PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Koncert pamięci Tadeusza Brzozowskiego w „Jasnym Pałacu”

Środa, 8 sierpnia 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

Koncert pamięci Tadeusza Brzozowskiego w „Jasnym Pałacu”8 sierpnia o godz. 17.00 w „Jasnym Pałacu” – ul. Tetmajera 24 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Koncerty w Zakopanem - wiosna, lato 2012”. W siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury wystąpią trzy zakopiańskie rodziny, które od kilku pokoleń muzykują pod Giewontem.


Tego wieczoru wystąpi rodzina Obrochtów, potomków słynnego skrzypka góralskiego – Bartusia Obrochty, która muzykuje już od pięciu pokoleń, rodzina Jakubiaków – na co dzień parająca się przewodnictwem tatrzańskim i ratownictwem górskim oraz rodzina Lasaków, kontynuująca muzyczne tradycje także po kądzieli – rodziny Maciatów. Warto nadmienić, że Lasakowie występują w widowisku słowno- muzycznym „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Program koncertu obejmuje muzykę klasyczną, ludową (góralską) i rozrywkową, w tym utwory własnej kompozycji.


W tym roku wszystkie wydarzenia muzyczne tego cyklu, a także wystawy i spotkania poświęcone są światowej sławy artyście malarzowi Tadeuszowi Brzozowskiemu, w 25 rocznicę śmierci artysty. Był on malarzem, rysownikiem, scenografem, pedagogiem. Urodził się 1 listopada 1918 we Lwowie, a zmarł 13 kwietnia 1987 roku w Rzymie. W latach 1918-1954 mieszkał w Krakowie, a potem, do końca życia,  w Zakopanem. Tu tworzył najważniejsze dzieła malarskie i scenograficzne, uczył w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, animował życie artystyczne pod Tatrami. Artysty tak zadziwiającego, choć wciąż jakby niezmiennego, a pełnego sprzeczności, jak Brzozowski, nie da się z nikim porównać. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Stworzył swój oryginalny, niepowtarzalny rodzaj budowy form w rysunkach i obrazach. Kto kiedykolwiek zobaczył jedno jego dzieło, rozpoznawał następne bezbłędnie i zawsze. Nie bez racji mówił twórca, że całe życie maluje jeden obraz. O swojej twórczości mówił: W obrazach pokazuję kalekich ludzi, kalekie uczucia, pokazuję to, co szare, zwyczajne. Wtedy zawstydzam rzeczy ładne. Bo sztuka to nie kontemplacja piękna, lecz przeżywanie ludzkich spraw… Nasycam kolor do maksimum, a potem nagle go przygaszam. Przygaszam tak, jak gasną nasze przeżycia. Jak rodzą się kontrasty ludzkiego losu. Mam stale na myśli ludzi pięknych poplamionych brudem.                                                 

Honorowy patronat nad artystycznymi wydarzeniami objęli: prof. Stanisław Rodziński – artysta malarz, prof. Jerzy Jędrysiak - artysta grafik, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Stanisław Cukier - artysta rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara, Marek Trzaskoś  - wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy – synowie artysty.

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerami TARPiK i Grand Hotel Nosalowi Dwór. Głównym sponsorem jest firma ubezpieczeniowa UNIQA. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.