PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

40-lecie zespołu Krywań

Piątek, 2 sierpnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

40-lecie zespołu KrywańZakopiański zespół Krywań obchodzi 40-lecie istnienia. Z tej okazji 2 sierpnia (piątek) planowany jest koncert jubileuszowy w namiocie festiwalowym na Równi Krupowej. Gościem specjalnym będzie zespół Kapelanka. Przypomnijmy, że Krywań powstał w 1973 roku przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży” Jutrzenka” w Zakopanem. Jubileuszowy koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety do nabycia m.in. pod nr tel. 696 082 278. Podhalański Serwis Informacyjny „Watra” objął patronat medialny nad tym wyjątkowym muzycznym spotkaniem. Na stronie internetowej zespołu Marek Nowak pisze: "Ewenement na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, niezaprzeczalnie numer jeden w swoim gatunku muzycznym, jeden z najstarszych, najlepszych i najbardziej renomowanych, zakopiańskich zespołów folkowych..."


Na stronie internetowej zespołu Marek Nowak pisze: "Ewenement na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, niezaprzeczalnie  numer jeden w swoim gatunku muzycznym, jeden z najstarszych, najlepszych i najbardziej renomowanych, zakopiańskich zespołów folkowych - najpopularniejszy polski zespół z Podhala - „KRYWAŃ”- powstał w styczniu 1973 roku przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży” Jutrzenka” w Zakopanem. Młody zespół wystąpił na prawie wszystkich liczących się przeglądach i festiwalach skupiających czołówkę polskich grup folklorystycznych. Bardzo dynamiczny rozwój zespołu przyniósł w bardzo krótkim okresie pozytywne wyniki. Już w drugim roku istnienia, podczas Młodzieżowego Festiwalu pt. ”W rytmie ludowym”, który odbył się w Miechowie w 1974 roku zespół „Krywań” zdobywa najwyższą nagrodę festiwalu „Wierzbową Fujarkę”.

W roku 1978 zespół „Krywań” zakwalifikował się do Drugiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Toruniu, gdzie znalazł się w „złotej dziesiątce”, otwierając sobie tym samym drogę do Festiwalu Piosenki Polskiej w OPOLU. Udział w Konkursie Debiutów Opolskich to początek profesjonalnej, estradowej działalności zespołu.

W maju 1993 roku na rynku fonograficznym ukazuje się nowa płyta CD i kaseta zespołu pt. „Dwie tęsknoty”. W sierpniu 1993 roku zakopiańska grupa odnosi wielki sukces podczas Międzynarodowego Festiwalu w Gannat we Francji, gdzie konfrontuje swój sposób przekazu muzycznego z repertuarem czołówki światowych zespołów i formacji folklorystycznych. Koncert „Krywania” zyskuje w prasie francuskiej znakomite recenzje, natomiast sam zespół po pierwszych prezentacjach trafia do pierwszej dziesiątki uczestników międzynarodowej, prestiżowej imprezy. Rok 1993 to dla zespołu okres bardzo intensywnej pracy. W listopadzie  zespół podpisuje umowę z chicagowską firmą fonograficzną "Richard Music Ltd.", która do 1999 jest wydawcą zespołu. Od 1999 roku producentem i wydawcą płytowym zespołu jest jego manager Marek Nowak i jego Impresariat "KIM" z Krakowa. W tym samym 1993 r. na rynku polskim i amerykańskim  ukazuje się płyta  zespołu pt.” Nad Tatrami Gwiazda Betlejemska”, zawierająca znane pastorałki i kolędy góralskie. Materiał ten zyskuje doskonale recenzje i  notowania po obu stronach Atlantyku.

Rok 1993 to dla „Krywania” rok pełen sukcesów – zespół nawiązuje współpracę z Krystyną Jandą, która zaproponowała grupie udział w słynnej śpiewogrze Ernesta Brylla i Katarzyny Geartner -„ NA  SZKLE  MALOWANE ”. Spektakl prezentowany na deskach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie stał się przebojem teatralnym stolicy i przyczynił się do wzrostu popularności zespołu i jego prestiżu na polskim rynku estradowym.

W tymże roku powstaje niekwestionowany przebój pokoleń  „Szalała,szalała”, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Grany przez wszystkich : od typowej, komercyjnej, knajpy, poprzez dyskoteki do wielkich scen i renomowanych festiwali ! Piosenki umieszczone na kolejnej płycie i kasecie zespołu (1994) pt. ”Tęskne śpiewanie” takie jak „Szalała, szalała”, ”Orawa”, ”Stary dziod”, ”Po dwa”, ”Jare zytko” czy tytułowa  „Tęskne śpiewanie” stały się wielkimi przebojami zespołu „Krywań”, których wykonania lub bisowania na każdym koncercie, dopomina się wierna grupie publiczność.

