PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Themerson & Themerson

Czwartek, 13 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Themerson & Themerson13 czerwca o godz. 19:00 w Kinie Sokół w ramach cyklu "Kino, którego szukasz" odbędzie się projekcja filmu "Themerson & Themerson".


13 czerwca, Kino Sokół, godz. 19, bilet 10 zł

Themerson & Themerson, reż. Wiktoria Szymańska / Wlk. Brytania, Francja, Polska, 2010, 72' 

Wiktoria Szymańska

Pochodzi z Gdańska. W wieku 17 lat przeprowadziła się do Londynu, gdzie otrzymała stypendium na Wydziale Literatury na St. Andrews University. Obroniła też dyplom z antropologii. Po studiach mieszkała w USA i Meksyku. W latach 2004–2005 roku studiowała na Wydziale Sztuki i Filmu na paryskiej Sorbonie. Od 2006 współpracuje z ARTE TV, AVRO, BBC4, TVP. Film Themerson & Themerson jest jej debiutem.

Obsada: Franciszka Themerson, Stefan Themerson, Michael Horowitz, Wiktoria Szymańska

Opis filmu wg www.nowehoryzonty.pl

Nakreślony subtelną kreską portret legendarnych artystów awangardy. Wiktoria Szymańska dzieli się z widzem swą dziewczęcą fascynacją, ukazuje samą siebie na tropie tej biografii. Podąża za swoimi bohaterami do przedwojennej Warszawy, gdzie Themersonowie wspólnie kręcili filmy i tworzyli książki dla dzieci. Szuka ich w przededniu wojny w Paryżu, gdzie aspirowali do międzynarodowej wspólnoty artystów. Zbliża się do ich samotności, kiedy rozdzieliła ich wojna. Poznaje ich życie w Londynie, gdzie stworzyli wyjątkowe wydawnictwo Gaberbocchus i prowadzili salon artystyczny Common Room, w którym bywali Kurt Schwitters czy Bertrand Russell.

Reżyserce udaje zbliżyć się do prywatnego życia Themersonów – przez zdjęcia z wakacji, wyznania najbliższych, a główny akcent kładzie na postać Franciszki – tajemniczej, małomównej i świadomie pozostającej w cieniu Stefana. Jego zaś oglądamy jako aktora grającego w filmach o sobie przewrotnego filozofa z nieodłączną fajką w ustach.

W warstwie zdjęciowej reżyserka zbliża się do poetyki swoich bohaterów: ukazuje bliskie im faktury, kręgi na wodzie, światła; wprawia w ruch linearne rysunki Franciszki – tworząc piękny i czuły portret dwójki artystów. 


- Zabiegałam o ten film ok. 2 lat. Zależało mi, bo pierwszy raz usłyszałam o tej Parze, będąc na sztuce Themerson - Wyrzutek, w naszym Teatrze Witkacy. Potem zobaczyłam film Wiktorii Szymańskiej. Themersonowie zafascynowali mnie. Pomyślałam, że warto o nich mówić, bo nasi polscy, do tego świetni, a chyba trochę zapomniani. W tym roku mija 25 lat od śmierci obojga. W maju kończy się wystawa w Łodzi, Themersonowie i Awangarda. Naszym Gościem będzie Wiktoria Szymańska - Reżyserka. Mamy nadzieję na przyjazd Jana Polewki, reżysera i scenografa sztuki Themerson - Wyrzutek, w Teatrze Witkacy. Projekcję filmu zawdzięczamy nieustannemu wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane, Wydziału Kultury, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz medialnie Tygodnika Podhalańskiego, portali internetowych Watra.pl i Zakopaneplus.pl. Napisy wkleił Tomek Skowroński - opowiada inicjatorka cyklu "Kino, którego szukasz" Elżbieta Krzemińska-Owczarz.

Profil cyklu Kino, którego szukasz
https://www.facebook.com/KinoKtoregoSzukasz

Link do wydarzenia na fb
https://www.facebook.com/events/132438703624405/?ref=22

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.