PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Zastávka ubita deska – prezentacja twórczości Dawida Kędzierskiego „Denvera”

Sobota, 17 grudnia 2011 r.
Autor: AKS

Zastávka ubita deska – prezentacja twórczości Dawida Kędzierskiego „Denvera”17 grudnia o godz. 19.00 w art pubie Literatka w Zakopanem ul. Krupówki 77 odbędzie się wernisaż wystawy: Zastávka ubita deska – prezentacja twórczości Dawida Kędzierskiego „Denvera”.


Wystawa stanowi dorobek artysty z zakresu rzeźby i malarstwa. Prezentowane dzieła posiadają ideę, inspirowaną folklorem w współczesnych aranżacjach i malarskich strukturach. W pracach malarskich artysta sięga po zdecydowaną fakturę, niekiedy płaskorzeźby zdobią jego dzieło. Koloryzm i nieprzewidywalna plama kreuje całość. Zaś w rzeźbie doszukuję się wartości malarskich - wnikając w drewno, to ono właśnie determinuje jak będzie wyglądało dzieło, którego końcowy kształt określi Denver. Wykorzystuje naturalne elementy – spękania, zgrubienia, pofałdowania, splątania - wydobywając z drewna powstałą w zamyśle formę. Jego sztukę określa się jako intuicyjną, gdzie bazą są wartości pozyskane z malarstwa kolorystycznego, ekspresji i abstrakcji oraz natury samego artysty.

Temat wystawy „Zastávka ubita deska” nawiązuje do sformułowania, jakie twórca usłyszał w Koszycach na Słowacji. Konweniując hasło namalował obrazo - płaskorzeźbę, której nadał charakter owej sentencji. W zawartym tytule kryje się charakter przewrotnych naszych czasów, specyficznego humoru artysty, spowolnienia w pewnych miejscach czasu i bytu, (co nie jest akurat wadą). Pościg szczurów oraz swoista dominacja polityki i władzy, uderza w rzeczywistość, tak zwanych szaraków. Doba kryzysów i niespójności walut oraz długi publiczne nie są w naszej świadomości obecne, jeżeli naszym celem jest przetrwać jutro. Dlatego też dobra materialne zostają spychane na dalszy plan, teatru życia. Wydobywają tym samym wartości, jakimi trudno nam się cieszyć, w takiej hierarchii życia. Obraz pod tytułem „Radość na emeryturze” jest w pewnym sensie wyznacznikiem tej ideologii, gdzie pewna niemożność seksualna, a nagość wzbudza pozytywne emocje, nadto jest określona sensem karykaturalnym.

Prócz dominacji pewnej autoparodii społeczeństwa, widz będzie mógł się zmierzyć z formami abstrakcyjnymi, jakie artysta przygotował na tą wystawę. Kontrast małych form rzeźbiarskich z kolorystycznie określoną sentencją ma za cel uatrakcyjnić odbiór publiczności.

Dawid Kędzierski ukończył Wydział Sztuki przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Obronił dyplom w 2009 r. w pracowni prof. M. Pokrywki i dr A. Nikla, zdobywając wyróżnienie i trzecią nagrodę za najlepszy dyplom WS URZ. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy artystycznej Niezależna Akademia Frenetyków. Obecnie mieszka i realizuje swoje pasje w Nowym Targu, gdzie wraz z żoną Magdaleną prowadzą pracownię artystyczną INVERSJA. Jest uczestnikiem wielu wystaw i plenerów międzynarodowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.