PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Noc Muzeów na Harendzie

Sobota, 15 maja 2010 r.
Autor: AKS

Noc Muzeów na HarendzieStowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Burmistrz Miasta Zakopane zapraszają na NOC MUZEÓW - 15 maja (sobota) 2010 r. Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane, Harenda 12a.


W programie:

- o godz. 17.00 - "146 Wieczór na Harendzie":

Niezwykłą osobowość Marusi Kasprowiczowej, urok domu, klimat promieniowania poezją - wspomina wieloletnia kustoszka i kierownik Muzeum na Harendzie Wiesława Piotrowska-Sowadska

***

O życiu i twórczości Jana Kasprowicza, przyjaźni z Marusią i kręgu Rodziny Harendy - mówi autorka książki "Czas nasturcji - ścieżkami Kasprowicza" Barbara Wachowicz

- od godz. 20.00 do 2.00 wspólne czytanie poezji Jana Kasprowicza

Zapraszamy do wspólnego czytania poezji Jana Kasprowicza z udziałem członków Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oraz wszystkich gości, którzy nas odwiedzą.

Ponadto tej nocy będzie wyjątkowa okazja wjazdu kolejką krzesełkową na Harendzie, na nocne oglądanie Zakopanego o godz. 21.15. Cena promocyjna 5 zł.


„Córki Harendy” – obdarzone tym zaszczytnym tytułem przez Marię Kasprowiczową:

Wiesława Piotrowska – Sowadska – kierowała Muzeum na Harendzie w latach 1969 – 1983. Rozpoczęła tam pracę jako przewodnik muzealny już we wrześniu 1967 roku. Opiekowała się serdecznie do końca jej dni siostrą Marusi Kasprowiczowej – Panią Nietą Bunin, której ufundowała na cmentarzu zakopiańskim piękny nagrobek.

Studiowała na wydziałach filologii polskiej i historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posiada dyplom ukończenia wydziału projektowania wnętrz Mesa College w San Diego, uzupełnia wiedzę w zakresie projektowania w Boston Architectural College. W latach 1983-1985 była kuratorem w Biurze Wystaw Artystycznych w Krakowie. Jej autorstwa jest retrospektywna wystawa malarstwa i scenografii Andrzeja Majewskiego, jednego z największych scenografów w dziejach polskiego teatru. Z jej inicjatywy powstała wystawa fotografii Barbary Wachowicz pod mickiewiczowskim tytułem „W Ojczyźnie serce me zostało” – prezentująca pejzaże romantyków polskich, Sienkiewicza i Żeromskiego.

W USA – San Diego i Bostonie była organizatorką i współorganizatorką wystaw polskiej sztuki (m.in. Bruno Schulza). Recenzje z wystaw i eseje o sztuce publikuje na łamach magazynu Art. & Buisness. Związana z Ojczyzną i Harendą utrzymuje stały kontakt z Muzeum Jana Kasprowicza, dla którego poświęciła tyle lat twórczej, pięknej pracy.

Barbara Wachowicz – autorka książek, wystaw, spektakli, programów telewizyjnych i radiowych poświęconych Wielkim Polakom. Obdarzona tytułami „Pisarki losu polskiego” i „Ministra patriotyzmu”. Laureatka wielu nagród, a wśród nich – „Orderu Uśmiechu” przyznanego przez młodzież z motywacją: „To dzięki niej zstępują z piedestału bohaterowie narodowi i najwięksi twórcy literatury, by stać się nam bliskimi”. Twórczości i życiu Jana Kasprowicza oraz legendzie Harendy poświęciła wiele audycji radiowych, filmów telewizyjnych, a także książkę i spektakl „Czas nasturcji”. Serdecznie zaprzyjaźniona z Zakopanem, prezentowała, pod patronatem Burmistrza Janusza Majchra, Muzeum Tatrzańskiego, Biblioteki im. Stefana Żeromskiego wiele wystaw i spektakli poświęconych Wielkim Polakom związanym z Tatrzańską Stolicą.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    40 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.