W 1994 roku „Krywań” dwukrotnie odbywa tournee po Stanach Zjednoczonych Ameryki, prezentując swe propozycje muzyczne i przygotowany specjalnie dla polonii program. Wywiady dla prasy, radia i telewizji amerykańskiej, liczne koncerty, bardzo dobre publicity i specjalnie ( na usilne życzenia fanów i publiczności ), zagrany, ponadprogramowy, góralski koncert sylwestrowy - to fakty mówiące same za siebie!

W kwietniu 1995 roku zespół „Krywań” zdobywa I Nagrodę na Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem w Radomiu. W maju rozpoczyna kolejną sesję nagraniową, której efektem jest płyta pt.” Jawor, Jawor” a utwory na niej zawarte takie jak „Góralski rap”, „Sokole, Sokole”, „Idzie woda , idzie”, czy „Po 4”, "Bez wójtowe pole " czy liryczne "Co sie stało Boze "- jak zwykle (!), czy też tradycyjnie, stają się przebojami.

Kolejna płyta : DOBRANOC KOCHANIE ( 1998 ), to następny sukces wydawniczy grupy, która konsekwentnie podąża swoją stylistyczną linią.

HALINA JAWOR, wokalistka zakopiańskiej grupy, obdarzona wspaniałym, mocnym i zmysłowym głosem, nawiązuje współpracę z Romanem Lipko i Andrzejem Mogielnickim, którzy piszą dla niej muzykę i teksty. Wspólnie z liderem "Budki Suflera", Krzysztofem Cugowskim wykonują tytułową piosenkę do serialu "Adam i Ewa". Zawiązuje się także współpraca pomiędzy artystką a SONY Music Polska. Występowała m.in. z Krystyną Jandą, Dorotą Stalińską, Emilianem Kamińskim, Rafałem Królikowskim, Pawłem Delągiem, Marylą Rodowicz, Katarzyną Geartner i wielu innymi, wspaniałymi artystami.  Wielki przebój pt. "Na książęcej łące" - autorstwa :  Romualda Lipko i Mieczysława Jureckiego (muzyka) oraz Andrzeja Mogielnickiego (tekst), stał się antenowym hitem wielu stacji radiowych w Polsce. Równolegle z emisją tego znakomitego utworu na antenie ( pilot do nowej płyty ), Mariusz Wilczyński zrealizował do niego teledysk, który otrzymał aż 3-y nominacje (!) na IX YACH  FILM  FESTIVAL.

Ostatnia propozycja-premiera tej doskonałej wokalistki z Zakopanego to  zamieszczony na fonogramie pt. " Na folkowa nutę " -  utwór pt. "Jesteście światłem świata", zaśpiewany wspólnie z Jackiem Dewódzkim ( były wokalista grupy "Dżem", obecnie "Rewolucja"),znacznie odbiega od nurtu folkowego całej kompilacji ale z rozmysłem została na niej umieszczona. Wydawca („Tercet”) i producent utworu (Marek Nowak „KIM”) tym umiejętnym zabiegiem (promotora i managera) przybliża i ukazuje wszechstronność wokalistki zakopiańskiej grupy "Krywań - HALINY JAWOR, jej  ciągłe artystyczne poszukiwania  i muzyczne kreacje !

W 2000 r zespół rozpoczyna współpracę ze słynną Scholą  Zakonu Braci Mniejszych  Kapucynów w Krakowie , z którą nagrywa płytę pt. " Nad Tatrami Gwiozda Betlejemsko ",którą dedykuje Ojcu Świętemu. Fonogram ukazuje się pod osobistym patronatem Metropolity Krakowskiego J.E.Ks.Kardynała Franciszka Macharskiego.  Płytę rozpoczynają specjalne życzenia dla Papieża Jana Pawła II recytowane gwarą góralską przez Jana Karpiela "Bułeckę". W sesji nagraniowej wzięli też udział specjalnie zaproszeni goście : Marek "Maja" Łabunowicz, Grzegorz Kapołka, Max Kowalski, Wojciech Inglot, Wiktor Kierzkowski. Niezmiernie udane połączenie gregoriańskiego brzmienia zakonnej scholi z góralskimi pastorałkami. Doskonała aranżacja, cudowna i nastrojowa muzyka, wybór najpiękniejszych pastorałek i kolęd góralskich. Mistrzowskie wykonanie i wspaniały, liryczny materiał. Dodatkowo możemy tu również usłyszeć takie kolędy jak : "Lulajże Jezuniu", "Gdy śliczna Pana" czy "Gdy się Chrystus rodzi", nowatorsko zaaranżowane i w samodzielnym wykonaniu Braci Kapucynów. ZAKONNICY I GÓRALE - pierwsza taka płyta w Polsce i Europie ! Reklamowana przez Program III Polskiego Radia S.A. i gorąco rekomendowana przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Katolickie Centrum Kultury  i Kurię Metropolitarną w Krakowie! Niewątpliwie jedna z najlepszych płyt kolędowych zrealizowanych w Polsce !

