznawczych, a potem we wspólnym poczęstunku. Po prezentacji, którą przygotowali gospodarze, młodzież ponownie udała się do centrum miasta, aby wziąć udział w grze miejskiej. Wykorzystując zdjęcia z zabytkami Zakopanego, niemieccy uczniowie mieli za zadanie odnaleźć te obiekty i zaznaczyć je na mapie. Ostatnim punktem dnia był wspólny obiad w barze „Sosna” przy Rondzie Jana Pawła II (Kuźnickim).


Wspomnienie z wycieczki do Morskiego Oka

Kolejny dzień polsko-niemieckiej przygody, w której biorą udział uczniowie i nauczyciele z Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących STO w Zakopanem oraz goście z Poczdamu, wita nas słonecznie. W planach - wycieczka do Morskiego Oka.

Wędrówkę rozpoczynamy w Palenicy Białczańskiej. W wycieczce towarzyszy nam przewodnik. Widoki na Tatry zapierają dech w piersiach. Po około godzinnym marszu zbliżamy się do Wodogrzmotów Mickiewicza. Tutaj – chwila odpoczynku. Niebawem osiągamy kolejne charakterystyczne miejsce - leśniczówkę Wantę. W jej pobliżu znajduje się początek leśnego skrótu, dzięki któremu można sobie urozmaicić wędrówkę i nieco zyskać na czasie. Gdy wreszcie wracamy na asfaltową trasę, już tylko kilkanaście minut dzieli nas od Włosienicy. To rozległa polana, z której otwiera się piękny widok na szczyty otaczające Morskie Oko. Przed nami ostatni, najbardziej atrakcyjny etap wycieczki. Po prawej stronie podziwiamy masyw Opalonego z charakterystycznym Żlebem Żandarmerii. Między drzewami pokazują się potężne ściany Mięguszowieckich Szczytów, Cubryna, wreszcie strzelista sylwetka Mnicha. W ten sposób docieramy do schroniska PTTK nad Morskim Okiem. Tutaj odpoczywamy i podziwiając niesamowicie malowniczy krajobraz, jemy wspólny obiad. Powrotna droga upływa nam bardzo szybko, korzystamy z dorożek, którymi docieramy z powrotem na Palenicę Białczańską.


Łyk historii i przygody
Minął kolejny dzień polsko-niemieckiej wymiany, której gospodarzami są nauczyciele i uczniowie zakopiańskiego Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących STO. O 8.30 wyruszyliśmy na wycieczkę do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją tego dnia był wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Na szczycie - zmiana temperatury i pory roku. Byliśmy na to przygotowani: czapki, kurtki, rękawiczki mieliśmy w naszych plecakach. Podziwialiśmy przepiękne szczyty gór, które raz były otulone gęstą mgłą, a raz ukazywały się w pełnej swej krasie. Niesamowite widoki zapierające dech w piersiach były wspaniałym tłem naszych wspólnych zdjęć. Po półtoragodzinnym pobycie na szczycie zjechaliśmy kolejką na dół, gdzie czekał bus, który zawiózł nas do szkoły. Tutaj szybka zmiana ubrań i rozgrywki sportowe przeprowadzone przy pomocy pana Szymona Gąsienicy. Ten bardzo aktywny dzień kończymy pieszą wizytą w „Sabałówce”, w której przewodnik, pan Antek wtajemnicza nas w historię Jana Krzeptowskiego (Sabały). Następnie udajemy się do restauracji „Ziębówka”, gdzie wspólnie smażymy kiełbaski i zajadamy się przepysznym bigosem. Na koniec jeszcze niespodzianka dla naszych gości – występ regionalnego zespołu góralskiego. Nasi niemieccy goście mogli na żywo usłyszeć góralską muzykę i zobaczyć regionalny taniec, jak również spróbować się go nauczyć. Tak to oto ten fantastyczny dzień w rytmie góralskiej muzyki dobiegł końca.


Die Zeit ist vorbei…
Czwartek – 6 kwietnia 2017 r. - ostatni dzień naszej polsko-niemieckiej przygody już za nami. O 8:30 spotkaliśmy się w szkolnej auli, gdzie wysłuchaliśmy fantastycznego koncertu na pianinie w wykonaniu ucznia niemieckiej szkoły. Po występie młodego artysty nastąpiły wzajemne podziękowania i wymiana drobnych upominków. Na pożegnanie polscy uczniowie chcieli jeszcze raz oprowadzić niemieckich kolegów po ulicach Zakopanego. Mimo niekorzystnej pogody wszystkim dopisywał dobry humor, choć niełatwo było się rozstać z niemieckimi gośćmi. Niestety, jak mówi powiedzenie, wszystko co dobre szybko się kończy.
Czas spędzony z niemieckimi przyjaciółmi stał się dla uczniów Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących STO wspaniałą okazją do poszerzenia kompetencji językowych. Był to również czas nawiązania polsko-niemieckich przyjaźni, poznania podobieństw i różnic kulturowych.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.