PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Zastávka ubita deska – prezentacja twórczości Dawida Kędzierskiego „Denvera”

Sobota, 17 grudnia 2011 r.
Autor: AKS

Zastávka ubita deska – prezentacja twórczości Dawida Kędzierskiego „Denvera”17 grudnia o godz. 19.00 w art pubie Literatka w Zakopanem ul. Krupówki 77 odbędzie się wernisaż wystawy: Zastávka ubita deska – prezentacja twórczości Dawida Kędzierskiego „Denvera”.


Wystawa stanowi dorobek artysty z zakresu rzeźby i malarstwa. Prezentowane dzieła posiadają ideę, inspirowaną folklorem w współczesnych aranżacjach i malarskich strukturach. W pracach malarskich artysta sięga po zdecydowaną fakturę, niekiedy płaskorzeźby zdobią jego dzieło. Koloryzm i nieprzewidywalna plama kreuje całość. Zaś w rzeźbie doszukuję się wartości malarskich - wnikając w drewno, to ono właśnie determinuje jak będzie wyglądało dzieło, którego końcowy kształt określi Denver. Wykorzystuje naturalne elementy – spękania, zgrubienia, pofałdowania, splątania - wydobywając z drewna powstałą w zamyśle formę. Jego sztukę określa się jako intuicyjną, gdzie bazą są wartości pozyskane z malarstwa kolorystycznego, ekspresji i abstrakcji oraz natury samego artysty.

Temat wystawy „Zastávka ubita deska” nawiązuje do sformułowania, jakie twórca usłyszał w Koszycach na Słowacji. Konweniując hasło namalował obrazo - płaskorzeźbę, której nadał charakter owej sentencji. W zawartym tytule kryje się charakter przewrotnych naszych czasów, specyficznego humoru artysty, spowolnienia w pewnych miejscach czasu i bytu, (co nie jest akurat wadą). Pościg szczurów oraz swoista dominacja polityki i władzy, uderza w rzeczywistość, tak zwanych szaraków. Doba kryzysów i niespójności walut oraz długi publiczne nie są w naszej świadomości obecne, jeżeli naszym celem jest przetrwać jutro. Dlatego też dobra materialne zostają spychane na dalszy plan, teatru życia. Wydobywają tym samym wartości, jakimi trudno nam się cieszyć, w takiej hierarchii życia. Obraz pod tytułem „Radość na emeryturze” jest w pewnym sensie wyznacznikiem tej ideologii, gdzie pewna niemożność seksualna, a nagość wzbudza pozytywne emocje, nadto jest określona sensem karykaturalnym.

Prócz dominacji pewnej autoparodii społeczeństwa, widz będzie mógł się zmierzyć z formami abstrakcyjnymi, jakie artysta przygotował na tą wystawę. Kontrast małych form rzeźbiarskich z kolorystycznie określoną sentencją ma za cel uatrakcyjnić odbiór publiczności.

Dawid Kędzierski ukończył Wydział Sztuki przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Obronił dyplom w 2009 r. w pracowni prof. M. Pokrywki i dr A. Nikla, zdobywając wyróżnienie i trzecią nagrodę za najlepszy dyplom WS URZ. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy artystycznej Niezależna Akademia Frenetyków. Obecnie mieszka i realizuje swoje pasje w Nowym Targu, gdzie wraz z żoną Magdaleną prowadzą pracownię artystyczną INVERSJA. Jest uczestnikiem wielu wystaw i plenerów międzynarodowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.