PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Spotkanie autorskie

Sobota, 9 czerwca 2012 r.
Autor: Maciej Stasiński

Spotkanie autorskieW najbliższą sobotę, 9 czerwca 2012 o godzinie 17.00, w Księgarni Poraj przy ul. Krupówki 50, Wojciech Szatkowski podpisywać będzie swoją najnowszą książkę pt. "Goralenvolk Historia zdrady".


Książka Wojciecha Szatkowskiego "Goralenvolk - historia zdrady", której patronem jest Podhalański Serwis Informacyjny Watra, właśnie trafiła do drukarni i będzie dostępna w księgarniach ok. 15 czerwca. Jest w drukowana w Drukarni Narodowej w Krakowie, jak zapewnia wydawca książki, Bartosz Namaczyński z Wydawnictwa "Kanon". Książka ma 672 strony. Dotyczy trudnego dla Podhala tematu jakim jest "Goralenvolk". Pokazuje także drugą stronę medalu, a mianowicie działalność Konfederacji Tatrzańskiej, która była odpowiedzią Podhalan na działalność Komitetu Góralskiego. Porusza takie tematy jak: korzenie zdrady, Podhale i Zakopane w świetle źródeł niemieckich, niemiecką teorię o germańskim pochodzeniu górali, która dała początek zjawisku kolaboracji na Podhalu, realizację koncepcji „Goralenvolku” w latach 1942 – 1944, a zwłaszcza: stworzenie szkoły góralskiej, góralskich klubów i stowarzyszeń, powstanie Komitetu Góralskiego, akcję kennkart góralskich i tworzenie z młodych górali tzw. Legionu Góralskiego SS (1943).

Kolejne etapy tej akcji to powolne zamieranie akcji „Goralenvolku” na Podhalu w latach 1944-1945, stosunek polskich organizacji podziemnych do zjawiska  kolaboracji i procesy byłych działaczy Komitetu Góralskiego po wojnie (lata 1946-1947). Osobno pokazana w książce postaci Wacława Krzeptowskiego, Henryka Szatkowskiego, Witalisa Wiedera, Józefa Cukra i ich losy.

Zdrada. Jest jednym ze słów, którego się wstydzimy, chętnie go unikamy, a nawet się go w pewnym sensie obawiamy. Nie oznacza przecież nic dobrego. Przeciwnie – kryje się za nim hańba, kłamstwo – same niechciane słowa. Bowiem zdrada narodowa – a o niej będzie w mowa – jest pojęciem, o którym najchętniej nie chcielibyśmy mówić. Przemilczeć je i zapomnieć. Czy jednak nam to wolno? A to właśnie słowo - zdrada - jednoznacznie kojarzy się z „Goralenvolkiem” - „narodem góralskim”, sztucznym pojęciem, stworzonym przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1945. To słowo boli wszystkich górali. Zwłaszcza tych starszych, pamiętających jeszcze te straszne sprawy, co się pod Tatrami wtedy działy, ale i młodsze pokolenie Podhalan. Młodych historyków, działaczy kultury, osoby wykształcone i także prostych Podhalan.

Temat jest trudny. Niedługo zapowiemy u nas w serwisie czerwcowe spotkania promocyjne tej książki oraz spotkania z autorem i wydawcami w księgarni "Poraj" przy Krupówkach, gdzie będzie można zakupić tę publikację.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.