PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Trebunie-Tutki - ”Zakopane Odkopane?”

Piątek, 23 sierpnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

Trebunie-Tutki - ”Zakopane Odkopane?”Jak co roku, oprócz zespołów regionalnych, w Zakopanem zaprezentują się także znani wykonawcy z kręgu muzyki folkowej. Już 23 sierpnia odbędzie się pierwszy koncert 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zatytułowany „Na Folkową Nutę”. Wystąpią Trebunie-Tutki - polski zespół zaliczany do czołówki europejskiej World Music oraz młoda utalentowana wokalistka z Podhala i laureatka warszawskiego festiwalu „Nowa Tradycja” Agata Siemaszko w duecie z Kubą „Bobasem” Wilkiem.


Z okazji jubileuszu zakopiańskiego festiwalu zespół Trebunie-Tutki przygotował nowy program zatytułowany „Zakopane odkopane?”. Jest on utrzymany w konwencji widowiska ukazującego proces odkrywania góralszczyzny dla polskiej kultury – począwszy od XIX-wiecznych fascynacji, aż po współczesne inspiracje sztuką podhalańską. Pobrzmiewają w nim echa z tatrzańskich dolin, wplecione w ostre rockowe riffy, jazzowe improwizacje i wibracje reggae, wyczarowane przez specjalnie zaproszonych muzyków. Będzie to więc wyjątkowa muzyczna podróż do czasów, kiedy Zakopane było prawdziwą mekką artystów i inspiracją do najpiękniejszych dzieł literatury, malarstwa, muzyki, teatru.                                                                 

Zespół Trebunie-Tutki wystąpi w składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka- skrzypce, koza podhalańska, fujary, piszczałki, trombita, róg, taniec, śpiew
Anna Trebunia-Wyrostek- basy podhalańskie, taniec, śpiew
Jan Trebunia- altówka, taniec, śpiew
Andrzej Polak- skrzypce, śpiew
oraz gościnnie- jazzmani młodego pokolenia:
Kuba „Bobas” Wilk- kontrabas, gitara basowa, moog
Dawid Niziurski- perkusja, instrumenty perkusyjne
Olaf Węgier- saksofon
 
Muzyczną ucztą będzie także duet Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk. Ich projekt powstał w roku 2010. Wcześniej spotykali się wielokrotnie przy okazji współpracy z takim zespołami, jak Trebunie-Tutki, czy też romski zespół Kale Bala. Łączy ich zaangażowanie w muzykę. Poprzez swobodną improwizację, opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, starają się tworzyć nową jakość – jazzowe interpretacje pieśni ludowych z Karpat, czy stylizowane „na ludowo” własne kompozycje.   Jury Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” uhonorowało ich nagrodą Grand Prix oraz Nagrodą Specjalną im. Czesława Niemena (2011). W tym roku po dwóch latach pracy ukazała się ich debiutancka płyta pt. „Ogień i woda”, na której znajdują się tradycyjne utwory ludowe i romskie z Polski, Słowacji i Węgier, w ciekawy sposób zaaranżowane przez muzyków..
 
Jako support wystąpi grupa „Jastrun” w składzie:
Edyta Pisarska- skrzypce
Ania Trebunia -Tutka - skrzypce, śpiew
Katarzyna Łukaszczyk - akordeon, śpiew
Marzena Trebunia - skrzypce, altówka, śpiew
Klaudia Galica - Dorula - basy podhalańskie, kontrabas, śpiew
Dominika Krzysiak - skrzypce, gitara, śpiew
 
Zapraszamy!
 
23 sierpnia, piątek
20.00 Koncert „Na folkową nutę”
support zespół „Jastrun”, Duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk oraz zespół Trebunie Tutki”
Namiot festiwalowy, koncert biletowany

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    40 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.