Krywań - to synonim specyficznego stylu w muzyce góralskiej dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, to synonim dobrego smaku i mistrzowskiej aranżacji, to doskonały warsztat artystyczny i prezentowany z estrady program. Jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce tzw. "kasowych" zespołów obok Golec uOrkiestra, Brathanków czy Trebuniów-Tutków. To jedyny jak do tej pory zespół, który poprzez swoją programową działalność spełnia oczekiwania szerokiej widowni i sprostał jej wymaganiom . To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. To sceniczny, góralski SHOW porywający do wspólnej zabawy. Zespół, który wielki nacisk kładzie na warstwę tekstową ( ludowe przekazy ustne ) i muzykę ( stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spisza) swoich utworów. KRYWAŃ  spełnia oczekiwania najwybredniejszej publiczności. Przez wszechstronność oraz zastosowanie rozmaitych stylów muzycznych w swych aranżacjach, zawsze zaskakuje i wnosi coś nowego do skarbnicy muzyki ludowej. Wielkie przeboje zespołu promują polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. Ukazują wieś podhalańską i jej życie, z miłościami, zwadami i zmartwieniami, swojskim krajobrazem . Tematy te ogólnie omijane w pewnej epoce, u KRYWANIA zawsze stanowiły wartości nadrzędne. Dlatego też poprzez prostotę swoich tekstów i aranżacji zjednał sobie na całym świecie wiernych słuchaczy. Przywiązanie do regionu, wierność tradycji, rodzinie i nacji, honor i uczciwość - to wartości, których zespół z Zakopanego zawsze był orędownikiem.

Krywań - doskonale bawi a jednocześnie uczy ; uczy młodzież tego co kiedyś było wstydliwe - utożsamiania się z wsią polską, wyzbycia się małomiasteczkowego wstydu, doceniania "korzeni" i poczucia wartości. Poprzez liryczne, piękne teksty ballad góralskich opowiada o miłości i prostocie uczucia, opowiada o pięknie, które należy chronić i pielęgnować, w tym coraz bardziej materialistycznym, komercyjnym  życiu. Liczne koncerty w Polsce oraz poza granicami kraju ( październik 1996-Cypr, październik-listopad 1996-USA i Kanada, od grudnia 1997 do lutego 1998 Kanada i USA, marzec 1998-Austria, 2001 Kanada i USA, listopad 2002 USA i Kanada, maj-czerwiec 2003 Zachodnie Wybrzeże USA ; trasa z nowym programem. Cykliczne wyjazdy do polonii amerykańskiej i kanadyjskiej to praktycznie 2-3 krotne wizyty w każdym roku !!! fakt ten nie wymaga komentarza i świadczy o wielkim zapotrzebowaniu na muzykę „Krywania” ), stworzenie kilku wersji koncertowych (program: kameralny, plenerowy, specjalny-show pt. ”Złote przeboje”, kolędowo-pastorałkowy dla Ojca Świętego), praca nad urozmaiceniem występów oraz warsztatem artystycznym - to codzienne zajęcia zespołu.

Rok 2004 to zapowiedź solowej płyty Haliny Jawor do testów i muzyki m.in. Andrzeja Mogielnickiego i Romualda Lipko. Tej niezmiernie utalentowanej wokalistce, której towarzyszą na fonogramie znani muzycy sesyjni, udało się, poprzez swoją własną interpretację, w mistrzowski sposób stworzyć niepowtarzalny świat baśniowej opowieści, wspaniały, ciepły i przyjazny klimat fonogramu. Materiał bardzo ambitny i z maestrią wykonany ! 

Obecnie "Krywań" rozpoczął pracę nad swoją kolejną, najnowszą płytą pt. " Na nic to śpiewanie ". Będzie ona kontynuacją jakże dobrze znanego i zawsze niezmiernie przyjaźnie odbieranego stylu tego najlepszego zespołu z Zakopanego !"

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.