PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2024 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

I LO im.O.Balzera – świat stoi otworem - Profesor Olga Kubińska w zakopiańskim Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera

Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Autor: Piotr Kyc

I LO im.O.Balzera – świat stoi otworem - Profesor Olga Kubińska w zakopiańskim Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera15 kwietnia w ramach cyklu Znani Absolwenci w Szkole organizowanych przez Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem miało miejsce spotkanie z Profesor Olgą Kubińską. Olga Kubińska, matura 1982. Urodzona w 1963 roku w Zakopanem, gdzie mieszkała do matury. Od czasu studiów na Uniwersytecie Gdańskim mieszka w Trójmieście, obecnie w Gdańsku-Oliwie. Anglistka, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Zakładu Translatoryki Anglistycznej. Współzałożycielka (wraz z mężem, prof. Wojciechem Kubińskim) translatoryki w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki UG. Badaczka literatury i piśmiennictwa Anglii 16. wieku, translatolożka, badaczka literatury Holokaustowej.


Tłumaczka i współtłumaczka (wraz z mężem) dwudziestu książek, m.in:  Anne Carson, Piękno męża; Philip Roth, Mistrzowie. Spotkania z twórcami; George Steiner, Po wieży Babel; George Steiner, George Steiner. Eseje z New Yorkera (1966-1977); Frank Kermode, Znaczenie końca; Anthony Burgess, Śmierć w Deptford. Tłumaczka wierszy Geoffreya Hilla, Gillian Clarke, Keitha Douglasa, George'a Szirtesa, Adrienne Rich, Mayi  Angelou, Ireny Klepfisz, Desmonda Grahama.

Autorka nagrodzonej przez "Literaturę na świecie" monografii Przybyłem tu, by umrzeć.

Autorka pięciu tomików wierszy: Biały kwadrat i inne obrazy; Zaduszki, Życie. wydanie drugie poprawione, body art. Oraz Selected poems/Wiersze wybrane. Tłumaczona na język angielski.

Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej, The British Council oraz Polish-American Arts Association.

Otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrody JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, Nagrodę Literacką Miasta Gdańska.

Pani profesor podczas spotkania zatytułowanego I LO im.O.Balzera – świat stoi otworem  

opowiadała o swojej drodze do  kariery naukowej, która rozpoczęła się już pod Tatrami. W sposób  intersujący, a zarazem porywający  przekazała słuchaczom uwagi, które można  w życiu stosować, aby osiągnąć sukces naukowy.  Przede wszystkim zachęcała do odwagi poznawczej i stosowania założenia:

 - nie bać się małych rzeczy,

- nauczyć się robić coś dobrze,

-  nie bać się „nudzić”,

- nie bać się marzyć,

- nie bać się zadawać pytań,  

- podnosić się po porażkach,

- próbować, próbować, próbować,

- lubić ludzi.  

Spotkanie odbyło się w budynku zakopiańskiego liceum. Organizatorem była dr Małgorzata Wnuk - Prezes  Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego  im. Oswalda Balzera w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.