PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Akcja "Czyste Tatry"

4–6 lipca 2013 r.
Autor: AKS

Akcja "Czyste Tatry"6 lipca odbędzie się finał akcji „Czyste Tatry”. Tego dnia wolontariusze wyruszą sprzątać Tatry. Ilu ich będzie? To zależy od Nas! Swój udział można zgłaszać na stronie www.czystetatry.pl.


- Ubiegłoroczna akcja udała się wspaniale – dzięki Wam. Prawie 1000 wolontariuszy i ok.1,5 tony śmieci to efekt pierwszej edycji. W centrum Zakopanego na Równi Krupowej wzniesiono miasteczko namiotowe dla wolontariuszy. Wydarzeniu towarzyszyła akcja krwiodawstwa. Do oddania krwi zgłosiło się aż 47 osób, w tym 17 osób zarejestrowało się w banku szpiku! Takie efekty zmobilizowały nas do dalszych działań. Powstało Stowarzyszenie Czysta Polska - podsumowują swoje dotychczasowe działania organizatorzy akcji.

Na szlaki wolontariusze wyruszą 6 lipca wcześnie rano. O godzinie 14 przekażą sobie pozdrowienia z tatrzańskich szczytów. Śmieci zniosą z gór i pozostawią w wyznaczonych miejscach. Zostaną one zwiezione na składowisko odpadów. Akcja będzie miała akcent międzynarodowy, gdyż włączą się do niej wolontariusze słowaccy. Do akcji licznie włączą się także harcerze.

- Celem wydarzenia nie jest jednorazowa akcja sprzątania. Chcemy zwrócić uwagę, że śmiecenie to „obciach”. Ambasadorami tegorocznej edycji zostali Robert Makłowicz, Sebastian Karpiel Bułecka, Marcin Daniec, Włodzimierz Szaranowicz, Piotr Cyrwus, Grażyna Torbicka. Od początku wspiera ją dziennikarka i prezenterka Anna Popek - podkreślają organizatorzy.

W dniach 4-6 lipca na Dolnej Równi Krupowej powstanie Base Camp, w którym będą mogli mieszkać wolontariusze. Będą się tam odbywać także imprezy towarzyszące, w tym warsztaty pierwszej pomocy, blok górski (spotkania z ludźmi gór i filmy o tematyce górskiej i ekologicznej), akcja honorowego oddawania krwi, kiermasz outdoorowy, loty balonem na uwięzi i wiele innych atrakcji (patrz program).

Patronat honorowy:

Stanisław Gawłowski – Wiceminister Środowiska

Małgorzata Skucha – Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego

Janusz Majcher – Burmistrz Miasta Zakopane

Stowarzyszenie Czysta Polska

Organizatorem projektu „Czyste Tatry” jest stowarzyszenie Czysta Polska, które zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

„Czyste Tatry” to pierwszy projekt realizowany przez stowarzyszenie „Czysta Polska”. W planach są następne. W kolejnych latach stowarzyszenie zamierza swoimi działaniami objąć cenne przyrodniczo obszary Małopolski, a następnie całego kraju. Celem jest zmiana mentalności Polaków; sprawienie, by nie było w nas akceptacji dla wyrzucania śmieci gdziekolwiek. Stowarzyszenie zamierza stworzyć wizerunek Polaka - świadomego obywatela i wzoru czystości dla Europejczyków.


Czyste Tatry- program

Termin: 04 – 07.07.2013

Miejsce:

akcja sprzątania szlaków – Tatry

Base Camp i imprezy towarzyszące – Zakopane, Dolna Rówień Krupowa

Program:

04.07.

