PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Tamten Lwów" promocja w Muzeum Tatrzańskim

Sobota, 16 października 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

"Tamten Lwów" promocja w Muzeum TatrzańskimMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz Wydawnictwo Wysoki Zamek serdecznie zapraszają na promocję książki Witolda Szolgini "Tamten Lwów" tom 1 "Oblicze miasta" oraz pokaz filmu "Semper Fidelis" w reż. Aliny Czerniakowskiej, opowiadającego o autorze książki. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba w sobotę 16 października 2010 o godz. 18.


Witold Szolginia "TAMTEN LWÓW" tom 1 - "Oblicze miasta"

W latach 1989–1996 w Programie III Polskiego Radia Witold Szolginia wygłaszał co tydzień gawędy o Lwowie pt. „Krajobrazy serdeczne”. Właśnie z tego cyklu zrodził się pomysł na ośmioksiąg „Tamten Lwów”, który ukazał się po raz pierwszy w latach 1992-1997 nakładem oficyny wydawniczej Sudety z Wrocławia. Książki te, przez miłośników i znawców Kresów i Lwowa uznawane za najbardziej wiarygodne źródło na temat Lwowa, od wielu lat nie są dostępne na rynku.

"Tamten Lwów" t. 1 - "Oblicze miasta", pierwszy z ośmiu tomów, to opowieść wspomnieniowa o przedwojennym Lwowie Człowieka zakochanego bez pamięci w mieście swojej młodości, przetykana cytatami i wspomnieniami wielkich lwowiaków – Jana Parandowskiego, Stanisława Wasylewskiego, Józefa Wittlina, Stanisława Lema i innych. Książka jest opisem najważniejszych składników miasta – jego panoram, placów, parków, ogrodów, struktury wodnej, świątyń, gmachów publicznych czy pomników. Po jej lekturze czytelnik może odczuwać pewien niedosyt, który porównać można z pierwszą wizytą w nowym, pięknym mieście. Już coś się widziało, już coś się wie, ale to ciągle mało. W takiej sytuacji rodzi się często postanowienie – ja tu muszę jeszcze wrócić. "Tamten Lwów" tom 1 daje ogólny, ale bardzo systematycznie przedstawiony opis Lwowa. W książce znajduje się bogaty materiał ilustracyjny – zarówno archiwalne zdjęcia jak i grafiki Autora.

O autorze:

doc. dr hab. inż. arch. Witold Szolginia (ur. 1923 r. we Lwowie, zm. 1996 r. w Warszawie) – naukowiec, popularyzator wiedzy, pisarz, poeta, grafik. Autor prac naukowych, książek popularnonaukowych, artykułów w czasopismach i pogadanek radiowych, dotyczących planowania przestrzennego, urbanistyki i architektury. Autor książek, wierszy i rysunków o tematyce lwowskiej (m.in. książki: „Dom pod Żelaznym Lwem” (1971) – zbeletryzowane wspomnienia obejmujące lata 1929–1939, zbiory wierszy: „Krajubrazy syrdeczny” (1986) i „Kwiaty lwowskie (1987), „Historiografia urbanistyki i architektury dawnego Lwowa”, (1989), „Najstarsze widoki Lwowa” (1991), „Na Wesołej Lwowskiej Fali” (1991), „Pudełko lwowskich wspomnień pełne” (1994).

Serdecznie zapraszamy na promocję.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.