PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Józef Krzeptowski „Ujek” – szkic do portretu wilka...

Sobota, 18 lutego 2012 r.
Autor: AKS

fot. Marian SowaMuzeum Tatrzańskie zaprasza 18 lutego o godz. 18.00 do Galerii Sztuki na Kozińcu na wieczór poświęcony postaci Józefa Krzeptowskiego - słynnego kuriera tatrzańskiego ZWZ-AK, przewodnika tatrzańskiego, ratownika TOPR i człowieka gór. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.


W ramach wspomnień o znanych i mniej znanych zakopiańczykach na wystawie „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” przypomnimy tę niezwykłą postać.

Józef Krzeptowski „Ujek” (1904-1971) nazywany był królem tatrzańskich kurierów. W czasie II wojny światowej trasę Zakopane – Budapeszt pokonał aż 58 razy. Nie bacząc na zagrożenie ze strony patroli niemieckich strzelców alpejskich, niebezpieczeństwo dekonspiracji na terenie Słowacji, mróz i lawiny, przeprowadzał przez Tatry polskich żołnierzy, cywilów i przenosił pieniądze. Po zakończeniu wojny, jak wielu patriotów, trafił na trzy lata na Syberię. Był osobą obdarzoną niezwykłym poczuciem humoru, a niektóre z opowieści o nim wciąż krążą wśród przewodników tatrzańskich i turystów. Od 1934 r. był ratownikiem TOPR i cenionym przewodnikiem tatrzańskim I klasy.

Historię Krzeptowskiego przypomnimy w oparciu o jego fotografie oraz opowieść ludzi, którzy znali go osobiście. O swoich wspomnieniach związanych z tą postacią opowie Józef Pitoń. Na koniec wieczoru zaprezentujemy film „Ujek” w reż. Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki.

Poczęstunek dla gości przygotowuje restauracja „Gazdówka” przy ul. Strążyskiej.

Zagra muzyka Maćka Cukra i przyjaciół.

W czasie spotkania będzie można zakupić wydawnictwo "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" w cenie promocyjnej.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.