16:00 Otwarcie pola namiotowego dla wolontariuszy

16:00 – 21:00 Loty balonem na uwięzi

16:00 Otwarcie pola namiotowego dla wolontariuszy

19:00 – 21:00 Koncert zespołu „Cisza jak ta” (organizator ZHP)

21:00 Ognisko

05.07. Konferansjer: Bartłomiej Osumek

09:00 – 18:00 Warsztaty rękodzieła, taniec góralski, malowanie na szkle, gry planszowe (organizator ZHP)

09:00 – 21:00 Kiermasz Outdoorowy

09:00 – 21:00 Ścianka wspinaczkowa dla wszystkich

09:00 – 21:00 Loty balonem na uwięzi

09:00 – 21:00 Pamiątkowe zdjęcia w góralskich strojach dla chętnych

15:00 – 22:00 Prelekcje z himalaistami i pokaz fi­lmów górskich namiot multimedialny (wg odrębnego programu - załącznik)

16:00 – 17:00 Pokaz straży granicznej

21:00 Ognisko i Kapela Góralska „Zbóje”

06.07. Konferansjer: Bartłomiej Osumek

06:00 – 10:00 Rozdawanie „Start pack’ów” dla wolontariuszy (koszulki, worki, rękawice, napoje, drożdżówki)

od 7:00 Wyjście wolontariuszy na szlaki

09:00 – 21:00 Kiermasz Outdoorowy

09:00 – 21:00 Ścianka wspinaczkowa dla wszystkich

09:00 – 21:00 Pamiątkowe zdjęcia w góralskich strojach dla chętnych

09:00 – 21:00 Loty balonem na uwięzi

09:00 – 15:00 Honorowe oddawanie krwi

12:00 – 18:00 Namiot multimedialny - pokazy filmów górskich

12:00 – 18:00 Pokazy ratownictwa medycznego

14:00 Godzina ZERO - wolontariusze na wszystkich szczytach

17:00 Bitwa Wojów (organizator ZHP)

19:00 – 20:00 Wielki Finał Akcji na dużej scenie - Rówień Krupowa. Konferansjer: Anna Popek

20:00 – 20:30 Koncert Sergiusza Orłowskiego (Organizator ZHP)

20:30 – 22:00 Koncert zespołu „Dom o Zielonych progach” (organizator ZHP)

21:00 Ognisko

07.07.

11:00 Konferencja prasowa, podsumowanie projektu Galeria Sztuki XX wieku w Willi „Oksza”

Więcej informacji na temat akcji znaleźć można na stronie http://www.czystetatry.pl/


Blok górski w ramach projektuCzyste Tatry2013 

Partnerami Bloku Górskiego są Tatrzański Park Narodowy oraz stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim Zakopane, którzy udostępnili filmy na pokaz 

Termin: 05.07. godz. 15.00 – 22.00

Miejsce: Base Camp, Dolna Rówień Krupowa, pawilon namiotowy

Wstęp wolny

Prowadzenie: Maciej Krupa

15.00 – 16.15 film Milczenie śniegu 71'

16.15 – 17.05 Opowieści o tatrzańskich szczytach 52'

17.10 – 18.00 – spotkanie z Pawłem Skawińskim

18.00 – 19.30 film 180 stopni na południe 90'

20.00 – 21.00 – spotkanie z Moniką Rogozińską

21.00 – 22.00 – spotkanie z Piotrem Pustelnikiem

w przerwach krótkometrażowe filmy Tatrzańskiego Parku Narodowego

06.07.godz. 12.00 – 18.00 pokazy filmów górskich, w tym ponowne projekcje filmów z piątku

 

GOŚCIE

Dr Paweł Skawiński

Tatrami zainteresował się już w dzieciństwie dzięki rodzinnej tradycji częstych wycieczek. Zawsze jednak góry pociągały go bardziej jako przestrzeń wyjątkowego kontaktu z otaczającym światem, przyrodą niż arena wyczynu sportowego. Naturalną koleją rzeczy wybrał studia na Wydziale Leśnym, a po ich ukończeniu 16 lat pracował w Polskiej Akademii Nauk, zajmując się badaniem Tatr. Jeszcze w czasie studiów został przewodnikiem tatrzańskim, a także ratownikiem TOPR oraz instruktorem narciarskim. – Bardzo chciałem pracować w Tatrzańskim Parku Narodowymi, jednak musiałem na to czekać 16 lat – wspomina. Był już wówczas doktorem nauk leśnych. Dyrektorem TPN został w 2001 roku. – Tatry fascynują mnie jako całość, ale szczególnie interesuję się przyrodą oraz relacjami człowieka z górami i przyrodą. Chciałbym uczyć takiego bycia w górach, by nie dać się zabić i nie zabijać przyrody – mówi.

