PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Tajemnice codzienności w Muzeum Tatrzańskim

15–16 września 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Tajemnice codzienności w Muzeum Tatrzańskim„Tajemnice codzienności” to hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2012, które w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem odbędą się w weekend 15-16 września. Serdecznie zapraszamy do odkrywania tajemnic codzienności w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje oraz w Galerii Władysława Hasiora.


W sobotę 15 września zapraszamy Państwa na pokaz techniki tkania wełnianych rękawic w MUZEUM STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO  – INSPIRACJE. Przy tej okazji zaprezentujemy również dawne łapawice i formy do ich wyrobu z terenu Podtatrza, pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Dam ci robote ino się przyłóz do nij przez [bez] rękawicmawiali starzy górale, wymagając od kogoś pracy solidnej, a nie wykonywanej od niechcenia.

Nie dyskutując  z ludową mądrością trzeba jednak stwierdzić, że w pewnych okolicznościach rękawice do pracy były niezbędne.  Na Podhalu zimą, zwłaszcza przy siarczystym mrozie, grube, wełniane łapawice zakładali  mężczyźni trudniący się pracami w lesie. Przydawały się również furmanom spędzającym wiele godzin na wozie. Ten element zimowego, męskiego odzienia miał charakter roboczy, dlatego rękawic zwanych „ do lasa” lub „ dziadowskimi” nie zakładano do kościoła. Umiejętność ich wyrobu była niegdyś powszechna. We własnym zakresie przygotowywano drewnianą formę, przędziono  wełniane nici i tkano rękawice.

Ten rodzaj domowej wytwórczości , praktykowany jeszcze do połowy XX w., dziś  jest już prawie zapomniany.  Dlatego zapraszamy do Muzeum Tatrzańskiego na pokaz, podczas którego Pan Edward Tylka z Zakopanego zapozna Państwa z tajemnicami tego z pozoru prostego zajęcia, jednego z wielu wypełniających codzienność naszych dziadków i pradziadków. Zobaczmy jak pracowitością i pomysłowością oswajali niełatwą, rzeczywistość. 

Prezentacja odbędzie się w sobotę 15 września 2012 roku w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje, Zakopane, Droga do Rojów 6, o godzinach: 10.00, 11.00; 12.00 oraz 13.00.


 

W niedzielę 16 września zapraszamy Państwa do GALERII WŁADYSŁAWA HASIORA na prezentację tajemnic codzienności galerii, pracowni i mieszkania Artysty, którą przedstawi Julita Dembowska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.

Wkraczając w progi muzeum, czy też galerii mamy zazwyczaj do czynienia z wykończonymi, przeznaczonymi do oglądania dziełami. Zanim jednak trafią na ekspozycyjne sale, powstają najpierw w wyobraźni artysty, a potem w jego pracowni. Ten właśnie tajemniczy sposób, w jaki twórca łączy poszczególne elementy w jedną całość, ta jego „kuchnia” są przedmiotem zainteresowania wielu odbiorców. W 1985 roku w Zakopanem Władysław Hasior otworzył swoją galerię – miejsce, które pomieściło zarówno eksponaty, jak też jego mieszkanie i pracownię. Artysta chętnie spotykał się z publicznością, organizując mi.in. w swoim mieszkaniu wykłady na temat sztuki i źródeł swoich inspiracji.  Pracownia pozostawała nieosiągalna dla widzów, była swego rodzaju tabu, do którego dostęp miał jedynie sam twórca. Przypatrując się archiwalnym fotografiom widać, że swoją homosferę – mieszkanie i warsztat pracy - Hasior traktował na kształt swoich montaży. Zapraszamy na prezentację podglądającą „tajemnice codzienności” artysty. Zdjęcia i komentarze, pochodzące z notatek i wywiadów z twórcą, zdradzą część sekretów i wprowadzą w świat do tej pory niedostępny publiczności.

Prezentacja odbędzie się w niedzielę 16 września 2012 w Galerii Władysława Hasiora, Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b o godz. 11 oraz 13.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.