PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim – Wieczór Bajek Jana Krzeptowskiego Sabały

Czwartek, 2 sierpnia 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Bajka_O smierci_rys. St. Witkiewicz, 1892Serdecznie zapraszamy na piąty Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim, który odbędzie się 2 sierpnia w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje przy Drodze do Rojów 6. Wieczór poprowadzi Anna Kozak z działu etnograficznego Muzeum, a bajki Jana Krzeptowskiego Sabały opowie Jan Kardasiński.


We wnętrzach zabytkowej, dziewiętnastowiecznej chałupy góralskiej usłyszymy sześć pełnych dowcipu i specyficznej filozofii opowieści, zapisanych przez zaprzyjaźnionego z Sabałą Bronisława Dembowskiego – z wykształcenia prawnika, z zamiłowania etnografa, znawcę kultury górali podhalańskich, kolekcjonera.

Ta wersja Sabałowych bajek, opublikowanych w 1892 r. na łamach miesięcznika geograficzno-etnograficznego „Wisła”, zyskała opinię spisanych „w najlepszej formie /…/ z zachowaniem całej zwięzłości, siły, obrazowości, humoru, jakie opromieniały mowę Sabały”. /St. Witkiewicz, Pisma tatrzańskie, t. II, Kraków 1963./

W dalszej części spotkania, pozostając w kręgu zainteresowań Bronisława Dembowskiego i jego żony Marii, zapoznamy Państwa z interesującą kolekcją etnograficzną zebraną przez nich w latach 1886-1893 na terenie Zakopanego  i okolicznych wiosek. Wyjątkowo tego wieczoru, wśród artefaktów z zakresu tradycyjnej kultury górali podhalańskich, wyeksponowane zostaną rękopisy bajek Sabały z archiwum Dembowskich, obecnie Muzeum Tatrzańskiego. 

Spotkanie odbędzie się w dwóch „turach”, o godz. 17.00 oraz 19.00.

Ze względu na ograniczona liczbę miejsc prosimy o dokonanie rezerwacji w terminie do 1 sierpnia: promocja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 18-20-152-05/wewn. 20.

Cena biletu wstępu 6 zł, ulgowy 4,50 zł.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.