PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Bezcenna pomoc w czasie pandemii – wsparcie zakopiańskiego szpitala

Piątek, 15 maja 2020 r.
Autor: Szpital Powiatowy w Zakopanem

Bezcenna pomoc w czasie pandemii – wsparcie zakopiańskiego szpitalaKsięża Pallotyni sfinansowali zakup urządzenia do dezynfekcji dla zakopiańskiego szpitala. Za kwotę 16 tysięcy złotych zakupiony został Fumigator z przeznaczeniem na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Już działa i służy do odkażania zarówno karetek Zespołu Ratownictwa Medycznego jak i pomieszczeń i urządzeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To gest, za który oficjalnie dziękuje Dyrekcja Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.


Stan pandemii to wyjątkowy egzamin dla służby zdrowia, ale i całego społeczeństwa. W trudnych chwilach trzeba się bowiem wspierać bezinteresownie i tak stało się w przypadku zakupu Fumigatora dla zakopiańskiego szpitala przez Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach prowadzone przez Księży Pallotynów.

To certyfikowane urządzenie medyczne do sterylizacji m.in. pomieszczeń jak i karetek. - Trzeba podkreślić, że pomogli wszyscy kustosze Sanktuarium, czyli Księża Pallotyni posługujący w tym wyjątkowym miejscu pielgrzymom, wiernym tutejszej Parafii a także mieszkańcom Podhala- mówi ksiądz dr Marian Mucha proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. - Proszę zobaczyć jak dużo w przestrzeni publicznej mówi się na temat Kościoła, który rzekomo okazuje ludziom niewielką pomoc. A jest zupełnie na odwrót. bo przecież znamy działania podejmowane przez księży, przez organizacje społeczne, przez organizacje kościelne takie jak Caritas.

Niezależnie od tego chcieliśmy też osobiście wesprzeć miejsce, które jest nam bliskie i działa na naszych terenie. Stan Pandemii dał się we znaki również parafiom – mamy problemy i zmartwienia takie, jak inni ludzie. Ale zawsze podkreślam, że nie jest sztuką dzielić się z kimś tym, co nam zbywa, ale sztuką jest podzielić się nawet swoim niedostatkiem. Nie jest sztuką dawać tym, którzy proszą, ale dawać tym którzy potrzebują, a nasz szpital w Zakopanem potrzebował nowego urządzenia do dezynfekcji. Sanktuarium Fatimskie na Krzeptówkach przekazało sumę 16 tysięcy złotych, co w całości sfinansowało zakup niezbędnego urządzenia.

Jak podkreślają ofiarodawcy jest on niezbędny, aby lekarze i ratownicy medyczni, pielęgniarki pracujący w izbach przyjęć, na SOR czy w karetkach czuli się bezpiecznie. A to przecież oznacza, że sami pacjenci, którzy przychodzą do szpitala, ludzie potrzebujący, chorzy, będą mieć też poczucie bezpieczeństwa, że miejsce, do którego przychodzą jest bezpieczne. – Chcę oficjalnie podziękować za ten bezcenny gest i wsparcie naszej placówki – podkreśla Regina Tokarz dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Dzięki pieniądzom przekazanym nam przez Księży Pallotynów zakupiliśmy sprzęt, który podwyższy bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego jak i pacjentów. Dodatkowo będzie on służyć na pierwszej linii frontu – w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, pomoże też w dezynfekcji karetek pogotowia.

Decyzję o tym, co należy kupić została podjęliśmy wspólnie: dyrekcja placówki jak i ofiarodawcy. Dzięki temu nowoczesne urządzenie w dodatku mobilne już pracuje na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. - Chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom szpitala, ale nie chcieliśmy bez konsultacji kupować czegoś co może szpital ma w nadmiarze – tłumaczy mówi ksiądz dr Marian Mucha proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. – Naszym pragnieniem było, żeby ten dar przekazać właśnie 13 maja, w 103 rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, ale także w 39 rocznicę zamachu na życie świętego Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra.

Ten kościół, to Sanktuarium, które znajduje się na Krzeptówkach jest niejako miejscem, w którym te dwie rzeczywistości się spotykają, bo mówimy tutaj zarówno o kulcie Matki Bożej Fatimskiej i orędziu, ale też ten kościół ma też tytuł, który brzmi niezwykle wymownie- Wotum wdzięczności za cud ocalonego życia Świętego Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra.

Dyrekcja szpitala podkreśla, że od samego początku walki z pandemią koronawirusa do placówki zgłaszały się osoby i instytucje z ofertą pomocy. – Jesteśmy im bardzo wdzięczni i chcę również tutaj wyrazić swoje podziękowanie za okazane wsparcie – podkreśla dr Małgorzata Czaplińska wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Naszemu Sanktuarium Fatimskiemu jak i innm firmom i osobom prywatnym, które zaoferowały nam bezinteresowną pomoc. W tym właśnie środki finansowe na zakup konkretnego sprzętu do walki z epidemią. To w zdecydowany sposób usprawni dezynfekcję np. karetek pogotowia, które muszą być sterylizowane po każdym wyjeździe do pacjenta.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.