PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na podwójny wernisaż

Piątek, 8 stycznia 2010 r.
Autor: AKS

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na podwójny wernisażMiejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem zaprasza 8 stycznia 2010 roku o godz. 17.00 na podwójny wernisaż wystaw "Wobec Wyspiańskiego" oraz „Zawsze żyć będziesz w pięknym malowaniu..” - Jan Gąsienica Szostak – Malarstwo, który odbędzie się w siedzibie galerii przy ul. Krupówki 41.


sala A - WOBEC WYSPIAŃSKIEGO

Sala B - „zawsze żyć będziesz w pięknym malowaniu..” - JAN GĄSIENICA SZOSTAK – MALARSTWO

WOBEC WYSPIAŃSKIEGO to projekt artystów krakowskiej ASP będący próbą twórczego zmierzenia się z dziedzictwem tego niepowtarzalnego artysty.

Pomysłodawcą i autorem wystawy jest prof. Adam Brincken, który zaprosił do współpracy siedemnastu artystów różniących się zarówno pokoleniowo jak i sposobem wypowiedzi artystycznej. Tym, co ich połączyło, była twórczość Stanisława Wyspiańskiego.

Zapraszając artystów-gości (…) kierowałem się przekonaniem, że w twórczości artysty obecny jest dramat. Obecny, ale tylko tam, gdzie malowanie o człowieku dotyka jego kondycji w daleko większym niż egzystencjalnym wymiarze; gdzie wędrówki wyobraźni- wizji spotykają się z doświadczeniem dnia, ale też sięgają w stronę niepoznawalnego… - napisał prof. Brincekn we wstępie do katalogu.

Tak więc zobaczymy w Zakopanem prace Zbigniewa Bajka, Andrzeja Bednarczyka, Grzegorza Bednarskiego, Adam Brinckena, Joanny Kaiser, Łukasza Konieczko, Piotra Korzeniowskiego, Leszka Misiaka, Jana Pmuły, Stanisława Rodzińskiego, Mirosława Sikorskiego, Edyty Sobieraj, Zbigniewa Sprycha, Stanisława Tabisza, Dariusza Vasiny, Jacka Waltosia i Adama Wsiołkowskiego. Znajdzie się też praca samego mistrza – „Portret chłopca” Stanisława Wyspiańskiego.

JAN GĄSIENICA SZOSTAK – MALARSTWO. Mało jest chyba tak zakopiańskiego, tak góralskiego malarstwa jak Jana Gąsienicy Szostaka. Ten żyjący w pierwszej połowie XX wieku artysta (1895-1943) pozostawił wiele wspaniałych obrazów, które znajdują się w zakopiańskich kolekcjach malarskich. Prezentowana na wystawie udostępniona została przez Fundację „Miłosierdzie” im. św. Ojca Pio z Zakopanego oraz osoby prywatne.

Jan Gąsienica Szostak ukończył Szkołę Przemysły Drzewnego. Studiował w Krakowie i Paryżu. Był członkiem stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska” i współzałożycielem Związku Artystów Polskich w Zakopanem. Od 1921 malował na szkle sceny religijne i zbójnickie. Znaczna część jego malarstwa to też obrazy olejne i akwarele utrzymane typowej dla polskich kolorystów konwencji. Był znakomitym obserwatorem wrażliwym na kolor i mistrzowsko oddającym ruch. W sposób naturalny łączył ludową tradycję z profesjonalizmem.

Obie wystawy czynne będą do 31 stycznia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.