PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Na szkle zapisane”

Wtorek, 6 lipca 2010 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Na szkle zapisane”Otwarcie wystawy malarstwa Marii Dudek pt. „Na szkle zapisane”. 6 lipca (wtorek) o godz. 18 w Tatrzańskim Centrum Sportu i Turystyki „Jutrzenka”, przy ul. Grunwaldzkiej 3 w Zakopanem.


Maria Dudek
Podhalańska działaczka społeczna i pedagog szkolny, rodowita Gronianka. Założycielka i kierownik Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia, który działa od 1983 roku. Od 2000 roku prowadzi również Zespół Góralski „Ślebodni”. Inicjatorka wielu imprez folklorystycznych w Gminie Bukowina Tatrzańska. Wielokrotnie nagrodzona, wyróżniona tytułem „Zasłużony działacz kultury” podczas Zjazdu Związku Podhalan w 1997 roku, otrzymała nagrodę Wojewody Nowosądeckiego za „Działanie na rzecz upowszechniania kultury” w 1997 roku. W 2002 roku uhonorowana tytułem – „Zasłużona dla Związku Podhalan”, w 2003 otrzymała Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, w 2006 roku Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „szczególne zasługi dla dziecięcego ruchu folklorystycznego”, a w 2008 roku otrzymała Nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Od dziecka lubi malować, szczególnie kwiaty i twarze ludzi, często malowała kredkami portrety. Malarstwo na szkle zainteresowało ją w czasach studiów, podziwiała prace różnych artystów, ale nie miała czasu na własną twórczość. Na szkle maluje od niedawna, bo od 2002 roku, traktuje to zajęcie jako przyjemnie spędzony czas. Jest samoukiem. Jak sama mówi: „To co maluję, wypływa z serca i duszy”. W każdym obrazie komponuje motywy kwiatowe o żywych i wyrazistych kolorach. Zwraca szczególną uwagę i stara się by postacie z jej obrazów miały przyjemny wyraz twarzy. Ulubionym tematem są również postacie Matki Boskiej, anioły, Jezus, postacie świętych, zbójnicy, tańczący górale. Uczestniczyła w wystawach twórczości ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej z okazji Sabałowych Bajań w 2002 i 2004 roku. Dwukrotnie prowadziła warsztaty malowania na szkle podczas festiwalu „Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych” w Dobrodzieniu w 2006 i 2007 roku. W 2008 roku brała udział w Kiermaszu Sztuki Ludowej przy Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a w 2009 prezentowała swoje prace na „Dniach Gór” w Łodzi. Maria Dudek to wielki miłośnik Tatr i folkloru góralskiego, interesuje się fotografią, a malarstwo na szkle to jej największa pasja.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.