Zakopane
Zaproszenia
Lekkość kamienia. Litografia Władysława Winieckiego
Autor: Muzeum Tatrzańskie
Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego zaprasza na wernisaż wystawy "Lekkość kamienia. Litografie Władysława Winieckiego" 23 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b. Wystawa czynna od 16 czerwca do 23 września 2012.
Lekkość kamienia. Litografia Władysława Winieckiego
16 czerwca - 23 września 2012
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
czynna: środa – sobota 11-18, niedziela 9-15
www.muzeumtatrzanskie.pl
Na wystawie „Lekkość kamienia. Litografie Władysława” Winieckiego można zobaczyć 20 prac tego artysty z kolekcji Pani Magdaleny Kraszewskiej. Litografia to technika tzw. druku płaskiego. Odbitki uzyskuje się z kamienia litograficznego, na którym rysunek wykonuje się zatłuszczającą kredką bądź litograficznym tuszem.
Grafiki Władysława Winieckiego, wykonane w technice litografii (rysunek do odbicia wykonywany jest na kamieniu litograficznym) to sztuka wypełniona emocjami i symbolami. Ich dziwne przestrzenie, z granic jawy i iluzji, kuszą, ale też i straszą czasem. Odwołują się do mitów, balansują pomiędzy światami baśni, groteski i dramatu.
Władysław Winiecki (1941-2008) to jeden z najwybitniejszych polskich grafików. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1966 r. (studiował w pracowni malarskiej Artura Nachta-Samborskiego i grafiki Józefa Pakulskiego). Wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia w konkursach w kraju i za granicą (m.in. Złoty Medal na I Międzynarodowym Biennale Malarstwa Współczesnego we Włoszech w 1969 r., Grand Prix na VII Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie w 1978 r.). Od 1977 r. zaczął pracować w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1986 r. został mianowany docentem i kierownikiem pracowni graficznej w Katedrze Grafiki Warsztatowej ASP. W latach 1997-2001 pełnił funkcję kierownika Pracowni Litografii warszawskiej Akademii. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym w Toruniu oraz Biblioteki Narodowej w Paryżu i Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio.
- Okładka na zeszyt III
Ludowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
30 zł - Flakon szklany IV
Okrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
130 zł - Spinka góralska XVIII
Metalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
260 zł