PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Jedyny taki duet - Bennie Maupin i Hania Rybka

Niedziela, 30 maja 2010 r.
Autor: AKS

Jedyny taki duet - Bennie Maupin i Hania RybkaW niedzielę, 30 maja, o godz. 18.00 znakomity muzyk jazzowy Bennie Maupin (klarnet basowy, saksofony) i wokalistka Hania Rybka zapraszają na swój koncert. Towarzyszyć im będą: Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja).


The Bennie Maupin Quartet&Hania Rybka wystąpią w Miejskiej Galerii Sztuki, ul. Krupówki 41.
Wstęp wolny.

"EARLY REFLECTIONS"
BENNIE MAUPIN QUARTET & HANIA RYBKA

Bennie Maupin to legenda jazzu. Uczeń Coltrane'a, współtwórca takich kamieni milowych jazzu Milesa Davisa jak Bitches Brew, Jack Johnson i On the Corner. Członek legendarnych Headhunters (album Headhunters to jedyna platynowa płyta jazzowa) i Herbiego Hancocka, czyli początku elektronicznej rewolucji w jazzie i nie tylko. Po sukcesie Headhunters przechodzi do legendarnego Sextetu Hancocka, a w 1974 nagrywa swój pierwszy solowy projekt - legendarny The Jewel in the Lotus, niedawno wznowiony przez ECM na CD. Muzyk wszechstronny; solista, występujący zarówno z wielkimi orkiestrami w salach koncertowych jak i w kameralnych klubach czy na Broadwayu.
W 2001 Chamber Music of America przyznała Maupinowi poważne stypendium kompozytorskie, które zaowocowało serią unikalnych kompozycji określanych mianem 'chamber jazz' (jazz z pogranicza kameralnej muzyki klasycznej). Stały się one podstawowym repertuarem The Bennie Maupin Ensemble.
Pasjonuje go struktura dźwięku. Mówi: Lubię rzeczy, które umożliwiają ekspansję, zwłaszcza klarnet basowy, ponieważ nie jest jeszcze zbyt ograny... Lubię w muzyce przestrzeń, kolor i fakturę dźwięku.
Przedostatnia płyta Maupina Penumbra to wyśmienity, choć nie poddający się kategoryzacji nostalgiczny koktail: ciemne dźwięki basowego klarnetu, błyskotliwy saksofon sopranowy, liryczny tenorowy flet i refleksyjny fortepian. Wszytko to zaprawione niezawodnym afrykańskim pulsem. Płyta przez krytykę określona została jako: Niezmiernie satysfakcjonująca… chwilami bliska muzyce klasycznej (New York Times), Świeża i organiczna. Cudowna muzyka nie z tej planety! (All About Jazz).
Bennie Maupin pierwszy raz zawitał do Polski w latach sześćdziesiątych z „Headhunters” na Jazz Jamboree i od tej pory jest stałym gościem. Z Jarosławem Śmietaną nagrał przebojową „The History of Polish Jazz”, a jego kompozycja Message to Prez znalazła się na ostatniej płycie Śmietany „The Autumn Suite”.
W marcu 2006 Bennie Maupin otworzył nowe miejsce na polskiej mapie muzycznej: Klub Jazzowy 'a love supreme' w Zakopanem, debiutując tym samym z polskimi muzykami i The Bennie Maupin Quartet.
To właśnie w Zakopanem Maupin miał okazję zapoznać się z twórczością Karola Szymanowskiego i folklorem góralskim i nawiązał współpracę z Hanią Chowaniec Rybką. I tak narodziła się idea wariacji jazzowych zainspirowanych muzyką Szymanowskiego i Podhala. Kilka z nich znajduje się juz na najnowszej płycie "Early Reflections" nagranej przez The Bennie Maupin Quartet i Hanię Chowaniec Rybkę w Warszawskim Studio Sound And More we wrześniu zeszłego roku, ktora miala premiere na wiosne 2008. Jeden z najswietniejszych krytykow jazzowych, autor ksiazek m.in. o Johnie Coltrane Ben Ratliff umiescil Early Reflections na drugim miejscu na liscie 10 najlepszych plyt 2008 w New York TImes. Village Voice umiescil Early Reflections na miejscu 15, a dziennikarz JazzTimes'a Steve Greenlee wybral ER jako najlepsza plyte CD w 2008 roku.

