PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Dobre wieści z DOMU DOKTORA

Środa, 29 listopada 2023 r.
Autor: Agata Nowakowska-Wolak

Dobre wieści z DOMU DOKTORADobre wieści z Domu Doktora, który ucierpiał w pożarze 31.10.2023 r. Oto po niecałym miesiącu wytrwałej pracy wielu zaangażowanych osób Dom Doktora jak Fenix podnosi się z popiołów. Sprawie sprzyjali wszyscy: ludzie dobrej woli, firmy, instytucje i urzędy. Już w czwartek 23.11.23 udało się zabezpieczyć dach blachą tuż przed pierwszymi większymi opadami śniegu. W piątek brakło miejsca w kontenerze na mokre trociny i wszelką spaleniznę zrzucane ze strychu. Dziś ta akcja będzie zakończona, czekamy tylko na kolejny kontener.


Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Zakopane, na wniosek przygotowany wg obowiązujących procedur, została przyznana dotacja w wysokości 50 tys. zł. na kolejne prace w obrębie poddasza. Dziękuję bardzo Burmistrzom oraz Małgorzacie Staszel z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków  za przygotowanie uchwały a Radnym Miasta za jednogłośne jej podjęcie.

W tym miejscu zamykamy pewien dramatyczny rozdział walki o restytucję budynku i niniejszym gorąco dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, którzy okazali pomoc Pani Magdzie Kraszewskiej i jej Domowi Doktora za bezinteresowne zaangażowanie w jakiejkolwiek formie.

Tu lista jest długa i nie chciałabym nikogo pominąć, ale się pewnie nie da, więc jeśli kogoś pominę, proszę mi wybaczyć. Tak wiele osób pomogło u sprzyjało wszystkim działaniom. Wyróżnić pragnę  wspaniałą postawę Pani Burmistrz Agnieszki Nowak-Gąsienicy, która całym sercem i zaangażowaniem wspiera sprawę od początku, do końca dowodząc akcją ratunkową.  

Dziękuję jeszcze raz fantastycznej reakcji i pomocy ze strony Muzeum Tatrzańskiego w ratowaniu i zabezpieczeniu muzealiów zgromadzonych w Domu Doktora oraz Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa, szczególnie P. Dyr. Katarzynie Zalasińskiej, za zorganizowanie zrzutki.pl i opłacenie ekspertyzy Dr. Piotra Horodyskiego, uświadamiającej stan, plan i zakres działań.

Osobne podziękowania kieruję do Pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków/ Delegatura w Nowym Targu: Panu Kierownikowi Pawłowi Dziubanowi i p. Joannie Hogno-Jachymiak za osobiste i sprawne zaangażowanie się w działania administracyjne i wszelkie konsultacje.  

Radą i pomocą służyli też: dr hab. Zbigniew Moździerz i inż. Jerzy Gawlik jako inspektor nadzoru.

Wielkim sercem i empatią okazali się przede wszystkim dobrzy sąsiedzi – Alicja i Jacek Zięba - dzierżawcy Pizzerii CZIKAGO, znajdującej się w sąsiednim zabytkowym domu „Baśka”, którzy to tak naprawdę uratowali Panią Magdę, zawiadamiając ją o pożarze a potem przyjęli, gościli i karmili Panią Magdę wraz z lokatorami Domu oraz przyjęli cały impet akcji ratunkowej ludzi i mienia. Państwa postawa i działanie a także smakowita pizza są nie do przecenienia! Pomocą w różny sposób cały czas służy też drugi sąsiad - Jędrek Butkiewicz, który dozoruje Dom, pożycza prąd i pomaga w organizacji prac a także lokatorzy Domu Doktora,  którzy stoją na straży domu wykonując różne prace porządkowe.  

Oczywiście w samej akcji ratunkowej pomagali też ofiarnie inni sąsiedzi i przyjaciele Magdy – których nie sposób wymienić.  Dziękuję innym chętnym do samorzutnej pomocy osobom, którzy a to bezpłatnie wypożyczyły osuszacze, a to przywiozły banery, a to przyniosły obiad, ubrania czy wyprały rzeczy, woziły Panią Magdę gdzie trzeba. Osobno dziękuję jeszcze raz Kubie Szpilce, Piotrowi Mazikowi, za akcję taternicką przy tymczasowym zabezpieczeniu dachu banerami a  Sebastianowi Liberdzie i Tomaszowi Tytłakowi – za skuteczne zasłonięcie okien tymiż banerami i inne działania. Dziękuję członkom TOnZ i sąsiadom za mocną akcję sprzątania: szczególnie Basi Mietelskiej, Jasi Stańco, Stefanowi Borguli, a Ani Zadziorko, Weronice Frączystej i Agacie Wojtowicz za okazane serce, zainteresowanie i dobrą radę. Do pomocy włączyła się też firma elektryczna Bolesława Skałki, który dość szybko doprowadził zasilanie zewnętrzne prądem trójfazowym, nie biorąc nic za robociznę, a jedynie za materiały. Wielkie dzięki!

Ogromne podziękowania wreszcie dla wszystkich, którzy wsparli zrzutkę.pl! To dzięki Państwu datkom nie było zmartwienia skąd będą pokryte prace związane z zabezpieczeniem dachu i uprzątnięciem całego domu po pożarze, a także różne opłaty, np. zsyp budowlany, prąd, prace dokumentacyjne, projektowe i kosztorysowe i inne.

Przygotowywany jest bowiem rozszerzony program konserwatorski i projekt budowlany oraz kolejne wnioski o dotacje do Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków i do MKiDN. Zatem praca idzie pełną parą.

Wymagany w przypadku remontu budynku zabytkowego projekt budowlany kontynuuje pracownia projektowa Jana Sułkowskiego-Słowika, który w 2017 r. wykonał projekt bazowy, a parce kosztorysowe wykonuje firma Macieja Chowańca. Jak na razie wszyscy pracowali pro publico bono.

JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI WSZYSTKIM LUDZIOM DOBREJ WOLI, KTÓRZY DOTYCHCZAS OKAZALI POMOC I ZAANGAŻOWANIE PRZY DOMU DOKTORA W JAKIEKOLWIEK FORMIE!

Agata Nowakowska-Wolak – organizatorka i koordynatorka prac.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.