PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

4. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Zakopanem

Niedziela, 6 stycznia 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

4. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Zakopanem6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego (potocznie zwane Trzech Króli) ulicami Zakopanego przejdzie Tatrzański Orszak Trzech Króli. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Rodziny przy ulicy Krupówki. Po Mszy przy stajence betlejemskiej obok kościoła odśpiewane będą kolędy. Uczestnicy orszaku otrzymają kolorowe korony. Potem orszak przejdzie ulicami: Krupówki, gen. Galicy pod kino "Sokół", gdzie rozpocznie się 4. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży "Zimowa bajka w Tatrach".


Do wspólnego świętowania zapraszają władze powiatu oraz wójtowie gmin Powiatu Tatrzańskiego. Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Starosta Tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski, proboszcz parafii p.w. Najświętszej Rodziny w Zakopanem – Bogusław Filipiak i proboszcz parafii p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie – Jarosław Antosiuk.      

- Cieszymy się, że od kilku lat przyjeżdżają do nas turyści z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Zakopane i Tatry stały się miejscem rodzinnych, towarzyskich, kulturowych, a szczególnie religijnych spotkań Słowian. Festiwal dzieci i młodzieży daje dobry początek współpracy między Polską, która należy do Unii Europejskiej, a krajami, które do tej wspólnoty dążą. Do zobaczenia na Tatrzańskim Orszaku Trzech Króli i festiwalu twórczości dziecięcej – powiedział starosta.

Na czwartą edycję festiwalu zgłosiło się ponad 100 uczestników z Rosji, Białorusi, Słowacji i Polski. Niestety na festiwal  nie przyjadą dzieci z Ukrainy z powodu dużych problemów wizowych. Festiwal trwać będzie jeden dzień, tj. 6 stycznia, od godziny 10.00 do późnego wieczora. Na godzinę 21.00 przewidziano galę rozdania nagród.

W tym roku jury będzie oceniało prace plastyczne, popisy wokalne, instrumentalne i taneczne, zarówno w tańcu regionalnym jak i nowoczesnym. Wystąpią młodzi artyści z kilku miast Rosji, m. in.: Sankt Petersburga, Moskwy, Iwanowa, Ulianowska, Penzy, Tweru, Smoleńska, Archangielska, Sosnogorska, Nowego Urengoja. Polskę reprezentować będzie Zakopane i Podhale, np. Leśnica-Groń, Kościelisko. W festiwalu udział wezmą młodzi plastycy ze Słowacji – z Kieżmarku.  Osobno będą oceniane dzieci, a osobno młodzież.  Przed galą wręczenia nagród i dyplomów, gościnnie wystąpi zespół regionalny „Zawaternik- Ślebodni” z Leśnicy z programem jasełkowym.  

Wstęp na przegląd festiwalowy i galę zwycięzców jest bezpłatny.   

Organizatorami festiwalu są: Biuro Organizacji Festiwali z Sankt Petersburga, którego przedstawicielem jest Ludmiła Pritulczik oraz Starostwo Tatrzańskie reprezentowane przez Adama Kitkowskiego. Pani Pritulczik uważa, że festiwal wpisał się w pejzaż kultury pod Tatrami. - Cieszę się ze współpracy z Zakopanem, a szczególnie ze Starostwem Tatrzańskim. To już czwarty raz spotykamy się w pięknym regionie, który ma bogatą tradycję ludową i artystyczną. Drugi raz weźmiemy udział w pochodzie Orszak Trzech Króli. My z Rosji przyjeżdżamy do Zakopanego chętnie i latem, i zimą. Tym razem przyjechało mniej, gdyż Ukraina miała duże problemy wizowe. Zapraszam mieszkańców i turystów na nasz festiwal.    

Partnerem festiwalu jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. To wydarzenie artystyczne wspiera także Konsulat Rosji w Krakowie. W tym roku w jury zasiadają m.in.: art. plastyk, pedagog - Małgorzata Rosińska, art. plastyk, historyk, pedagog – Ireneusz Wrzesień, wokalistka folkowa i jazzowa – Hanna Rybka, śpiewak operowy i pedagog - Jan Wais, tancerz, choreograf, reżyser sztuk teatralnych i animator kultury góralskiej - Józef Pitoń, publicysta, animator kultury, organizator corocznej imprezy „Letnie koncerty w Zakopanem” – Adam Kitkowski, Andrzej Chowaniec – filolog ukrainistyki, tłumacz języka rosyjskiego i ukraińskiego. 

W ubiegłym roku orszak złożony z kolędników, muzykantów, zakopiańczyków, turystów poprowadził muzyk góralski, skrzypek i dudziarz – Szymon Bafia. W tym roku też on będzie na czele orszaku. Będą mu towarzyszyć młodzi muzykanci i kolędnicy z całego Podhala.

Program Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach” - kino „Sokół”, Plac Niepodległości 2:   

6 stycznia 2013r.

godz. 10.00 – ocenianie prac plastycznych

godz. 11.00 -13.00 – śpiew estradowy i twórczość ludowa

godz. 11.00 – Msza św. w kościele p.w. Najświętszej Rodziny

godz. 12.00 – Tatrzański Orszak Trzech Króli, ul. Krupówki, ul. Gen. Galicy 

godz. 13.00 – uroczyste otwarcie festiwalu – Starosta Tatrzański

godz. 13.15 – kreatywność instrumentalna      

godz. 15.30 – 16.30 – przerwa obiadowa

godz. 16.30 – 19.00 – kreatywność instrumentalna (ciąg dalszy) 

godz. 19.00 -  21.00 – śpiew klasyczny – solo i z akompaniamentem    

godz. 21.00 – Gala wręczania nagród

W czasie trwania festiwalu w holu kina wystawione będą prace malarskie.

Serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy:

OOO. „Sobytie” Sankt Petersburg

Starostwo Tatrzańskie                                  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.