PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

25. rocznica śmierci Tadeusza Brzozowskiego

Czwartek, 14 czerwca 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

25. rocznica śmierci Tadeusza Brzozowskiego14 czerwca koncertem Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej „Jutrzenka” oraz Krzysztofa Trebuni-Tutki i Małych Trebuni-Tutków rozpoczną się w Zakopanem obchody 25. rocznicy śmierci Tadeusza Brzozowskiego.


W tym roku mija 25 lat od śmierci Tadeusza Brzozowskiego. Od wiosny do jesieni zakopiańskie środowisko artystyczne postanowiło przypomnieć postać i twórczość jednego z najznamienitszych współczesnych malarzy Polski. Honorowy patronat nad zakopiańskimi obchodami objęli: artysta malarz, prof. Stanisław Rodziński, artysta grafik, prof. Jerzy Jędrysiak, wykładowca uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, artysta rzeźbiarz Stanisław Cukier – dyrektor Zespołu Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Marek Trzaskoś – wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego oraz Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy – synowie artysty. W tym czasie w Zakopanem odbywać się będą spotkania, wystawy – np. w lipcu w Miejskiej Galerii Sztuki wystawa „Tadeuszowi Brzozowskiemu koledzy i przyjaciele artyści”, koncerty poświęcone artyście. Zostaną wydane okolicznościowe plakaty i publikacje. W sierpniu Teatr im. S.I. Witkiewicza przedstawi spektakl poświęcony artyście.

Tadeusz Brzozowski - malarz, rysownik, pedagog, scenograf, meloman - urodził się 1 listopada 1918 we Lwowie, a zmarł 13 kwietnia 1987 roku w Rzymie. W latach 1918-1954 mieszkał w Krakowie, a potem, aż do śmierci, w Zakopanem.

Artysty tak zadziwiającego, choć wciąż jakby niezmiennego, a pełnego sprzeczności, jak Brzozowski, nie da się z nikim porównać. Był jednym z najwybitniejszych naszych malarzy XX wieku. Stworzył swój oryginalny, niepowtarzalny rodzaj budowy form w rysunkach i obrazach. Kto kiedykolwiek zobaczył jedno jego dzieło, rozpoznawał następne bezbłędnie i zawsze. Nie bez racji mówił twórca, że całe życie maluje jeden obraz.                

Studiował w Krakowie na ASP w 1936-1939 i od 1945 (dyplom zdobył w 1945) oraz w Szkole Przemysłu Artystycznego u F. Pautscha w 1940-1944. Był profesorem malarstwa i rysunku w 1954-1959 i dyrektorem 1959-1961 Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W latach 1962-1979 był profesorem PWSSP w Poznaniu. Był członkiem Grupy Krakowskiej. Uprawiał malarstwo (także ścienne), rysunek i scenografię. Projektował także tkaniny.

Od 1954r. mieszkał na stałe w Zakopanem. Odtąd „zimowa stolica Polski" staje się prawdziwą małą ojczyzną artysty-malarza. Aktywnie włącza się też w życie lokalnej społeczności artystycznej. To z jego inicjatywy organizowane są w Zakopanem „Salony Marcowe" - ogólnopolskie wystawy malarstwa i „Salony Lutowe" - przeglądy grafiki współczesnej. Jego pomysłem jest działająca w latach 60. zakopiańska Galeria Sztuki Współczesnej „Pegaz". Artysta bierze udział w imprezach „Tatrzańskiej Jesieni", bywa też jurorem zakopiańskiego „Przeglądu Filmów o Sztuce". Dziś w Zakopanem jest ulica nazwana jego imieniem.

Obrazy Brzozowskiego tworzy w równym stopniu materia samego płótna, ważną rolę odgrywa sam tytuł dzieła (Bajok, Faworyty, Cham, Bokobrody, Obibok, Łapiduch, Kindersztuba). Krytycy łączą jego twórczość z surrealizmem. Cechuje ją groteskowość, baśniowość. Pomimo abstrakcjonizmu kompozycje nawiązują do skomplikowanego, codziennego życia. Brzozowski zawsze interesował się tajnikami warsztatu, "drapieżną", haczykowatą, witkacowską formą. 

Był jednym z najwybitniejszych plastyków europejskich. Ceniono go również w środowiskach plastycznych na całym świecie, a jego prace pokazywano na wystawach w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w Brazylii, Japonii, Kanadzie, na Kubie, w Urugwaju i USA. W latach 1945-83 należał do ZPAP i pełnił w tej organizacje różne funkcje, zarówno w oddziale zakopiańskim, jak i w Zarządzie Głównym.

