PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Spotkanie promujące wydanie książki pt. „W pajęczej sieci”

Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r.
Autor: Ewa Czerwieniec - POSA

Towarzystwo Edukacji Artystycznej oraz Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem zapraszają na spotkanie z poezją i prozą uczniów i absolwentów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej promujące wydanie książki pt. „W pajęczej sieci”. Jest to wydawnictwo, które powstało z okazji 20-lecia szkoły artystycznej przypadające w 2012 roku. Spotkanie odbędzie się 16 stycznia o godz. 17.30 w Kawiarni Teatru Witkacego, ul. Chramcówki 15, Zakopane.


Projekt wsparli finansowo: Biuro Promocji Zakopanego, Urząd Gminy Zakopane, Rada Rodziców POSA.

Podczas spotkania poezji towarzyszyć będą piosenki zespołu CHUCHU w składzie: Kasia Lassak (wokal). Jarosław Hulbój (gitara akustyczna), Jakub Hubicki (akordeon), Łukasz Wiercioch (perkusonalia), Maria Tombińska (wiolonczela), Marcin Cghryczyk (bas).

INFORMACJE DOT. KSIĄŻKI:

W 2012 roku mija dwadzieścia lat od chwili, kiedy powstała Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem. Wyjątkowa w skali kraju, jedyna w swoim rodzaju. To dobry moment, by przedstawić szerszej publiczności jej osiągnięcia, a przede wszystkim dokonania uczniów i nauczycieli będących codziennymi przewodnikami swoich podopiecznych w świecie sztuki.

POSA rozwija talenty dzieci i młodzieży w wielu kierunkach: muzyki, plastyki, literatury.

Właśnie ta ostatnia dziedzina twórczości w sposób szczególny wyróżnia zakopiańską szkołę. Trudno bowiem znaleźć inną placówkę oświatową w Polsce, w której w tak bogaty i niekonwencjonalny sposób prowadzi się zajęcia literackie w oparciu o autorskie programy. Dwutomowy zbiór wierszy i opowiadań, który oddajemy w Państwa ręce to ich efekt.

Na przestrzeni wielu lat zgromadziliśmy w szkolnym archiwum setki utworów autorstwa naszych uczniów. Część z nich była już publikowana. Dr Maciej Pinkwart, autor programów dla przedmiotów oferowanych w ramach Wydziału Literatury w POSA, wydawał już takie zbiory pod wspólnymi tytułami „Elf” czy „Kwartalnik Literacki”.

Nie sposób przedstawić całego szkolnego dorobku. Trudno było dokonać wyboru, bo archiwa zawierają mnóstwo wartościowych, ciekawych dzieł literackich. Zdecydowaliśmy się opublikować utwory, które powstały w latach 2010 – 2011. Prace podzielone zostały na dwie części: poetycką i prozatorską. Obie otrzymały tytuł „W pajęczej sieci”, nawiązujący do opowiadania uczennicy, Zofii Walczewskiej.

Wydawnictwo jest okazją, by przedstawić również plastyczną dziedzinę twórczości rozwijanej w POSA. Oba tomiki są bowiem zilustrowane grafikami i rysunkami przygotowanymi przez uczniów z Wydziału Plastyki. Prezentowane prace powstały pod kierunkiem artystki, Lidii Rosińskiej – Podleśny.

KSIĄŻKA SKŁADA SIĘ Z DWÓCH TOMÓW.

Część poetycka to zbiór wierszy laureatów konkursu poetyckiego „Gala Poezji 2010”, zorganizowanego przez nauczyciela dr Macieja Pinkwarta i Szkolnego Konkursu Poetyckiego odbywającego się w ramach szkolnego festiwalu „Poezoposanalia 2011”, przygotowanego pod kierunkiem nauczyciela Bartłomieja Piotrowskiego. Konkursy miały charakter zamknięty – brali w nim udział uczniowie POSA.

Wiersze publikujemy w kolejności odpowiadającej zdobytym nagrodom. W ramach „Gali Poezji 2010” jury zdecydowało także o wyróżnieniu niektórych nienagrodzonych utworów poprzez nominację do ich publikacji. Choć było ich więcej, z powodu ograniczonego miejsca w niniejszym tomiku, zdecydowano o zaprezentowaniu po jednym, wybranym wierszu danego autora.

W konkursach poetyckich uczestnicy oceniani byli w trzech kategoriach: poetów młodszych (uczniowie z klas IV-VI), poetów starszych (uczniowie klas VII-IX), absolwentów - w przypadku „Gali Poezji 2010”.

Część prozatorska to zbiór tzw. „opowiadań rocznych” uczniów z Wydziału Literatury z klas gimnazjalnych. Publikujemy te, które napisano w roku szkolnym 2010/2011. Zasady ich powstawania tłumaczy dr Maciej Pinkwart:

W prowadzonych przeze mnie klasach literatury obowiązuje zasada, że – ogólnie – pierwszy semestr przeznaczony jest na ćwiczenia poetyckie, co ma związek z doroczną Wielką Galą Poezji, organizowaną w marcu. W drugim natomiast koncentrujemy się na tworzeniu prozy – głównie niewielkich objętościowo opowiadań. Na koniec letniego semestru uczniowie mają jako zadanie przestawienie opowiadania fabularnego, którego minimalną objętość wyznacza stopień edukacji: uczniowie czwartej klasy piszą opowiadania o minimalnej liczbie 400 słów, piątej – 500 słów, dziewiątej – 900. Temat opowiadania jest dowolny, forma – otwarta, choć obie te sprawy są przedmiotem zajęć warsztatowych w letnim semestrze. Ocena z pracy rocznej jest zasadniczą podstawą do oceny końcowej.”

Opowiadania publikujemy w kolejności alfabetycznej.

Niektórzy z AUTORÓW są już absolwentami szkoły artystycznej. Warto podkreślić przy tej okazji, że część uczniów nie porzuca zaszczepionej w POSA pisarskiej pasji nawet po opuszczeniu murów naszej szkoły. Dowodzi tego choćby „Gala Poezji 2010”, w której kategoria „absolwenci” cieszyła się dużym powodzeniem.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.