PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

4. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Zakopanem

Niedziela, 6 stycznia 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

4. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Zakopanem6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego (potocznie zwane Trzech Króli) ulicami Zakopanego przejdzie Tatrzański Orszak Trzech Króli. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Rodziny przy ulicy Krupówki. Po Mszy przy stajence betlejemskiej obok kościoła odśpiewane będą kolędy. Uczestnicy orszaku otrzymają kolorowe korony. Potem orszak przejdzie ulicami: Krupówki, gen. Galicy pod kino "Sokół", gdzie rozpocznie się 4. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży "Zimowa bajka w Tatrach".


Do wspólnego świętowania zapraszają władze powiatu oraz wójtowie gmin Powiatu Tatrzańskiego. Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Starosta Tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski, proboszcz parafii p.w. Najświętszej Rodziny w Zakopanem – Bogusław Filipiak i proboszcz parafii p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie – Jarosław Antosiuk.      

- Cieszymy się, że od kilku lat przyjeżdżają do nas turyści z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Zakopane i Tatry stały się miejscem rodzinnych, towarzyskich, kulturowych, a szczególnie religijnych spotkań Słowian. Festiwal dzieci i młodzieży daje dobry początek współpracy między Polską, która należy do Unii Europejskiej, a krajami, które do tej wspólnoty dążą. Do zobaczenia na Tatrzańskim Orszaku Trzech Króli i festiwalu twórczości dziecięcej – powiedział starosta.

Na czwartą edycję festiwalu zgłosiło się ponad 100 uczestników z Rosji, Białorusi, Słowacji i Polski. Niestety na festiwal  nie przyjadą dzieci z Ukrainy z powodu dużych problemów wizowych. Festiwal trwać będzie jeden dzień, tj. 6 stycznia, od godziny 10.00 do późnego wieczora. Na godzinę 21.00 przewidziano galę rozdania nagród.

W tym roku jury będzie oceniało prace plastyczne, popisy wokalne, instrumentalne i taneczne, zarówno w tańcu regionalnym jak i nowoczesnym. Wystąpią młodzi artyści z kilku miast Rosji, m. in.: Sankt Petersburga, Moskwy, Iwanowa, Ulianowska, Penzy, Tweru, Smoleńska, Archangielska, Sosnogorska, Nowego Urengoja. Polskę reprezentować będzie Zakopane i Podhale, np. Leśnica-Groń, Kościelisko. W festiwalu udział wezmą młodzi plastycy ze Słowacji – z Kieżmarku.  Osobno będą oceniane dzieci, a osobno młodzież.  Przed galą wręczenia nagród i dyplomów, gościnnie wystąpi zespół regionalny „Zawaternik- Ślebodni” z Leśnicy z programem jasełkowym.  

Wstęp na przegląd festiwalowy i galę zwycięzców jest bezpłatny.   

Organizatorami festiwalu są: Biuro Organizacji Festiwali z Sankt Petersburga, którego przedstawicielem jest Ludmiła Pritulczik oraz Starostwo Tatrzańskie reprezentowane przez Adama Kitkowskiego. Pani Pritulczik uważa, że festiwal wpisał się w pejzaż kultury pod Tatrami. - Cieszę się ze współpracy z Zakopanem, a szczególnie ze Starostwem Tatrzańskim. To już czwarty raz spotykamy się w pięknym regionie, który ma bogatą tradycję ludową i artystyczną. Drugi raz weźmiemy udział w pochodzie Orszak Trzech Króli. My z Rosji przyjeżdżamy do Zakopanego chętnie i latem, i zimą. Tym razem przyjechało mniej, gdyż Ukraina miała duże problemy wizowe. Zapraszam mieszkańców i turystów na nasz festiwal.    

Partnerem festiwalu jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. To wydarzenie artystyczne wspiera także Konsulat Rosji w Krakowie. W tym roku w jury zasiadają m.in.: art. plastyk, pedagog - Małgorzata Rosińska, art. plastyk, historyk, pedagog – Ireneusz Wrzesień, wokalistka folkowa i jazzowa – Hanna Rybka, śpiewak operowy i pedagog - Jan Wais, tancerz, choreograf, reżyser sztuk teatralnych i animator kultury góralskiej - Józef Pitoń, publicysta, animator kultury, organizator corocznej imprezy „Letnie koncerty w Zakopanem” – Adam Kitkowski, Andrzej Chowaniec – filolog ukrainistyki, tłumacz języka rosyjskiego i ukraińskiego. 

W ubiegłym roku orszak złożony z kolędników, muzykantów, zakopiańczyków, turystów poprowadził muzyk góralski, skrzypek i dudziarz – Szymon Bafia. W tym roku też on będzie na czele orszaku. Będą mu towarzyszyć młodzi muzykanci i kolędnicy z całego Podhala.

Program Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach” - kino „Sokół”, Plac Niepodległości 2:   

6 stycznia 2013r.

godz. 10.00 – ocenianie prac plastycznych

godz. 11.00 -13.00 – śpiew estradowy i twórczość ludowa

godz. 11.00 – Msza św. w kościele p.w. Najświętszej Rodziny

godz. 12.00 – Tatrzański Orszak Trzech Króli, ul. Krupówki, ul. Gen. Galicy 

godz. 13.00 – uroczyste otwarcie festiwalu – Starosta Tatrzański

godz. 13.15 – kreatywność instrumentalna      

godz. 15.30 – 16.30 – przerwa obiadowa

godz. 16.30 – 19.00 – kreatywność instrumentalna (ciąg dalszy) 

godz. 19.00 -  21.00 – śpiew klasyczny – solo i z akompaniamentem    

godz. 21.00 – Gala wręczania nagród

W czasie trwania festiwalu w holu kina wystawione będą prace malarskie.

Serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy:

OOO. „Sobytie” Sankt Petersburg

Starostwo Tatrzańskie                                  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.