PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Muzeum Tatrzańskie. Od siermiężnej izby do jedenastu pereł architektury

Czwartek, 30 sierpnia 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Willa Koliba, fot. Andrzej SamardakZapraszamy na ostatni w tym roku letni Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim. Spotkanie z dr Zbigniewem Moździerzem odbędzie się w czwartek 30 sierpnia o godz. 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.


W ciągu przeszło stu dwudziestu lat nieprzerwanej działalności Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem służy kulturze polskiej, jak chyba żadna inna placówka muzealna o charakterze regionalnym w naszym kraju. Propagowanie etosu góralszczyzny, zachowanie zabytków architektury, sztuki i rzemiosła oraz wszelkich przejawów duchowej kultury ludowej górali na Podhalu, Spiszu i Orawie – to zasługa dziesiątków ludzi.

Muzeum zaczynało swą działalność od organizacji w 1888 roku skromnej ekspozycji przyrodniczej i etnograficznej w domu Krzeptowskiego przy ul. Krupówki (dziś już nieistniejącego). Jednak już w 1892 roku Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego pokusiło się o wybudowanie własnego drewnianego budynku przy ul. Chałubińskiego (także już nieistniejącego), w którym urządzono ekspozycje muzealne lepiej odpowiadające ówczesnym potrzebom. W latach 1913–1922 wzniesiono z ogromnym wysiłkiem dzisiejszy murowany gmach przy ul. Krupówki. Po objęciu placówki przez Juliusza Zborowskiego wypracowany został wzorzec nowoczesnego muzeum regionalnego, na który złożyła się aktywna działalność w trzech sferach — muzealnej, naukowej i konserwatorskiej. Ta ostatnia przyczyniła się do powstania idei „muzeum przestrzennego”, która zrodziła się dzięki współpracy Zborowskiego z konserwatorami zabytków — Bogdanem Treterem w okresie międzywojennym oraz Hanną Pieńkowską w trudnych latach powojennych. Tak powstały filie Muzeum w chałupie „Tea” przy Bulwarach Słowackiego z ekspozycją etnograficzną rodziny Szymańskich (1952) oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi „Opolanka” przy ul. Tetmajera, otwarte już po śmierci dyrektora Zborowskiego (1966).

Kontynuacja tej współpracy, w czasach gdy dyrektorem Muzeum był Tadeusz Szczepanek, przyczyniła się do powiększenia Muzeum o kolejne obiekty: zagrodę Bafii w Chochołowie (1978), w której otwarto Muzeum Powstania Chochołowskiego (1978); chałupę Gąsieniców Sobczaków w Zakopanem przy Drodze do Rojów (1978), w której otwarto początkowo Izbę Twórczości rzeźbiarza Stanisława Gąsienicy Sobczaka (1979), a potem przystosowano ją do celów mieszkalnych (1981); chałupę Sabały w Zakopanem na Krzeptówkach (1979), w której otwarto Muzeum Kultury Ludowej Podhala (1979, zamknięte w 1984); willę Koziańskich w Zakopanem na Kozińcu (1981), w której urządzono Galerię Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (1982); zagrodę Korkoszów w Czarnej Górze (1981) i zagrodę Sołtysów w Jurgowie (1984), w których urządzono ekspozycje etnograficzne jako Muzeum Kultury Ludowej Spisza (1983 i 1986); dom rodzinny Bronisława Czecha na Placu Niepodległości z przeznaczeniem na Izbę Pamięci wielkiego sportowca (1984, zamknięta 1990); leżakownię hotelu „Warszawianka” (1983), w której urządzono Galerię Władysława Hasiora (1984), dwór Lisickich i Tetmajerów w Łopusznej (1980), z przeznaczeniem na Muzeum Kultury Szlacheckiej (1986), willę „Kolibę” w Zakopanem przy ul. Kościeliskiej (1984), w której otwarto Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (1993), już za kadencji dyrektor Teresy Jabłońskiej. Powrócono też do filii muzealnej w chałupie Gąsieniców Sobczaków, w której po remoncie otwarto Muzeum Stylu Zakopiańskiego — Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich (2009) oraz przejęto willę „Oksza” przy ul. Zamoyskiego (2006), w której po remoncie urządzono Galerię Sztuki XX wieku (2011). Tak więc Muzeum Tatrzańskie jest dziś instytucją „rozproszoną” na terenie swej statutowej działalności i zaprasza do wędrówki „niebieskim szlakiem zabytków” wszystkich miłośników Tatr i Podtatrza.

Zbigniew Moździerz

Bilet wstępu – 7,00 zł normalny; 5,50 zł ulgowy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.