PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

80.rocznicy wybudowania mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie

Środa, 31 lipca 2013 r.
Autor: Małgorzata Karpiel

80.rocznicy wybudowania mauzoleum Jana Kasprowicza na HarendzieStowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oraz Tatrzańska Fundacja Muzyczna zapraszają na wydarzenia z okazji 80. rocznicy ukończenia budowy mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie i przeniesienia ciała Poety na Harendę.


31.07.2013 - środa

godz. 18.00
- Msza św. w intencji Jana Kasprowicza, ofiarodawców i budowniczych mauzoleum - kościół parafialny na Harendzie
- po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w mauzoleum

godz. 19.00
- 161. Wieczór na Harendzie: „Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie niedocenione dzieło art deco"- wykład dr Zbigniewa Moździerza z Muzeum Tatrzańskiego – Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

3.08.2013 – sobota

godz. 19.30
- „Wybierzcie mi przystań nad rzeką...” - koncert multimedialny
Wykonawcy: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner
Adrianna Jerzmanowska, Andrzej Bienias – słowo
Jan Karpiel-Bułecka, Rafał Michalski – instrumenty ludowe

Piotr Kyc - prezentacja multimedialna

W programie: muzyka romantyczna,  poezja Jana Kasprowicza, nuty góralskie

Koncert dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Zakopane w ramach Otwartego konkursu ofert na realizację zadań Gminy w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr i tradycji  w 2013 r.

Współorganizatorzy obchodów: Proboszcz parafii na Harendzie, Muzeum Tatrzańskie, Gmina Poronin

Zapraszamy wydarzenia dla upamiętnienia 80.rocznicy wybudowania mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie i powrotu Poety, który tak pisał w swoim poetyckim testamencie:

"Albo, jeżeli już łaska
wybierzcie mi przystań nad rzeką
Tu, nad tą burtą kamienną
pod szumów wieczystą opieką".
(Księga ubogich)

Przystanią nad rzeką stała się Harenda. Tutaj, na stromej skarpie powstało Mauzoleum Poety, wybudowane według projektu Karola Stryjeńskiego, ówczesnego dyrektora Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Na czele komitetu budowy stanęli przyjaciele Kasprowicza – Kornel Makuszyński i Leopold Staff. Społeczna akcja budowy trwała siedem lat i monumentalne, granitowe Mauzoleum ukończono w 1933 roku. Poeta spoczął w nim tegoż roku po ekshumacji z zakopiańskiego cmentarza, z grobowca Dłuskich, w którym był pierwotnie pochowany.

Chcąc upamiętnić to wydarzenie zapraszamy zapraszamy Państwa na Harendę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.