Kilkakrotnie projektował wnętrza kościołów, a także scenografię teatralną (w Krakowie do "Szalonej lokomotywy" Witkacego w Teatrze im. H. Modrzejewskiej, w Zakopanem do sztuki Calderona "Wielki teatr świata" w Teatrze im. St. I. Witkiewicza). Był wybitnym melomanem i należał do najwierniejszych słuchaczy wszystkich zakopiańskich koncertów. Najważniejszy w pełnej ekspresji twórczości malarskiej Brzozowskiego jest kolor, zarówno w okresie wcześniejszym, kiedy wraz z deformacją formy służył wydobyciu metaforycznych treści, mających ukazywać dramat ludzkiej egzystencji, jak w późniejszym jego malarstwie abstrakcyjnym, uderzającym bogactwem i intensywnością lśniących barw.

O swojej twórczości mówił: W obrazach pokazuję kalekich ludzi, kalekie uczucia, pokazuję to, co szare, zwyczajne. Wtedy zawstydzam rzeczy ładne. Bo sztuka to nie kontemplacja piękna, lecz przeżywanie ludzkich spraw… Nasycam kolor do maksimum, a potem nagle go przygaszam. Przygaszam tak, jak gasną nasze przeżycia. Jak rodzą się kontrasty ludzkiego losu. Mam stale na myśli ludzi pięknych poplamionych brudem.


25. rocznica śmierci Tadeusza Brzozowskiego

KONCERTY W ZAKOPANEM  - wiosna, lato 2012  edycja XIII

Patronat honorowy/ Honorary patronage:

prof. Stanisław Rodziński – artysta malarz

prof. Jerzy Jędrysiak - artysta grafik, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie

Stanisław Cukier - artysta rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Artystycznych im. A. Kenara

Marek Trzaskoś - wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego

Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy

 

14 czerwca 2012, godz. 19.00       
Jasny Pałac, ul. Tetmajera 24

Młodzieżowa Orkiestra Góralska „Jutrzenka” oraz Krzysztof Trebunia-Tutka i Małe Trebunie Tutki - POLSKA

 

20 czerwca 2012, godz. 19.00       
kościół Świętego Krzyża, ul. Zamoyskiego

Aberdeen Uniwersity Chamber Choir - ANGLIA

 

26 czerwca 2012, godz. 19.00       
kościół Świętego Krzyża, ul. Zamoyskiego

Cleveland Youth Wind Symphony Orchestra – USA

 

12 lipca 2012, godz. 19.00      
Hotel Grand Nosalowy Dwór, ul. Balzera 21d

Jerzy „Juras” Gruszczyński „Elektroniczne refleksje” - POLSKA

  

20 lipca 2012, godz. 19.00           
kościół Świętego Krzyża, ul. Zamoyskiego

Dziecięcy Chór Popradski  -   SŁOWACJA

 

8 sierpnia 2012, godz. 17.00      
Jasny Pałac, ul. Tetmajera 24

„Zakopiańskie rodziny – artyście malarzowi”

 Obrochtowie & Lasakowie & Jakubiakowie   -  POLSKA

 

21 sierpnia 2012, godz. 19.00    
kościół Świętego Krzyża, ul. Zamoyskiego

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „Fermata Band”  - POLSKA

 

23 sierpnia 2012, godz. 19.00   
Hotel Grand Nosalowy Dwór, ul. Balzera 21d

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „Fermata Band”  -  POLSKA

 

Imprezy towarzyszące:

10 czerwca 2012, godz. 20.00   Galeria A. Rząsy, ul. Bogdańskiego 16A

„Znaliśmy mistrza” – zakopiańczycy wspominają Tadeusza Brzozowskiego cz.1

12 czerwca 2012, godz. 19.00 „To był ktoś!” posiady w Białej Izbie ZP, ul. Kościuszki 2

lipiec 2012  Wystawa „Tadeuszowi Brzozowskiemu koledzy i przyjaciele artyści” - Miejska Galeria Sztuki, Krupówki 41

20 września 2012, godz. 19.00 
Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara, ul. Kościeliska 35

Impresja „A czas jak rzeka…” –  prezentacja multimedialna M. Zaniewskiego oraz „Znaliśmy mistrza” –  artyści wspominają Tadeusza Brzozowskiego cz.2

Organizator: Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych  

Partner: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury, Hotel Grand Nosalowy Dwór 

Patronat medialny: WATRA.PL, Góral Info, InfoGram 

Sponsor: UNIQA- ubezpieczenia, Marzenie – kompleks wypoczynkowo-rehabilitacyjny    

WSTĘP WOLNY

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.