PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Józef Krzeptowski „Ujek” – szkic do portretu wilka...

Sobota, 18 lutego 2012 r.
Autor: AKS

fot. Marian SowaMuzeum Tatrzańskie zaprasza 18 lutego o godz. 18.00 do Galerii Sztuki na Kozińcu na wieczór poświęcony postaci Józefa Krzeptowskiego - słynnego kuriera tatrzańskiego ZWZ-AK, przewodnika tatrzańskiego, ratownika TOPR i człowieka gór. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.


W ramach wspomnień o znanych i mniej znanych zakopiańczykach na wystawie „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” przypomnimy tę niezwykłą postać.

Józef Krzeptowski „Ujek” (1904-1971) nazywany był królem tatrzańskich kurierów. W czasie II wojny światowej trasę Zakopane – Budapeszt pokonał aż 58 razy. Nie bacząc na zagrożenie ze strony patroli niemieckich strzelców alpejskich, niebezpieczeństwo dekonspiracji na terenie Słowacji, mróz i lawiny, przeprowadzał przez Tatry polskich żołnierzy, cywilów i przenosił pieniądze. Po zakończeniu wojny, jak wielu patriotów, trafił na trzy lata na Syberię. Był osobą obdarzoną niezwykłym poczuciem humoru, a niektóre z opowieści o nim wciąż krążą wśród przewodników tatrzańskich i turystów. Od 1934 r. był ratownikiem TOPR i cenionym przewodnikiem tatrzańskim I klasy.

Historię Krzeptowskiego przypomnimy w oparciu o jego fotografie oraz opowieść ludzi, którzy znali go osobiście. O swoich wspomnieniach związanych z tą postacią opowie Józef Pitoń. Na koniec wieczoru zaprezentujemy film „Ujek” w reż. Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki.

Poczęstunek dla gości przygotowuje restauracja „Gazdówka” przy ul. Strążyskiej.

Zagra muzyka Maćka Cukra i przyjaciół.

W czasie spotkania będzie można zakupić wydawnictwo "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" w cenie promocyjnej.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.