PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Themerson & Themerson

Czwartek, 13 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Themerson & Themerson13 czerwca o godz. 19:00 w Kinie Sokół w ramach cyklu "Kino, którego szukasz" odbędzie się projekcja filmu "Themerson & Themerson".


13 czerwca, Kino Sokół, godz. 19, bilet 10 zł

Themerson & Themerson, reż. Wiktoria Szymańska / Wlk. Brytania, Francja, Polska, 2010, 72' 

Wiktoria Szymańska

Pochodzi z Gdańska. W wieku 17 lat przeprowadziła się do Londynu, gdzie otrzymała stypendium na Wydziale Literatury na St. Andrews University. Obroniła też dyplom z antropologii. Po studiach mieszkała w USA i Meksyku. W latach 2004–2005 roku studiowała na Wydziale Sztuki i Filmu na paryskiej Sorbonie. Od 2006 współpracuje z ARTE TV, AVRO, BBC4, TVP. Film Themerson & Themerson jest jej debiutem.

Obsada: Franciszka Themerson, Stefan Themerson, Michael Horowitz, Wiktoria Szymańska

Opis filmu wg www.nowehoryzonty.pl

Nakreślony subtelną kreską portret legendarnych artystów awangardy. Wiktoria Szymańska dzieli się z widzem swą dziewczęcą fascynacją, ukazuje samą siebie na tropie tej biografii. Podąża za swoimi bohaterami do przedwojennej Warszawy, gdzie Themersonowie wspólnie kręcili filmy i tworzyli książki dla dzieci. Szuka ich w przededniu wojny w Paryżu, gdzie aspirowali do międzynarodowej wspólnoty artystów. Zbliża się do ich samotności, kiedy rozdzieliła ich wojna. Poznaje ich życie w Londynie, gdzie stworzyli wyjątkowe wydawnictwo Gaberbocchus i prowadzili salon artystyczny Common Room, w którym bywali Kurt Schwitters czy Bertrand Russell.

Reżyserce udaje zbliżyć się do prywatnego życia Themersonów – przez zdjęcia z wakacji, wyznania najbliższych, a główny akcent kładzie na postać Franciszki – tajemniczej, małomównej i świadomie pozostającej w cieniu Stefana. Jego zaś oglądamy jako aktora grającego w filmach o sobie przewrotnego filozofa z nieodłączną fajką w ustach.

W warstwie zdjęciowej reżyserka zbliża się do poetyki swoich bohaterów: ukazuje bliskie im faktury, kręgi na wodzie, światła; wprawia w ruch linearne rysunki Franciszki – tworząc piękny i czuły portret dwójki artystów. 


- Zabiegałam o ten film ok. 2 lat. Zależało mi, bo pierwszy raz usłyszałam o tej Parze, będąc na sztuce Themerson - Wyrzutek, w naszym Teatrze Witkacy. Potem zobaczyłam film Wiktorii Szymańskiej. Themersonowie zafascynowali mnie. Pomyślałam, że warto o nich mówić, bo nasi polscy, do tego świetni, a chyba trochę zapomniani. W tym roku mija 25 lat od śmierci obojga. W maju kończy się wystawa w Łodzi, Themersonowie i Awangarda. Naszym Gościem będzie Wiktoria Szymańska - Reżyserka. Mamy nadzieję na przyjazd Jana Polewki, reżysera i scenografa sztuki Themerson - Wyrzutek, w Teatrze Witkacy. Projekcję filmu zawdzięczamy nieustannemu wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane, Wydziału Kultury, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz medialnie Tygodnika Podhalańskiego, portali internetowych Watra.pl i Zakopaneplus.pl. Napisy wkleił Tomek Skowroński - opowiada inicjatorka cyklu "Kino, którego szukasz" Elżbieta Krzemińska-Owczarz.

Profil cyklu Kino, którego szukasz
https://www.facebook.com/KinoKtoregoSzukasz

Link do wydarzenia na fb
https://www.facebook.com/events/132438703624405/?ref=22

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.