MICHAŁ TOKAJ (fortepian - zadebiutował na scenie jazzowej w 1993 roku w kwartecie Kazimierza Jonkisza. W 1995 wraz z zespołem „Joint Venture" zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Wspou Jazz Juniors, a w 1996 tytuł najbardziej obiecującej młodej grupy na Europ Jazz Contest w Belgii. Z kwartetem Marcina Zupańskiego ponownie wygrali Jazz Juniors w 1997, a 1999 rok przyniósł Tokajowi zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach.
Koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Litwie. Współpracował m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Agą Zaryan (Agnieszka Skrzypek), Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Eddie’m Hendersonem, Victorem Lewisem i Monty Watersem.
W 2002 roku otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, a płyta Agnieszki Skrzypek „My Lullaby”, której jest aranżerem i współproducentem, została nominowana w kategorii Jazzowa Płyta Roku. We wrześniu 2004 wydał autorską płytę „Bird Alone”, której przesłuchanie zainspirowało Benniego Maupina do zaproponowania Tokajowi współpracy.

MICHAŁ BARAŃSKI (kontrabas) to młody, ale niezwykle utalentowany muzyk, laureat wielu konkursów klasycznych i jazzowych. Z Triem Kaczmarczyk-Barański-Dobrowolski zdobył Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą. Odbył trzykrotne tourneé po USA grając w kwartecie Brada Terry'ego. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami takimi jak: Roger Kellaway, William Galison, Joachim Mencel, Maciej Sikała, Ireneusz Głyk, Jose Torres, Mieczysław Szcześniak.

ŁUKASZ ŻYTA (perkusja) zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku. Jest laureatem I Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Współpracował z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Andrzej Cudzich, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry.

HANIA CHOWANIEC RYBKA (vocal) artystka obdarzona pięknym głosem i wybitną muzykalnością - urodziła się i wychowała na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycję, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. W 2004 roku wydała w Polskim Radiu płytę folkową w nowoczesnej jazzowej aranżacji “I to i to” nominowana do nagrody Fryderyka 2004 w kategorii etno-folk. W roku 2002 Zespół "Rybka i Przyjaciele" zdobył trzecią nagrodę, ufundowaną przez TV Polonia. Artystka otrzymała również nagrodę na Festiwalu Eurofolk – Etnosfera oraz Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej. Współpracowała z Ireną Santor, Marylą Rodowicz, zespołami “Brathanki”, “Skaldowie”, “Golec uOrkiestra” i przez jakiś czas z krakowskim kabaretem “Loch Camelot”. Śpiewa także na najnowszej płycie Marka Grechuty. Współpracowała z zespołami góralskimi, zaśpiewała partię solową Jadwisi w operze góralskiej "Jadwisia spod Regli" Juliana Reimschussla. Nagrała wspólnie z kapelą “Zokopiany” Jana Karpiela-Bułecki dwie płyty z muzyką góralską – “Nuty spod hól” i “Ginie śniezek po holach”. Od kwietnia 2004 roku koncertuje z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. W tym roku w maju wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Poloni Amerykańskiej w Chicago, w ramach którego odbył się koncert Andrzeja Brandstattera z udziałem The Paderewski Symphony Orchestra. W przygotowaniu jest juz następna płyta pod patronatem Polskiego Radia. Jej talent wokalny, poparty gruntownym wykształceniem muzycznym, wyjątkowa umiejętność łączenia tradycyjnej muzyki polskiej z nowymi, współczesnymi brzmieniami i oddanie, z jakim powraca do ludowych brzmień zafascynowały Benniego Maupina na tyle, że zaprosił wokalistkę do wspolpracy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.