 

Monika Rogozińska

Dziennikarka, podróżniczka, eksploratorka, działająca dawniej w Tatrach, a później w najwyższych górach świata. Urodzona w Warszawie, ukończyła studia polonistyczne i kulturoznawcze Uniwersytetu Warszawskiego. Była m.in. pracownikiem schroniska w Pięciu Stawach Polskich, ratownikiem TOPR, przewodnikiem tatrzańskim, przewodniczącą „Solidarności” schronisk. Jako korespondentka dziennika „Rzeczpospolita”, Polskiego Radia, TVP, uczestniczyła w zimowych wyprawach w Himalaje i Karakorum. Organizatorka wypraw podróżniczych w nieznane zakątki świata; współzałożycielka i  prezesem Oddziału Polskiego The Explorers Club. Obecnie mieszka w Warszawie.

 

Piotr Pustelnik

Himalaista, zdobywca Korony Himalajów jako trzeci Polak. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 otrzymał nagrodę Super Kolosa 2010 za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie.

 

FILMY

MILCZENIEŚNIEGU
Reżyseria:JanvandenBerg,PipalukKnudsen-Ostermann
Produkcja:
JanvandenBerg
Holandia 2011,
71min

Obszar Arktyki to znakomity przykład nienaruszonego piękna przyrody: nieskończone bezludzie, na którym tylko nieliczni potrafią przeżyć. Jednak to właśnie tutaj, gdzie przyroda urzeka urodą, kumulują się niebezpieczne dla zdrowia pestycydy. Młoda Inuitka wyrusza w podróż przez trzy kontynenty, by odkryć źródła chemicznych zanieczyszczeń jej rodzinnej ziemi. W swej podróży przekonuje się, że konflikt interesów pomiędzy krótkofalowymi zyskami i długoterminowymi rozwiązaniami w rolnictwie, przemyśle i ochronie zdrowia, dotyczy zarówno Azji, Ameryki Południowej, jak i Afryki. Ostatnie zmiany zachodzące w Arktyce są niepokojącą zapowiedzią skutków zanieczyszczeń o charakterze strukturalnym w środowisku naturalnym całego świata.

 

OPOWIEŚCIOTATRZAŃSKICHSZCZYTACH
Reżyseria:PavolBarabáš
Producent:
RadioiTelewizjaSłowacka&K2studio
Słowacja
2011,52min

Wysokie Tatry są symbolem Słowacji i miejscem ucieczki dla wszystkich poszukujących spokoju i ukojenia duszy. Ich wyjątkowy klimat i majestat potrafią całkowicie zawładnąć człowiekiem. Próg ich królestwa należy przestępować z pokorą i szacunkiem. Fałsz i duma nie są tam tolerowane. Kto chce je zdobyć, zobaczy tylko ich kamienną twarz. Tym, którzy wolą z pokorą przyjąć ich naukę, uchylą rąbka swej tajemnicy… Piękna sceneria tego dokumentu jest zaproszeniem do wspólnych wspinaczek na najpiękniejsze szczyty Tatr.

 

180 STOPNI NA POŁUDNIE

Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Chris Malloy
Czas: 84 min.

Film drogi, odtworzenie epokowej podróży z 1968 roku Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii, i Douga Tompkinsa, twórcy North Face, której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny i miłości do rzeczy zbędnych; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują, jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    40 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.